Mindennapi apróságok
Bizony, még a legapróbbnak tűnő, bosszantó dolgok is növelhetik a stresszt a mindennapjainkban. Például a mogorva eladó a boltban, a bunkó autós a forgalomban, vagy az, ha éppen hosszú, felesleges perceket kell sorban állnunk különböző hivatalokban. Észre sem vesszük, és ezek a kis stresszforrások máris az egekben van a vérnyomásunk, noha semmi égbekiáltó dolog nem történt. De ne hagyjuk, hogy ezek az apróságok felbosszantsanak. Lépjünk hátra egy lépést lélekben, gondoljuk át, hogy valóban annyira befolyásolják-e az életünket ezek az apróságok, illetve azt, hogy tehetünk-e valamit ellenük. Ha igen, tegyük meg, ha nem, minek bosszankodni?
A másoktól származó stressz
Csakúgy, mint az ásítás, a stressz is ragályos. Egy 2014-es német kutatás szerint, ha egy beszélgetésben részt vevő partnerek egyike igencsak szorongó természet, és a problémáit részletesen kifejti a másiknak, az mindkettőjükre hatással van: a nem szorongó félre is átragad a rosszkedv. Az empátia persze nagyon fontos emberi tulajdonság, nem is arról van szó, hogy ne hallgassuk meg a barátainkat, szeretteinket, ha nehézségeik vannak, de ne hagyjuk, hogy a szorongásuk átragadjon ránk (az energiavámpírok hatásáról nem is beszélve). És ne kezdjünk rögtön azon gondolkodni, vajon velünk is megtörténhet-e hasonló rossz dolog, például baleset vagy betegség.
Közösségi média
Talán úgy tűnik, a Facebook vagy az Instagram az egyetlen lehetőség, hogy követni tudjuk, mi történik a barátainkkal, vagy hogy szoros kapcsolatot tarthassunk a szeretteinkkel. Ennek fényében természetesen hasznos és jó dolog az okostelefonjaink segítségével bármikor és bárhol elérhető közösségi portál, ugyanakkor komoly stresszforrások gyűjtőhelye is lehet. Hiszen gyakran látjuk, hogy a barátainknak, ismerőseinknek (a celebekről már nem is beszélve) csupa mosoly és boldogság az életük, töretlenül haladnak előre a karrierjükben, szerelmesek, összeházasodnak, gyönyörű gyerekeik születnek, fantasztikus nyaralásokon vesznek részt… És a sor hosszan folytatható. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy mindenki csak az élete legszebb részével dicsekszik, a rossz dolgokat ritkán teszi ki a kirakatba. Ezek az életek közel sem olyan tökéletesek vagy irigylésre méltóak, stresszelnünk pedig végképp nem szabad azért, mert a mi mindennapjaink nem ilyenek.
Tea, kávé és csoki
Alapvetően a kedvenceink közé tartoznak, ám a túlzott fogyasztásuk káros lehet. A bennük lévő sok koffein talán felébreszt, de egyáltalán nem biztos, hogy hatékonyabb lesz tőle a munkavégzésünk. Ráadásul megzavarják az alvási ciklusunkat, befolyásolják az emésztésünket, ingerlékenyebbé tesznek – mindez pedig rossz közérzethez, közvetve stresszhez vezet, így lesznek a nagy kedvenceinkből stresszforrások.
Az elvárásaink
A magunk vagy mások irányában támasztott túl nagy elvárások gyakran okoznak csalódást. Ha valami nem megy a terv szerint, hajlamosak vagyunk pillanatok alatt felhúzni magunkat. Pedig könnyen alkalmazkodhatunk az új helyzethez! Egyszerűen csak egy új terv kell – bosszankodni pedig felesleges, úgysem tudunk változtatni már a bajon. Nem szabad magunkat ostorozni, gondoljunk arra, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk az ügy érdekében. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha valami nem sikerül, akkor a jövőben többé ne legyünk ambiciózusak, csak legyünk realisták. És ne hagyjuk, hogy stresszeljen minket, ha az élet néha felülírja a terveinket. Inkább alkalmazkodjunk!
Ez is érdekelhet:
- 3 stresszoldó jógagyakorlat a testi-lelki felfrissülésért
- Feszült? Ideges, Segítenek ezek a stresszűző ételek!
- Csak nyugalom! 4 módszer, amely garantáltan beválik a stressz ellen
- Meditáció: a nyugalom ösvénye