Mutatjuk azt a néhány lépést, amitől egészségesebben élheted a mindennapokat!

Újévi fogadalmat tettél? Segítünk, hogy egészségesebben egyél!

1. Egyél kevesebbet!

Meglehetősen sok bizonyíték gyűlt össze arra, hogy ha kevesebbet eszünk, anélkül, hogy a szükséges tápanyagoktól megfosztanánk magukat, akkor lassíthatjuk az öregedési folyamatokat. A normál étkezéssel töltött napok közé beiktatott böjtös napok pedig egyes kutatások szerint segíthetnek a szívroham, a stroke, a cukorbetegség, a rák, a Parkinson- és az Alzheimer-kór megelőzésében, sőt az agy teljesítményét és a csontokat is védik, az ízületi gyulladás tüneteit is visszafogják. Ha csak 25 százalékkal csökkented a naponta elfogyasztott ételek mennyiségét, már jelentősen enyhítheted a szervezet krónikus gyulladásait.

2. Vesd be a növényi hatóanyagokat!

Az úgynevezett fitokemikáliák, vagyis a növényi táplálékokban rejtőző hasznos vegyületek szintén segítik a gyulladások enyhítését. A piros, kék és lila gyümölcsök színét adó antocianinok az agyat védik, fogyasztásuk segíthet az időskori mentális problémák megelőzésében. Az antocianinok és a flavonok, amelyek a fehér és sárga zöldségekben és gyümölcsökben találhatók meg, az inzulinszintet tartják egyenletesen, így a vércukorszintünkre vigyáznak. A flavonolok az idegrendszert óvják – ez utóbbi vegyületek a hagymában, a kelkáposztában, a brokkoliban, az almában, a bogyós gyümölcsökben és a zöld teában találhatók meg.

3. Fűszerezz bátran!

A kurkumában levő kurkumin szintén erőteljesen gyulladáscsökkentő hatású. A kurkumát étrendkiegészítő formájában is szedheted, ha viszont fűszerezel vele, párosítsd fekete borssal, mivel a saját antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásán túl a kurkumin felszívódását is javítja. Egy kis zsiradék mindig legyen az ételben, mivel a kurkumin zsírban oldódik, így annak jelenlétében több szívódik fel belőle.

4. Ízesíts olívaolajjal!

Az extra szűz olívaolaj nagyon gazdag egészséges polifenolokban, többek közt egy oleokantál nevű vegyületben, amelynek gyulladáscsökkentő hatása a gyógyszerekével összehasonlítható. Az oleokantál nemcsak a gyulladásos betegségekre, például az ízületi gyulladásra van jó hatással, hanem az idegrendszert is védi, és segít megelőzni a daganatokat. Az extra szűz olívaolaj ráadásul a vérnyomásra és a koleszterinszintre, valamint az immunrendszerre is jó hatással van.

5. Elő az omega-3-mal!

Az omega-3 zsírsavak képesek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat okozó vegyületek szintjét a szervezetben, és javítani az agy működését. A lazacban, a makrélában, a heringben és a szardíniában, valamint a lenmagban, a dióban és az extra szűz olívaolajban található zsírsavakat érdemes minél gyakrabban fogyasztanod.

6. Felejtsd el a cukrot és az állati fehérjéket!

A gyulladásos folyamatok okozta betegségek, például a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség és más anyagcsereproblémák mind összefüggésben vannak a cukor és az állati fehérjék fogyasztásával. A feldolgozott húsfélék, például a szalámifélék nagyon gazdagok a homocisztein nevű vegyületben, amelyet a szív- és érrendszeri problémákon kívül a memóriazavarokkal is kapcsolatba hoztak a kutatók.

7. Csökkentsd a stresszt!

A folyamatos feszültség krónikus gyulladásokhoz vezethet, és számos betegség, köztük a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából is kockázati tényezőnek számít. Ha a feszültség miatt nem tudsz aludni, a kevés pihenéssel is az egészségedet kockáztatod. A különféle stresszkezelő technikák, például a meditáció viszont lelassíthatják ezt a folyamatot.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.
Tavaszi gyümölcsdiéta, így érdemes belevágni!
Finomak, lédúsak és egészségesek... Használd fel az évszak ajándékait, és fogyj egészségesen!

Ajánlataink