Védelem a szagok ellen
Az izzadság a bőrben elhelyezkedő verejtékmirigyekben termelődik, és annak kivezető csatornáin keresztül kerül a bőr felszínére. Az izzadság 99 százalékban víz, a maradék 1 százalék pedig különféle savakból és ásványi anyagokból áll. Ez a keverék teljesen szagtalan. A jellegzetesen kellemetlen, szúrós testszagot az okozza, hogy ez a színtelen verejték beszennyeződik a bőrfelszínen lévő baktériumokkal. A mikroorganizmusok anyagcsere-folyamatai közben bomlásnak indul a verejték, a szerkezetében kémiai változások történnek, és kialakul az izzadságszag.
Dezodorok
A kellemetlen szagok ellen az egyik leghatékonyabb védekezést a rendszeres tisztálkodás jelenti, dezodor használatával kiegészítve. A szűkebb értelemben vett dezodorok többsége baktériumölő szereket tartalmaz, amelyek semlegesítik a bőrön élő baktériumokat. Az egyszerű dezodorok lehetnek alkoholtartalmúak vagy alkoholmentesek, illatanyagmentesek vagy illatosítottak. Mivel elsődleges feladatuk a szag semlegesítése, többnyire valamilyen parfümöt azért tartalmaznak. Már kaphatóak olyan dezodorok is, amelyek összetevői megkötik a szagmolekulákat. Ezek a szerek sem csökkentik az izzadás mértékét, csak tökéletesen szagtalanítanak
MIT KELL TUDNI EZEKRŐL A SZEREKRŐL?
A verejték mennyiségét nem csökkentik, így ha a nedvesedés miatt aggódik, más, erősebb szereket kell választania. Előfordulhat, hogy naponta többször is használnia kell dezodort a megfelelő hatás érdekében. A stiftek, roll-onok hatékonyabbak, mint a sprayk, mert jobban lefedik a kritikus területeket. Akkor fejtik ki legjobban hatásukat, ha tiszta, száraz hónaljra viszi fel őket. Ha érzékeny a bőre, az első használat előtt végezzen bőrpróbát. Sérült bőrön ne használjon dezodort!
Izzadásgátlók
Az izzadás mértékét úgynevezett izzadásgátlókkal lehet csökkenteni. Az izzadásgátlók kis mennyiségben alumíniumvegyületeket tartalmaznak, amelyek összehúzzák a pórusokat, meggátolva az izzadást. Néhány izzadásgátló antibakteriális szereket is tartalmaz (mint például szódabikarbónát vagy cinket), más termékekben pedig púder van, ami felszívja a felesleges izzadságot. A hidratáló körömvirág- és napraforgómag-kivonat csökkenti a bőrirritációt.
MIT KELL TUDNI EZEKRŐL A SZEREKRŐL?
Egyes kutatások azt feltételezik, hogy az alumíniumtartalmú izzadásgátlók magasabb koncentrációban tartalmaznak alumíniumvegyületeket. Kontrollálják az izzadás mértékét, és a test működésére reagáló összetevőknek köszönhetően friss illatot biztosítanak. Egyre több termékben található speciális formulájú hidratáló összetevő is, ami ápolja, táplálja a bőrt és segít a bőrirritáció megelőzésében.
Extra erős védelem
A speciális, klinikailag igazolt hatású izzadásgátlók magasabb koncentrációban tartalmaznak alumíniumvegyületeket. Kontrollálják az izzadás mértékét, és a test működésére reagáló össze tevőknek köszönhetően friss illatot biztosítanak. Egyre több termékben található speciális formulájú hidratáló összetevő is, ami ápolja, táplálja a bőrt és segít a bőrirritáció megelőzésében.
MIT KELL TUDNI EZEKRŐL A SZEREKRŐL?
Erősen irritáló hatásúak lehetnek. Lehetőleg lefekvés előtt kell a bőrre felvinni, hogy az alumínium éjszaka blokkolja a pórusokat. A kezelés kezdetén négy-öt egymást követő este vigye fel a bőrére. Az izzadás mértéke pár nap után csökken, és a későbbiekben elegendő heti 1-2 alkalommal ismételnie. Ne használja sérült, érzékeny bőrön! Ha bőrkiütést, viszketést tapasztal, alkalmazza ritkábban vagy váltson kisebb koncentrációjú klinikai izzadásgátlóra.
EZ IS ÉRDEKELHET: