Az ízületi fájdalmak hátterében két ok állhat: vagy a kopás, vagy gyulladásos folyamatok. Mindkettő orvosi kezelést igényel, de a táplálkozásunkkal is sokat tehetünk azért, hogy támogassuk a munkájukat. Az első és legfontosabb a túlsúly rendezése, hiszen az extra terhelés hosszú távon az ízületek gyors elhasználódásához vezet. A másik szempont, hogy olyan étrendet válasszunk, amely csökkenti a gyulladásos folyamatokat.
Mik legyenek az új szabályok?
Vannak, akiknek a szénhidrátban gazdag ételek jelentősen fokozzák a tüneteiket, így egyértelmű a megoldás, ezeket csökkenteni kell vagy elhagyni. Mindenki maga tapasztalhatja meg, hogy mennyit változik az állapota, ha megszabadul a cukortól, a fehér lisztet tartalmazó pékárutól. Ha jobb lesz, akkor nem kérdés, hogy jó az irány, ezt kell folytatni. A gyulladáscsökkentéshez szükségünk lesz néhány vitaminra, ilyen a C- és az E-vitamin, a béta-karotin, a szelén, az ómega 3 zsírsav. Nem feltétlenül szükséges étrendkiegészítő tabletta vagy por formájában fogyasztani, természetes úton is bevihetjük ezeket a vitaminokat. Mindenképpen a sok zöldségen alapuló étrendet javasolják a szakemberek, e mellé kevés fehér húst, halat és teljes őrlésű vagy gluténmentes gabonát fogyasszunk.
A 10 legjobb élelmiszer ízületeink védelme érdekében
- Az édesvízi és tengeri halakból sajnos keveset eszünk a hazai statisztikák szerint. Nem kell állandóan halat enni, ha hetente kétszer kerül az asztalra, már azzal sokat tettünk az egészségünk érdekében.
- Az extraszűz olívaolaj és más, magas minőségű magolajok mind nagyon fontos esszenciális zsírsavakat tartalmaznak. Ezeket mindig csak salátára öntve vagy krémbe keverve használjuk, a hőkezelés tönkreteszi őket.
- Ugyan nincs szezonja, de nem maradhat ki a felsorolásból a cseresznye. Kutatások kimutatták, hogy a benne található vegyületeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, és ez kifejezetten igaz a reumára és az ízületi gyulladásra. Amikor terem, érdemes naponta fogyasztani, de fagyasztva és megőrzi értékes beltartalmának nagy részét.
- Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, sajtok kalcium- és D-vitamin-tartalma erősíti az immun- és a csontrendszert.
- Minden diéta alappillére a brokkoli, gazdag a nagyon fontos K- és C-vitaminban, valamint található benne egy szulforafannak nevezett vegyület. Ez a vegyület amellett, hogy rákmegelőző hatást tulajdonítanak neki – egyes kutatások szerint –, csökkenti az ízületi gyulladást, kedvezően befolyásolja a gyulladásos folyamatokat.
- A zöld tea tele van antioxidánsokkal, amelyek nagy valószínűséggel csökkentik a gyulladást és lassítják a porc elkopását.
- A C-vitaminban gazdag citrusfélék, mint a narancs, a grépfrút, a lime is segíthetnek a gyulladásos folyamatok kialakulásának megelőzésében, érdemes ezekből naponta egyet fogyasztani.
- A magas rosttartalmú gabonafélék, mint a zabpehely, a barna rizs és a teljes kiőrlésű gabonák kis mennyiségű fogyasztása biztosítja azokat az összetett szénhidrátokat, amelyekkel a szervezetünk biztonsággal üzemel, a cukorbetegség veszélye nélkül.