Ideje megértenünk, hogy a cukor nemhogy nem édesíti meg az életünket, hanem idővel inkább megkeseríti. A cukorról – nem könnyen, ugyan, de – le lehet mondani. Akik megtették, arról számolnak be, hogy napról napra jobban érzik magukat.

Cukor nélkül jobb

Mennyi az egészséges?

A nemzetközi ajánlások is a cukor bevitelének csökkentését javasolják. Az Egészségügyi Szervezet (WHO) korábban azt javasolta, hogy a napi kalóriabevitel 10 százaléka származzon a cukorból. Ma már úgy vélik a szakértők, ha sikerül napi 5 százalék alá csökkenteni, az további előnyökkel járna. A gyerekek napi átlagos cukorfogyasztása azonban világszerte jóval magasabb a felnőttekénél, erre a szülőknek jobban oda kellene figyelni.

Szelídítsük meg a cukrot, ne függjünk tőle!

A tünetek alapján elég ijesztő, hogy milyen komoly befolyással van ránk ez a fehér kristályos anyag. Azt is tudnunk kell, hogy az agy működéséhez szükségünk van valamennyi cukorra, de ha túlzásba visszük, akkor pont a mértéktartást és az éhséget felügyelő agyi területen lesznek zavarok. De azt is tudjuk, hogy jó minőségű szénhidrát van a gyümölcsökben, a zöldségekben és gabonafélékben is, tehát nem marad a szervezetünk cukor nélkül akkor sem, ha nem vásárolunk többet a zacskós termékből. Vannak módszerek, amelyek a lassú elválást tanácsolják, szokjunk le úgy a cukorról, hogy hétről hétre hagyunk el egy-egy cukortartalmú ételt. Elterjedt azonban egyfajta radikális módszer, a nagy cukorkihívás, amely ezt mondja: 21 nap alatt megszabadulhatunk a cukorevés rossz szokásától. Akinek ez túl gyors, az szánjon rá 2 hónapot, szakemberek szerint 8 hét alatt viszonylag kevés szenvedéssel túljuthatunk a nehezén.

Milyen tünetei vannak a cukorfüggőségnek?

Úgy érezzük, mintha cukorra lenne szükségünk ahhoz, hogy képesek legyünk „normálisan működni”. Van idő, amikor másra sem tudunk gondolni. Ha nem eszünk cukrot egy ideig, elvonási tünetek jelentkeznek, például fejfájás, hányinger, hangulati ingadozások. Stresszes időszakban a cukor segít jól érezni magunkat. Képesek vagyunk napokig csak édes ételeket enni. Ha ok nélkül dühösek, ingerültek vagyunk, a cukormegvonás állhat a háttérben.

Hogyan tudunk változtatni?

Többségünk akkor fordul az édes ízekhez, nassokhoz, amikor kiéheztette magát vagy extrém módon fáradt és gyors energiaforrásra van szüksége. Ezeket tudatos táplálkozással és néhány szabály betartásával ki lehet védeni. A szabályok ezek:

  • Együnk rendszeresen. Vagy háromszor bőségesen, vagy ötször kis adagban. Aki nem eszik rendszeresen, annak a vércukorszintje csökken, éhes, és nagyobb valószínűséggel vágyik néhány édes falatra, mert a gyors megoldás finom, jó érzést ad.
  • Feldolgozatlan élelmiszereket válasszunk, azaz színhúst, zöldségeket, gyümölcsöket. A felvágottakban, szószokban, konzervekben, előre elkészített ételekben sok rejtett cukor van.
  • Minimalizáljuk a mesterséges édesítőszerek használatát, csak az édes ízek kergetésére ingerelnek.
  • Ha fehérjében gazdag reggelivel indítjuk a napot, ez fenntartja a jóllakottságot, így csökkenti az édesség utáni vágyat is. Lehet az fehérjeturmix, sajt, túró vagy tojásos étel.
  • Minden étkezés tartalmazzon egészséges zsiradékot is, az is hozzájárul a jóllakottsághoz és a vércukorszint egyenletesen tartásához.
  • Használjunk minél többféle izgalmas fűszert.
  • Biztosítsuk a megfelelő tápanyagokat a szervezetünknek, ugyanis azok hiánya fokozhatja a sóvárgást. A króm, a magnézium, az ómega 3 és a B3-vitamin pótlása sokat segíthet.
  • A mozgás csökkenti a feszültséget, ha meg már mozogtunk, nehezebben nyúlunk az édességhez.
  • Aludjunk eleget.
  • Keressük meg az okát, mit is pótolunk a cukorfüggőséggel, miért kell édesíteni az életünket.
  • Dobjuk ki az összes cukros ennivalót a lakásból, és foglaljuk el magunkat, ne adjunk esélyt az unalomból evésnek.
  • Igyunk sok vizet.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink