1. FOLYAMATOS PUFFADÁS
Az állandó puffadás leggyakrabban az étrend miatt alakul ki. Érdemes megfigyelni, hogy milyen ételek fogyasztása után tapasztalod ezt a kellemetlen tünetet. Ha például egy bögre kakaó vagy némi sajt elfogyasztása után előfordulhat, hogy laktóz-intoleranciában szenvedsz. Ez az ételérzékenység sokak számára nem tűnik fel azonnal, hiszen a tünetek nem feltétlenül súlyosak, csak kellemetlenek. Érdemes kerülni a tejtermékek fogyasztását, illetve a megfelelően összeállított diéta érdekében dietetikust felkeresni.
2. SZÉKREKEDÉS
Ha túl gyakran kínoznak emésztési gondok, lehetséges, hogy túl kevés rostban gazdag ételt fogyasztasz. A rostok segítenek az emésztőrendszer megfelelő működésében, ezért is kifejezetten fontos, hogy rostban gazdag élelmiszereket egyél: az étrendje tartalmazzon például zabot, teljes kiőrlésű gabonát, babféléket, szilvát, almát, mandulát.
3. ÁLLANDÓ ÉHSÉG
Ha állandóan elbukik a fogyási kísérlet, ha napközben egészségesen étkezel, estére viszont farkaséhesen érsz haza, és nem tud ellenállni az édességnek vagy a sós rágcsálnivalóknak, lehet, hogy nem az akaraterőddel, hanem inkább a étrendeddel van gond. Az állandó sóvárgás annak a jele, hogy a szervezeted nem jut elég tápanyaghoz – ami egy rosszul megválasztott diéta, fogyókúra esetén könnyen előfordulhat. Ebédre ne csak üres salátát egyél, tartalmazzanak az étkezéseid megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot, egészséges zsírokat. Ha ezeket rendszeresen fogyasztod, a megfelelő mennyiségben, akkor sokkal ritkábban kívánsz majd egészségtelen ételeket.
4. GYAKORI ROSSZKEDV, LEHANGOLTSÁG
Ha folyton nyűgös, rosszkedvű, lehangolt vagy, akkor érdemes felülvizsgálni a diétádat. Amennyiben hirtelen kevesebb kalóriát és szénhidrátot viszel be a szervezetedbe, ha sohasem laksz jól, vagy ha alacsony a vércukorszinted, az hangulatingadozásokhoz vezethet. Próbálj kicsit több lassan felszívódó szénhidrátot fogyasztani az étkezések során, ezek hosszan tartó telítettségérzetet biztosítanak.
5. SZÜNTELEN FÁRADTSÁG
Reggel alig bírsz felkelni az ágyból, ebéd után nehezedre esik a koncentrálás, legszívesebben folyton aludnál? Lehetséges, hogy a diéta a baj okozója, a szervezeted nem jut hozzá a szükséges vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz. Ahhoz, hogy éber maradj, hogy legyen erőd sportolni, szükség van az egészséges „üzemanyagra”, tápanyagokra. Előfordulhat vashiány, ezért egyél több májat, tökmagot, pisztáciát, hüvelyeseket, tojássárgáját.
6. FOLYAMATOS DIDERGÉS
Ha a szobában mindenki rövid ujjúra vetkőzik, de te még pulcsiban is fázok, előfordulhat, hogy baj lehet az étrenddel. Szintén az alacsony szénhidrátbevitel lehet a ludas, illetve pajzsmirigyproblémára gyanakodhatsz. Ha pajzsmirigy-alulműködés okozza a bajt, az állandó didergés mellett tapasztalhatsz hajritkulást, bőrszárazságot, állandó kimerültséget. Ez esetben érdemes minél hamarabb felkeresned az orvosod! Pajzsmirigyproblémák esetén különösen fontos a megfelelő étrend kialakítása. Felejtsd el a cukrokat és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, egyél teljes kiőrlésű pékárut, sok-sok zöldséget, fehér húsokat, halat, tojást.
+1 tipp
Azok a fogyókúrák, amelyek egy-egy ételcsoport fogyasztására ösztönöznek, másokat pedig szigorúan tiltólistára tesznek, soha nem egészségesek (természetesen nem az orvos által előírt diétákra gondolunk!). Ne is kezdj bele olyan diétába, amely teljesen tiltja, például, a szénhidrátokat. Így rengeteg értékes tápanyagtól, vitamintól fosztod meg a szervezetét. Ha pedig például vegán vagy vegetáriánus étrendet követsz, hús helyett mindenképpen fogyassz sok növényi fehérjét, illetve húspótló élelmiszert, és ebben az esetben is érdemes szakképzett dietetikushoz fordulni, hogy elkerüld az esetleges hiánybetegségeket!
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Reggeli rutin: 6 trükk, hogy egész nap energikus legyen
- A vitaminok valóban növelik az étvágyat? A szakértő válaszol
- „Mit egyek, hogy több energiám legyen?” A dietetikus válaszol
- Fogyni szeretnél? Ennyi szénhidrátot, fehérjét és zsírt egyél vacsorára!