A stressz a legtöbbünk számára nem ismeretlen, és a legtöbb feszültségforrást igyekszünk tudatosan elkerülni. De mi van azokkal, amelyeket észre sem veszünk, mégis hozzájárulnak rossz lelkiállapotunkhoz, közérzetünkhöz?

„Láthatatlan” stresszforrások – Mit tegyél ellenük?

Mindennapi apróságok

Bizony, még a legapróbbnak tűnő, bosszantó dolgok is növelhetik a stresszt a mindennapjainkban. Például a mogorva eladó a boltban, a bunkó autós a forgalomban, vagy az, ha éppen hosszú, felesleges perceket kell sorban állnunk különböző hivatalokban. Észre sem vesszük, és ezek a kis stresszforrások máris az egekben van a vérnyomásunk, noha semmi égbekiáltó dolog nem történt. De ne hagyjuk, hogy ezek az apróságok felbosszantsanak. Lépjünk hátra egy lépést lélekben, gondoljuk át, hogy valóban annyira befolyásolják-e az életünket ezek az apróságok, illetve azt, hogy tehetünk-e valamit ellenük. Ha igen, tegyük meg, ha nem, minek bosszankodni?

A másoktól származó stressz

Csakúgy, mint az ásítás, a stressz is ragályos. Egy 2014-es német kutatás szerint, ha egy beszélgetésben részt vevő partnerek egyike igencsak szorongó természet, és a problémáit részletesen kifejti a másiknak, az mindkettőjükre hatással van: a nem szorongó félre is átragad a rosszkedv. Az empátia persze nagyon fontos emberi tulajdonság, nem is arról van szó, hogy ne hallgassuk meg a barátainkat, szeretteinket, ha nehézségeik vannak, de ne hagyjuk, hogy a szorongásuk átragadjon ránk (az energiavámpírok hatásáról nem is beszélve). És ne kezdjünk rögtön azon gondolkodni, vajon velünk is megtörténhet-e hasonló rossz dolog, például baleset vagy betegség.

Közösségi média

Talán úgy tűnik, a Facebook vagy az Instagram az egyetlen lehetőség, hogy követni tudjuk, mi történik a barátainkkal, vagy hogy szoros kapcsolatot tarthassunk a szeretteinkkel. Ennek fényében természetesen hasznos és jó dolog az okostelefonjaink segítségével bármikor és bárhol elérhető közösségi portál, ugyanakkor komoly stresszforrások gyűjtőhelye is lehet. Hiszen gyakran látjuk, hogy a barátainknak, ismerőseinknek (a celebekről már nem is beszélve) csupa mosoly és boldogság az életük, töretlenül haladnak előre a karrierjükben, szerelmesek, összeházasodnak, gyönyörű gyerekeik születnek, fantasztikus nyaralásokon vesznek részt… És a sor hosszan folytatható. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy mindenki csak az élete legszebb részével dicsekszik, a rossz dolgokat ritkán teszi ki a kirakatba. Ezek az életek közel sem olyan tökéletesek vagy irigylésre méltóak, stresszelnünk pedig végképp nem szabad azért, mert a mi mindennapjaink nem ilyenek.

Tea, kávé és csoki

Alapvetően a kedvenceink közé tartoznak, ám a túlzott fogyasztásuk káros lehet. A bennük lévő sok koffein talán felébreszt, de egyáltalán nem biztos, hogy hatékonyabb lesz tőle a munkavégzésünk. Ráadásul megzavarják az alvási ciklusunkat, befolyásolják az emésztésünket, ingerlékenyebbé tesznek – mindez pedig rossz közérzethez, közvetve stresszhez vezet, így lesznek a nagy kedvenceinkből stresszforrások.

Az elvárásaink

A magunk vagy mások irányában támasztott túl nagy elvárások gyakran okoznak csalódást. Ha valami nem megy a terv szerint, hajlamosak vagyunk pillanatok alatt felhúzni magunkat. Pedig könnyen alkalmazkodhatunk az új helyzethez! Egyszerűen csak egy új terv kell – bosszankodni pedig felesleges, úgysem tudunk változtatni már a bajon. Nem szabad magunkat ostorozni, gondoljunk arra, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk az ügy érdekében. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha valami nem sikerül, akkor a jövőben többé ne legyünk ambiciózusak, csak legyünk realisták. És ne hagyjuk, hogy stresszeljen minket, ha az élet néha felülírja a terveinket. Inkább alkalmazkodjunk!

 

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink