Az elmúlt néhány évben függőségeink listája tovább bővült: hiába tudjuk, hogy túl sok hasznunk nincs belőle, mégis függünk a közösségi médiától, barátaink, félismerőseink visszajelzéseitől... Figyeljük meg magunkat tudatosan, és ha tapasztaljuk a függőség jeleit, tegyük meg az óvintézkedéseket.

Mikor kell „közösségi elvonóra” menni?

Automatikusan nyúlunk a zsebünkbe a piros lámpánál várakozva, a buszmegállóban, egy unalmas meetingen, de még otthon, a kanapén, a párunk mellett is, hiszen már legalább fél órája nem pörgettük végig a hírfolyamunkat a Facebookon, nem csekkoltuk, melyik ismerősünk töltött fel újabb képet az Instára. És persze görgetünk, görgetünk anélkül, hogy igazán látnánk, amit nézünk. Függünk a közösségi médiától, még ha ezt nem is realizáltuk magunkban…

A KÖZÖSSÉGIMÉDIA-FÜGGŐSÉG 4 ÁRULKODÓ JELE

Figyeljük magunkat tudatosan legalább egy napig (vagy ellenőrizzük a készülék képernyőidő-összesítőjét):

  • Mikor vesszük elő a telefont? Amikor tényleg valami fontos infóra van szükségünk, vagy ha csak unatkozunk?
  • Elalváskor az utolsó, ébredéskor az első dolgunk a telefon után nyúlni?
  • El sem indulunk otthonról töltő vagy külső akkumulátor nélkül, rettegve, hogy mi lesz, ha lemerül a készülék?
  • A közösségi médiától való függőségről lejönni majdnem olyan nehéz, mint a drogokról, hiszen a tudatmódosítókhoz hasonlóan az agy örömközpontját aktiválja, boldogságérzetet ad, már nem elégszünk meg a megszokott dózissal, még többre vágyunk. És ahogyan más függőségeink, úgy természetesen ez sem egészséges.

 

MIT TEHETÜNK?

Limitáljuk a képernyőidőt! A legtöbb telefon már alkalmas rá, hogy beállítsunk bizonyos időkorlátot, amit túllépve a készülék „lezárja” magát.

Töröljük az applikációkat! Ne állítsunk be jelzést, ha valamilyen értesítést kapunk.

Változtassunk a szokásainkon, a képernyőidőt szánjuk másra! A tömegközlekedési eszközökön vegyünk elő egy könyvet, magazint, a lazább esti órákban inkább sétáljunk egy nagyot, ha pedig társaságban vagyunk, elő se vegyük táskánkból a telefont. Az ágyba pedig már ne vigyük magunkkal a készüléket.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt! Ezt az ínycsiklandó főzeléket most mindenképpen ki kell próbálnod, ugyanis a puy lencse nemcsak egészséges – mivel tele van fehérjével – de párolás közben még az alakját is megtartja, és egyáltalán nem fő szét.
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz

Ajánlataink