Gondosan ügyelünk arra, hogy az öregedés látható jeleit, a ráncokat és az ősz hajszálakat eltüntessük. Arra azonban már kevesebben vigyázunk, hogy a változókor legjellemzőbb betegségét, a csontritkulást elkerüljük. Pedig fontos lenne odafigyelni, mert ha kialakul, a fájdalmak megkeseríthetik az életünket.

Már 40 évesen is elkezdődhet! 7+1 bomba ötlet csontritkulás ellen

Igyunk tejet, de mákkal!

Azt már régóta tudjuk, hogy a tej, joghurt és a sajt egészséges és ízletes kalciumforrás. A kutatók azonban csak nemrégen jöttek rá, hogy a mák olajának rendkívül magas foszfor tartalma felgyorsítja a kalcium felszívódását, és a csontokba való beépülését is. Együnk tehát egy héten legalább egyszer mákos ételt, vagy használjunk bioboltokban kapható mákolajat.

Hova bújt még kalcium?

Sokan azt hiszik, hogy magas kalciumtartalommal csak a tejtermékek rendelkeznek, de ez nem igaz! Ez az anyag nagy mennyiségben található például a szezámmagban, petrezselyemben, káposztafélékben, spenótban, mángoldban és brokkoliban is. De a csontsűrűség szempontjából az is fontos lenne, hogy több pontyot, harcsát, szardíniát, makrélát, s más halakat is együnk.

A keleti nők tudnak valamit

csontritkulás

Az Ázsiában oly népszerű szója nem csak kalciumot, de fitoösztrögént is tartalmaz, mely éppen a változókor idején kedvezően hat a csontsűrűség alakulására. Fogyaszthatjuk szójatej, szójaliszt, szójasajt formájában, vagy megpirítva a magokat akár nasiként is.

Ne együnk húst, hússal!

A legújabb kutatások szerint a magas fehérjebevitel is csökkenti a kalciumszintet. Az orvosok ezért azt javasolják, hogy a kor előrehaladtával csökkentsük az állati eredetű ételek fogyasztását, inkább a zöldségeket és a gyümölcsöket részesítsük előnyben.

Kávét, teát csak mértékkel!

kávé, csoki, hízás, csontritkulás

Fotó: Shutterstock

Természetesen egy-egy csésze illatos, gőzölgő élénkítő ital még belefér, de ha a napokat csak három vagy még több feketével tudjuk átvészelni, adagunkból mindenképpen érdemes visszavenni, mert a koffein igencsak felgyorsítja a kalciumvesztést.

Csontot épít a mozgás?

Sokat tehetünk csontjaink egészségéért, ha hetente legalább háromszor fél órát sportolunk. Sajnos az úszás ebben az esetben nem jó megoldás, hiszen csontjaik és izmaink ilyenkor nem dolgoznak gravitáció ellen és ez megakadályozza a csontépítést. A legjobb választás a futás, a séta, a tánc és a tenisz. Sőt, akinél már kimutatták a csontritkulást, annak is érdemes egy gyógytornászt felkeresnie, mert életmentő lehet, ha a már elindult betegséggel mozgunk egy kicsit!

Méredzkedjünk, mint a gyerekek

Valószínűleg gyerekkorunkban álltunk utoljára ajtófélfa mellett, vajon hány centik is vagyunk, de a nőknek a menstruáció elmaradása után fontos lenne, ha időnként mégiscsak megmérnék a magasságukat. Egy-két centi csökkenés ugyanis már csontritkulásra utal, és ilyenkor feltétlenül érdemes felkeresni egy orvost, aki csontsűrűség vizsgálatot végez.

+1 Űzzük el a bánatot

Sajnos a rosszkedv nem csak egy érzelmi állapot, komoly kémiai folyamat is. Ha például hosszú időn keresztül depressziósak vagyunk, testünk kortizolt termel. Ez a hormon pedig kivonja a csontokból az ásványi anyagokat. Ha magunk erejéből, vagy barátaink társaságától nem tudunk jobb kedvre derülni, mindenképpen keressünk fel szakembert!

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink