Lassan tisztázni kell azt a tévhitet is, hogy gyümölcsökből korlátlanul fogyaszthatunk. napi 6 adag az ajánlott mennyiség, kis túlzással ez önmagában fedezi a napi energiaszükséglet nagyját. A szénhidráttartalomról nem is szólva. Aki fogyni akar vagy szénhidrátanyagcsere-gondokkal küzd, annak bizony nagyon kell figyelnie a gyümölcsfélékre is.

Gyümölcsből mennyit?

Mivel a világméretű elhízás megfékezésére egyre inkább a finomított szénhidrátokban erősen csökkentett étrend a megoldás, nem lehet egyetérteni azokkal az ajánlásokkal, hogy napi hat adag gyümölcsöt tartalmazzon az étrendünk. Egy átlagos almában mintegy 10-12 gramm szénhidrát van, ha csak ebből ennénk naponta hatot, az már a napi szénhidrátszükséglet fele. szőlő esetében 60 deka elfogyasztásával ez már napi 100 gramm, és ha cseresznyével számolunk, hasonló értéket kapunk.

Aki lassan és kényelmesen szeretne fogyni, annak nagyjából 150 gramm szénhidrátot tartalmazó diétát kell tartania. A kismamákat terhességi cukorbetegség esetén ennél szigorúbb, akár 130 grammos diétára is beállíthatják. A paleohívők ennél még radikálisabb, 60-80 grammos étrendet tartanak. lehet ezen vitatkozni, de mindenkinek magának kell megtapasztalnia, hogy mikor érzi jobban magát, ha „kiüti” magát a cukros, lisztes ételekkel, vagy ha csökkenti ezeket.

Hogyan válogassunk a gyümölcsökből?

Nem kérdés, hogy a gyümölcsökben sok fontos és hasznos vitamin és tápanyag van. De magas cukortartalmuk miatt meg kell válogatnunk őket, és korlátozni, mérni a menynyiséget. Egyes diéták a kezdeti szakaszban nem is engedik a gyümölcs fogyasztását. ilyen az Atkins-, a Dukan- és a south beach-diéta. A mellékelt táblázatból kiderül, hogy azért elég nagy a választék az alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsökből is. Ha ezeket illesztjük a diétánkba, akkor nagyot nem tévedünk, és sokkal jobbat teszünk, mintha édességet nassolnánk.

Mégis, mennyit ehetünk?

Ezt mindig ki kell számolni. Ha 150 gramm szénhidrátot fogyasztunk egy nap, akkor azért több fér bele. Ezt a mennyiséget célszerű elosztani 3 nagyobb és 2 kisebb étkezésre. Délben toleráljuk legjobban a szénhidrátokat, tehát ott mehet a legtöbb, mintegy 50 gramm, a többi étkezés 25-25 gramm lehet ebben az esetben. A gabonafélék, a teljes őrlésű kenyerek nagyjából 70 grammot tartalmaznak 10 dekánként, így azért mindjárt látszik, hogy ha eszünk két teljes őrlésű kiflit reggelire és vacsorára, akkor már jól kell sáfárkodni a maradék 80 grammal.

Ebbe még bele kell számolni a tejtermékeket és a zöldségeket is. Magyarul: egy szigorúbb kezdeti szakaszban elégedjünk meg ebéd után egy adag gyümölccsel. Lehet ez egy szelet dinnye vagy egy barack, egy dobozka málna. Aki többet edz, az persze ehet belőlük többet is, de akkor is célszerű számolni a mennyiséget, nehogy abba a csapdába essünk, hogy amit letornáztunk, azt gyümölcsökkel pótoljuk villámgyorsan.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink