Zsírok: igen vagy nem?
Az egészséges zsírok, olajok fontosak a szervezet egészséges működéséhez! Egyrészt nélkülük lehetetlen lenne a zsírban oldódó vitaminok felszívódása (A-, D-, E-, K vitaminok), másrészt segítenek a testet egyenletes hőmérsékleten tartani és védik a belső szerveket. A zsírokat a zsírsavak szerkezete alapján több csoportra oszthatjuk: a telített, valamint az egyszeresen, illetve a többszörösen telítetlen zsírok a molekulákban található hidrogénmennyiségben különböznek egymástól.
Kisokos: 17 olaj, amit így érdemes használni a konyhában
Amire szükség van
Az egyszeresen telítetlen zsírok szobahőmérsékleten folyékonyak. Jó energiaforrások, támogatják az idegműködést, fokozzák a zsíranyagcserét. Forrásuk: csonthéjasok, avokádó, mandulaolaj, olívaolaj, repceolaj.
A mandulában sok a kalória és magas zsírtartalmú, mégis segít a fogyásban. Ez elsősorban egy speciális vegyületnek köszönhető, amely megakadályozza, hogy a zsír – bizonyos mennyiség felett persze! – felszívódjon a szervezetbe.
DF-tipp:
Reggelizz teljes kiőrlésű kenyeret házi készítésű mandulavajjal. A mandulavaj elkészítéséhez nem kell más, mint 2 csésze mandula és egy aprítógép. Őröld egész finomra a mandulát, ízesítsd sóval vagy egy kis mézzel, és máris kész a tápláló, ízletes vaj.
A többszörösen telítetlen zsiradékok egészséges zsírok. Ebbe a csoportba tartoznak az ómega-3 és az ómega-6 esszenciális zsírsavak. A legjobb energiaforrások, kiválóan semlegesítik a savakat. Az ómega 6 zsírsavak fő forrása a napraforgó-, a szezámmag, a szőlőmagolaj és a tökmag.
DF-tipp:
Kerüld a készen kapható salátaönteteket! Ízesítsd a salátát például citromlével, olíva- vagy tökmagolajjal.
A tökmag B-vitaminokat tartalmaz, amelyek szerepet játszanak a fehérjék, szénhidrátok és zsírok lebontásában és felszívódásában. Folsavtartalma kiegyensúlyozottabbá teszi az emésztést, káliumtartalma révén vízhajtó hatású, így segít megszabadulni a felesleges sejtközti folyadékmennyiségtől. Fogyassz uzsonnára egy marék tökmagot – tápláló és egészséges délutáni éhségűző.
A hidegsajtolással nyert szőlőmagolaj gazdag antioxidáns anyagokban, erősíti a vér- és a hajszálereket. Gyulladásgátló, védi a szervezetet a stressz káros hatásai ellen.
DF-tipp:
Keverj 1 evőkanálnyi szőlőmagolajat a salátához vagy adja natúr joghurthoz. A hidegsajtolással kinyert szőlőmagolaj gazdag bioaktív, antioxidáns anyagokban, bioflavonokban, telítetlen zsírsavakban, linolsavban (az Fvitamin egyik alkotója), klorofillban, könnyen emészthető és koleszterinmentes.
A „káros” zsírok
A telített zsírok energiát adnak, de a savak ellen nem védenek. Kis mennyiségben szükség van rájuk, hogy a szervezet koleszterint tudjon belőlük előállítani. A legtöbb állati eredetű zsír ebbe a kategóriába tartozik (tejtermékek, húsok, tojás), de néhány növényi eredetű zsiradék is telített zsír, pl. a kókuszolaj, a pálmaolaj. Bár a vörös húsok fogyasztását az elmúlt években nem ajánlották, a sok káros hatás elsősorban a nagyiparilag tenyésztett, hormonkezelt, állati fehérjékkel táplált állatok húsára vonatkozik.
DF-tipp:
A steaket elsősorban a férfiak választanak az éttermek kínálatából, pedig a nőknek is ajánlott a fogyasztása menstruáció, terhesség és szoptatás alatt. Időnként lepje meg magát egy finom steakkel, hiszen mérsékelt mennyiségben, kiváló alapanyagból készítve egészséges étel.
Valóban annyira egészséges a kókuszzsír? Tények és tévhitek