Mutatjuk azt a néhány lépést, amitől egészségesebben élheted a mindennapokat!

Újévi fogadalmat tettél? Segítünk, hogy egészségesebben egyél!

1. Egyél kevesebbet!

Meglehetősen sok bizonyíték gyűlt össze arra, hogy ha kevesebbet eszünk, anélkül, hogy a szükséges tápanyagoktól megfosztanánk magukat, akkor lassíthatjuk az öregedési folyamatokat. A normál étkezéssel töltött napok közé beiktatott böjtös napok pedig egyes kutatások szerint segíthetnek a szívroham, a stroke, a cukorbetegség, a rák, a Parkinson- és az Alzheimer-kór megelőzésében, sőt az agy teljesítményét és a csontokat is védik, az ízületi gyulladás tüneteit is visszafogják. Ha csak 25 százalékkal csökkented a naponta elfogyasztott ételek mennyiségét, már jelentősen enyhítheted a szervezet krónikus gyulladásait.

2. Vesd be a növényi hatóanyagokat!

Az úgynevezett fitokemikáliák, vagyis a növényi táplálékokban rejtőző hasznos vegyületek szintén segítik a gyulladások enyhítését. A piros, kék és lila gyümölcsök színét adó antocianinok az agyat védik, fogyasztásuk segíthet az időskori mentális problémák megelőzésében. Az antocianinok és a flavonok, amelyek a fehér és sárga zöldségekben és gyümölcsökben találhatók meg, az inzulinszintet tartják egyenletesen, így a vércukorszintünkre vigyáznak. A flavonolok az idegrendszert óvják – ez utóbbi vegyületek a hagymában, a kelkáposztában, a brokkoliban, az almában, a bogyós gyümölcsökben és a zöld teában találhatók meg.

3. Fűszerezz bátran!

A kurkumában levő kurkumin szintén erőteljesen gyulladáscsökkentő hatású. A kurkumát étrendkiegészítő formájában is szedheted, ha viszont fűszerezel vele, párosítsd fekete borssal, mivel a saját antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásán túl a kurkumin felszívódását is javítja. Egy kis zsiradék mindig legyen az ételben, mivel a kurkumin zsírban oldódik, így annak jelenlétében több szívódik fel belőle.

4. Ízesíts olívaolajjal!

Az extra szűz olívaolaj nagyon gazdag egészséges polifenolokban, többek közt egy oleokantál nevű vegyületben, amelynek gyulladáscsökkentő hatása a gyógyszerekével összehasonlítható. Az oleokantál nemcsak a gyulladásos betegségekre, például az ízületi gyulladásra van jó hatással, hanem az idegrendszert is védi, és segít megelőzni a daganatokat. Az extra szűz olívaolaj ráadásul a vérnyomásra és a koleszterinszintre, valamint az immunrendszerre is jó hatással van.

5. Elő az omega-3-mal!

Az omega-3 zsírsavak képesek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat okozó vegyületek szintjét a szervezetben, és javítani az agy működését. A lazacban, a makrélában, a heringben és a szardíniában, valamint a lenmagban, a dióban és az extra szűz olívaolajban található zsírsavakat érdemes minél gyakrabban fogyasztanod.

6. Felejtsd el a cukrot és az állati fehérjéket!

A gyulladásos folyamatok okozta betegségek, például a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség és más anyagcsereproblémák mind összefüggésben vannak a cukor és az állati fehérjék fogyasztásával. A feldolgozott húsfélék, például a szalámifélék nagyon gazdagok a homocisztein nevű vegyületben, amelyet a szív- és érrendszeri problémákon kívül a memóriazavarokkal is kapcsolatba hoztak a kutatók.

7. Csökkentsd a stresszt!

A folyamatos feszültség krónikus gyulladásokhoz vezethet, és számos betegség, köztük a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából is kockázati tényezőnek számít. Ha a feszültség miatt nem tudsz aludni, a kevés pihenéssel is az egészségedet kockáztatod. A különféle stresszkezelő technikák, például a meditáció viszont lelassíthatják ezt a folyamatot.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink