Természetes, hogy diétás étrendünk nemcsak az úszógumink méretére, de a hangulatunkra és az egészségünkre is hatással van. Az azonban már nem természetes, ha rossz a közérzetünk vagy bizonyos negatív jelenségeket tapasztalunk magunkon szervi elváltozás nélkül. Ha ilyen tüneteket észlelünk, ideje változtatni az étrenden. 

6 árulkodó jel, hogy megbetegít a diéta...

1. FOLYAMATOS PUFFADÁS

Az állandó puffadás leggyakrabban az étrend miatt alakul ki. Érdemes megfigyelni, hogy milyen ételek fogyasztása után tapasztalod ezt a kellemetlen tünetet. Ha például egy bögre kakaó vagy némi sajt elfogyasztása után előfordulhat, hogy laktóz-intoleranciában szenvedsz. Ez az ételérzékenység sokak számára nem tűnik fel azonnal, hiszen a tünetek nem feltétlenül súlyosak, csak kellemetlenek. Érdemes kerülni a tejtermékek fogyasztását, illetve a megfelelően összeállított diéta érdekében dietetikust felkeresni.

2. SZÉKREKEDÉS

Ha túl gyakran kínoznak emésztési gondok, lehetséges, hogy túl kevés rostban gazdag ételt fogyasztasz. A rostok segítenek az emésztőrendszer megfelelő működésében, ezért is kifejezetten fontos, hogy rostban gazdag élelmiszereket egyél: az étrendje tartalmazzon például zabot, teljes kiőrlésű gabonát, babféléket, szilvát, almát, mandulát.

3. ÁLLANDÓ ÉHSÉG

Ha állandóan elbukik a fogyási kísérlet, ha napközben egészségesen étkezel, estére viszont farkaséhesen érsz haza, és nem tud ellenállni az édességnek vagy a sós rágcsálnivalóknak, lehet, hogy nem az akaraterőddel, hanem inkább a étrendeddel van gond. Az állandó sóvárgás annak a jele, hogy a szervezeted nem jut elég tápanyaghoz – ami egy rosszul megválasztott diéta, fogyókúra esetén könnyen előfordulhat. Ebédre ne csak üres salátát egyél, tartalmazzanak az étkezéseid megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot, egészséges zsírokat. Ha ezeket rendszeresen fogyasztod, a megfelelő mennyiségben, akkor sokkal ritkábban kívánsz majd egészségtelen ételeket.

 

4. GYAKORI ROSSZKEDV, LEHANGOLTSÁG

Ha folyton nyűgös, rosszkedvű, lehangolt vagy, akkor érdemes felülvizsgálni a diétádat. Amennyiben hirtelen kevesebb kalóriát és szénhidrátot viszel be a szervezetedbe, ha sohasem laksz jól, vagy ha alacsony a vércukorszinted, az hangulatingadozásokhoz vezethet. Próbálj kicsit több lassan felszívódó szénhidrátot fogyasztani az étkezések során, ezek hosszan tartó telítettségérzetet biztosítanak.

 

5. SZÜNTELEN FÁRADTSÁG

Reggel alig bírsz felkelni az ágyból, ebéd után nehezedre esik a koncentrálás, legszívesebben folyton aludnál? Lehetséges, hogy a diéta a baj okozója, a szervezeted nem jut hozzá a szükséges vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz. Ahhoz, hogy éber maradj, hogy legyen erőd sportolni, szükség van az egészséges „üzemanyagra”, tápanyagokra. Előfordulhat vashiány, ezért egyél több májat, tökmagot, pisztáciát, hüvelyeseket, tojássárgáját.

6. FOLYAMATOS DIDERGÉS

Ha a szobában mindenki rövid ujjúra vetkőzik, de te még pulcsiban is fázok, előfordulhat, hogy baj lehet az étrenddel. Szintén az alacsony szénhidrátbevitel lehet a ludas, illetve pajzsmirigyproblémára gyanakodhatsz. Ha pajzsmirigy-alulműködés okozza a bajt, az állandó didergés mellett tapasztalhatsz hajritkulást, bőrszárazságot, állandó kimerültséget. Ez esetben érdemes minél hamarabb felkeresned az orvosod! Pajzsmirigyproblémák esetén különösen fontos a megfelelő étrend kialakítása. Felejtsd el a cukrokat és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat, egyél teljes kiőrlésű pékárut, sok-sok zöldséget, fehér húsokat, halat, tojást.

 

+1 tipp

Azok a fogyókúrák, amelyek egy-egy ételcsoport fogyasztására ösztönöznek, másokat pedig szigorúan tiltólistára tesznek, soha nem egészségesek (természetesen nem az orvos által előírt diétákra gondolunk!). Ne is kezdj bele olyan diétába, amely teljesen tiltja, például, a szénhidrátokat. Így rengeteg értékes tápanyagtól, vitamintól fosztod meg a szervezetét. Ha pedig például vegán vagy vegetáriánus étrendet követsz, hús helyett mindenképpen fogyassz sok növényi fehérjét, illetve húspótló élelmiszert, és ebben az esetben is érdemes szakképzett dietetikushoz fordulni, hogy elkerüld az esetleges hiánybetegségeket!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink