Napjainkban nincsenek titkok: pár kattintás, és mindent megtudhat a szexről az internet segítségével. Olvashat egyebek között a nemi betegségekről és arról is, hogyan védekezzen a nem kívánt terhesség ellen. Mégis jó néhány makacs Tévhit tartja magát e két témával kapcsolatban (is). Összegyűjtöttük a tíz leggyakoribbat.

Tabuk nélkül – A biztonságos szexről

1. Tévhit
Könnyen észrevehető, ha ön vagy partnere megfertőződött

Több mint 25 féle STD (Sexually Transmitted Diseases – szexuális úton terjedő betegség) létezik (HIV, chlamydia, bakteriális vaginózis, gonorrhea, szifi lisz, nemi herpesz, HPV, hepatitis stb.), és bizony a fertőzések gyakran nem járnak figyelmeztető jelekkel, így veszélyeztethetik a szexuális egészséget. Előfordulhat, hogy tünetei nincsenek, de hordozza a betegséget, ezért, ha védekezés nélkül él szexuális életet, a partnerét is megfertőzi. Teljes bizonyossággal csak úgy tudja megállapítani, hogy nem szenved semmiféle nemi betegségben, ha orvoshoz fordul és elvégezteti a szükséges teszteket.

2. Tévhit
Az orális és az anális szex biztonságos

Különösen a fiatalok körében él rengeteg tévhit az anális szexről. Ezek között a legelterjedtebb az, hogy így nem kaphatnak el fertőzéseket. Valószínűleg ez lehet a magyarázata annak, hogy egyre nő a HIV-megbetegedések száma a 13–29 év közöttiek körében. Az igazság viszont az, hogy gyakorlatilag minden, nemi úton terjedő betegséget el lehet kapni védekezés nélküli orális és anális szexuális aktussal. Védekezés nélküli anális szex során a szövetek könnyebben megrepednek, és a fertőzés gyorsan a véráramba jut.

3. Tévhit
Az AIDS gyógyítható

A HIV-fertőzésre nem létezik gyógymód. Bár a modern gyógyszereknek köszönhetően a fertőzöttek tünetmentesen, a megfelelő óvintézkedéseket betartva, normális, hétköznapi életet élhetnek, a fertőzés nem gyógyítható. A legjobb védekezés a megelőzés: az óvszer igen hatékony védelmet jelent a HIV-fertőzéssel szemben.

4. Tévhit
A dupla óvszer biztonságosabb

Ebben az esetben a kettő nem jobb, mint az egy! A két kondom ugyanis olyan súrlódást hozhat létre, ami az óvszerek kilyukadását eredményezheti. A legtöbb, amit a saját és partnere biztonságáért tehet, hogy használat előtt ellenőrzi az óvszer lejárati dátumát és meggyőződik arról, hogy sérülésmentes a gumi. Általánosan elmondható, hogy azok, akik kondom használata mellett estek teherbe vagy fertőződtek meg, nem használták helyesen, illetve nem használták az egész aktus alatt az óvszert.

5. Tévhit
A nemi betegségek csak a kalandorokat veszélyeztetik

Sokan úgy gondolják, hogy a nemi betegségeket csak azok kaphatják el, akik sok partnerrel „büszkélkedhetnek”. Az igazság az, hogy függetlenül a partnerek számától, mindenki veszélyben van – leginkább a hosszú távú kapcsolatokban élő hűségesek, hiszen ők nem feltételezik, hogy párjuk félrelép. A titkos kalandok nemcsak érzelmileg járhatnak súlyos következményekkel, de veszélyeztethetik az elsődleges partner szexuális egészségét is.

6. Tévhit
Ha fogamzásgátlót szed, nem kell aggódnia

A nemi betegségek miatt A tabletta hatékony védelmet jelent a nem kívánt terhesség ellen, de a szexuális úton terjedő betegségektől nem véd. Az egyetlen módszer, amely nagy eséllyel megvédi a nemi betegségektől, az az óvszerhasználat.

7. Tévhit
Ha megfertőződött valamilyen nemi betegséggel, semmit sem tehet

A legtöbb nemi úton terjedő betegség gyógyítható, kezelhető. Minél hamarabb fedezi fel a betegséget és fordul orvoshoz, annál gyorsabban kap megfelelő kezelést és tehet lépéseket, hogy megakadályozza a fertőzés továbbterjedését.

8. Tévhit
Az orvos minden nemi betegségre tesztel

Egy rutinvizsgálat során több olyan nemi betegség van – például a HPV vagy a genitális herpesz –, amelyeknél csak a leginkább veszélyeztetett csoportokat tesztelik, illetve azokat, akik valamilyen tünetet tapasztalnak. Ha szeretné kivizsgáltatni magát, beszélje meg orvosával, hogy melyek a legfontosabb vizsgálatok és kérje azok elvégzését. Ma már egyre inkább elterjedtek az STD-tesztek otthon is használt verziói. Ezek komoly buktatója, hogy gyakran adnak hamis eredményt.

Ezek is érdekelhetnek

Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!

Ajánlataink