A különböző diétákról, fogyókúrákról számos információ kering a köztudatban, így aki rászánja magát, hogy belevágjon egy súlycsökkentő programba, néha bizony csak kapkodja a fejét. Tényleg mellőzni kell az összes szénhidrátot az étrendből? A napi többszöri étkezés valóban fokozza az anyagcserét? Segítünk, hogy választ kapjon a kérdéseire.

Diétamítoszok nyomában

 1. MÍTOSZ: Este hat után tilos enni

A vacsora időpontját a lefekvés ideje határozza meg. Táplálkozási szakértők szerint a legjobb, ha a nap utolsó étkezését 3-4 órával lefekvés előtt fogyasztja el. A 18 órai vacsora egyébként sem állja meg a helyét: a legtöbben ekkor még otthon sincsenek, nemhogy a vacsorájukat fogyasztanák. Az azonban valóban nem mindegy, hogy mit eszik ebben az időintervallumban. Kerülje a cukrot, a finomított szénhidrátokat tartalmazó ételeket. Az engedélyezett táplálékokból is mértékkel fogyasszon, különben éjszaka nem tud aludni, ugyanis a szervezet az emésztésre fordítja az energiát. De az is fontos, hogy korgó gyomorral ne feküdjön le. Ha éhes, a szervezete „bepánikol”, és tartalékolni kezd, rontva a fogyókúra sikerét.

2. MÍTOSZ: A napi többszöri étkezés fokozza az anyagcserét

A vércukorszint egyensúlya miatt érdemes gyakrabban és kevesebbet enni. Az anyagcsere sebességének teljesen mindegy, hogy hány alkalommal étkezik egy nap, ha a kalóriabevitel ugyanakkora. Ráadásul a folyamatos, szinte összefüggő étkezés túlterhelheti az emésztőrendszert is. A legjobb, ha három főétkezésre és két kisebb, köztes étkezésre osztja be a megengedett kalóriamennyiséget.

3. MÍTOSZ: A szénhidrát a legnagyobb ellenség

A test a működéséhez szükséges energiát szénhidrátokból, zsírokból és fehérjékből nyeri. Szénhidrátokra tehát a szervezetnek szüksége van. Az azonban nem mindegy, hogy milyen szénhidrátokat fogyaszt. Kerülje az egyszerű, finomított szénhidrátokat (fehér lisztet, cukrot és a belőlük készült ételeket), mert ezek nem tartalmaznak a szervezet számára hasznos tápanyagokat, és gyorsan emelik a vércukorszintet. Az összetett szénhidrátok magas vitamin-, ásványianyag- és rosttartalmuk miatt az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás legfontosabb elemei közé tartoznak.

4. MÍTOSZ: Az egyetlen megoldás a drasztikus kalóriacsökkentés

A hirtelen, nagy mennyiségű kalóriamegvonás csak szenvedést okoz, a pluszkilók nem fognak gyorsan eltűnni. Sőt a szervezet egy idő után megszokja a kevesebb kalória bevitelét, ebből próbál gazdálkodni, miközben a súlyfelesleg makacsul tartja magát. A fogyáshoz nem elég csökkenteni a bevitt kalória mennyiségét, fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás is.

5. MÍTOSZ: A diétás tartós élelmiszerek segítenek a fogyásban

A legtöbb ilyen élelmiszer alacsony kalóriatartalmú ugyan, de sajnos a szükséges tápanyagokat nem tartalmazza. Ehelyett általában tele van nátriummal és egyéb mesterséges összetevőkkel. A diétája során lehetőleg kerülje ezeket az élelmiszereket, és fogyasszon minél több friss zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonából készült ételt.

6. MÍTOSZ: A zsírok ártalmasak

Csakúgy, mint a szénhidrátoknál, itt is különbséget kell tenni „jó” és „rossz” zsírok között. A „jó” zsírokra szüksége van a szervezetnek, és a súlycsökkentést is segítik. Egyrészt ezek a zsírok képesek lekötni, közömbösíteni a testben található felesleges savakat, másrészt pedig a zsír jobb üzemanyag, mint a szénhidrát vagy a fehérje. Zsír égetésével hatszor több energiához jut a szervezet, miközben kevesebb salakanyag termelődik.

7. MÍTOSZ: A rengeteg víz fogyasztása segíti a fogyást

Sokszor, amikor úgy gondolja, hogy éhes, valójában csak dehidratált a szervezete és folyadékra van szüksége. A szervezet hidratáltságát nagyon fontos megőrizni, de a túlzott vízfogyasztás nem feltétlenül segíti a fogyást. Ha étkezés közben is állandóan vizet kortyolgat, csökkentheti egyes emésztőenzimek munkáját, nehezítve a fogyást.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink