Ideje megértenünk, hogy a cukor nemhogy nem édesíti meg az életünket, hanem idővel inkább megkeseríti. A cukorról – nem könnyen, ugyan, de – le lehet mondani. Akik megtették, arról számolnak be, hogy napról napra jobban érzik magukat.

Cukor nélkül jobb

Mennyi az egészséges?

A nemzetközi ajánlások is a cukor bevitelének csökkentését javasolják. Az Egészségügyi Szervezet (WHO) korábban azt javasolta, hogy a napi kalóriabevitel 10 százaléka származzon a cukorból. Ma már úgy vélik a szakértők, ha sikerül napi 5 százalék alá csökkenteni, az további előnyökkel járna. A gyerekek napi átlagos cukorfogyasztása azonban világszerte jóval magasabb a felnőttekénél, erre a szülőknek jobban oda kellene figyelni.

Szelídítsük meg a cukrot, ne függjünk tőle!

A tünetek alapján elég ijesztő, hogy milyen komoly befolyással van ránk ez a fehér kristályos anyag. Azt is tudnunk kell, hogy az agy működéséhez szükségünk van valamennyi cukorra, de ha túlzásba visszük, akkor pont a mértéktartást és az éhséget felügyelő agyi területen lesznek zavarok. De azt is tudjuk, hogy jó minőségű szénhidrát van a gyümölcsökben, a zöldségekben és gabonafélékben is, tehát nem marad a szervezetünk cukor nélkül akkor sem, ha nem vásárolunk többet a zacskós termékből. Vannak módszerek, amelyek a lassú elválást tanácsolják, szokjunk le úgy a cukorról, hogy hétről hétre hagyunk el egy-egy cukortartalmú ételt. Elterjedt azonban egyfajta radikális módszer, a nagy cukorkihívás, amely ezt mondja: 21 nap alatt megszabadulhatunk a cukorevés rossz szokásától. Akinek ez túl gyors, az szánjon rá 2 hónapot, szakemberek szerint 8 hét alatt viszonylag kevés szenvedéssel túljuthatunk a nehezén.

Milyen tünetei vannak a cukorfüggőségnek?

Úgy érezzük, mintha cukorra lenne szükségünk ahhoz, hogy képesek legyünk „normálisan működni”. Van idő, amikor másra sem tudunk gondolni. Ha nem eszünk cukrot egy ideig, elvonási tünetek jelentkeznek, például fejfájás, hányinger, hangulati ingadozások. Stresszes időszakban a cukor segít jól érezni magunkat. Képesek vagyunk napokig csak édes ételeket enni. Ha ok nélkül dühösek, ingerültek vagyunk, a cukormegvonás állhat a háttérben.

Hogyan tudunk változtatni?

Többségünk akkor fordul az édes ízekhez, nassokhoz, amikor kiéheztette magát vagy extrém módon fáradt és gyors energiaforrásra van szüksége. Ezeket tudatos táplálkozással és néhány szabály betartásával ki lehet védeni. A szabályok ezek:

  • Együnk rendszeresen. Vagy háromszor bőségesen, vagy ötször kis adagban. Aki nem eszik rendszeresen, annak a vércukorszintje csökken, éhes, és nagyobb valószínűséggel vágyik néhány édes falatra, mert a gyors megoldás finom, jó érzést ad.
  • Feldolgozatlan élelmiszereket válasszunk, azaz színhúst, zöldségeket, gyümölcsöket. A felvágottakban, szószokban, konzervekben, előre elkészített ételekben sok rejtett cukor van.
  • Minimalizáljuk a mesterséges édesítőszerek használatát, csak az édes ízek kergetésére ingerelnek.
  • Ha fehérjében gazdag reggelivel indítjuk a napot, ez fenntartja a jóllakottságot, így csökkenti az édesség utáni vágyat is. Lehet az fehérjeturmix, sajt, túró vagy tojásos étel.
  • Minden étkezés tartalmazzon egészséges zsiradékot is, az is hozzájárul a jóllakottsághoz és a vércukorszint egyenletesen tartásához.
  • Használjunk minél többféle izgalmas fűszert.
  • Biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat a szervezetünknek, ugyanis azok hiánya fokozhatja a sóvárgást. A króm, a magnézium, az ómega 3 és a B3-vitamin pótlása sokat segíthet.
  • A mozgás csökkenti a feszültséget, ha meg már mozogtunk, nehezebben nyúlunk az édességhez.
  • Aludjunk eleget.
  • Keressük meg az okát, mit is pótolunk a cukorfüggőséggel, miért kell édesíteni az életünket.
  • Dobjuk ki az összes cukros ennivalót a lakásból, és foglaljuk el magunkat, ne adjunk esélyt az unalomból evésnek.
  • Igyunk sok vizet.

Ezek is érdekelhetnek

Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.

Ajánlataink