Az elmúlt néhány évben függőségeink listája tovább bővült: hiába tudjuk, hogy túl sok hasznunk nincs belőle, mégis függünk a közösségi médiától, barátaink, félismerőseink visszajelzéseitől... Figyeljük meg magunkat tudatosan, és ha tapasztaljuk a függőség jeleit, tegyük meg az óvintézkedéseket.

Mikor kell „közösségi elvonóra” menni?

Automatikusan nyúlunk a zsebünkbe a piros lámpánál várakozva, a buszmegállóban, egy unalmas meetingen, de még otthon, a kanapén, a párunk mellett is, hiszen már legalább fél órája nem pörgettük végig a hírfolyamunkat a Facebookon, nem csekkoltuk, melyik ismerősünk töltött fel újabb képet az Instára. És persze görgetünk, görgetünk anélkül, hogy igazán látnánk, amit nézünk. Függünk a közösségi médiától, még ha ezt nem is realizáltuk magunkban…

A KÖZÖSSÉGIMÉDIA-FÜGGŐSÉG 4 ÁRULKODÓ JELE

Figyeljük magunkat tudatosan legalább egy napig (vagy ellenőrizzük a készülék képernyőidő-összesítőjét):

  • Mikor vesszük elő a telefont? Amikor tényleg valami fontos infóra van szükségünk, vagy ha csak unatkozunk?
  • Elalváskor az utolsó, ébredéskor az első dolgunk a telefon után nyúlni?
  • El sem indulunk otthonról töltő vagy külső akkumulátor nélkül, rettegve, hogy mi lesz, ha lemerül a készülék?
  • A közösségi médiától való függőségről lejönni majdnem olyan nehéz, mint a drogokról, hiszen a tudatmódosítókhoz hasonlóan az agy örömközpontját aktiválja, boldogságérzetet ad, már nem elégszünk meg a megszokott dózissal, még többre vágyunk. És ahogyan más függőségeink, úgy természetesen ez sem egészséges.

 

MIT TEHETÜNK?

Limitáljuk a képernyőidőt! A legtöbb telefon már alkalmas rá, hogy beállítsunk bizonyos időkorlátot, amit túllépve a készülék „lezárja” magát.

Töröljük az applikációkat! Ne állítsunk be jelzést, ha valamilyen értesítést kapunk.

Változtassunk a szokásainkon, a képernyőidőt szánjuk másra! A tömegközlekedési eszközökön vegyünk elő egy könyvet, magazint, a lazább esti órákban inkább sétáljunk egy nagyot, ha pedig társaságban vagyunk, elő se vegyük táskánkból a telefont. Az ágyba pedig már ne vigyük magunkkal a készüléket.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink