Gyakran olyankor is valami léleknyugtató nassolni való után nyúlunk, ha nem korog a gyomrunk. De szerencsére van megoldás a hirtelen ránk törő falásrohamokra.

Miért eszel, ha nem vagy éhes? Mutatjuk a megoldást!

Felgyorsult életvitelünk sajnos egyre több stresszel jár, melynek hatására könnyeben kezdünk bele egy-egy kiadós étkezésbe, vagy engedünk az édes csábításnak. De ha nem az éhség a probléma, akkor nem az evés rá a megoldás. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok, amik az állandó étkezési kényszer mögött állnak! – írja a Bors.

Stressz

A stressz hatására az adrenalin mellett a kortizol hormon szintje is megemelkedik a szervezetünkben, ami beindítja az ősi „üss vagy fuss” vészreakciót. Ehhez az agyunknak és az izmainknak is több energiára van szüksége. Állandó stressz hatására azonban az agyalapi mirigy egy idő után nem tudja megfelelően elkülöníteni a valódi és a „mindennapos” stresszt, aminek következtében folyton ennénk, pedig nem is vagyunk éhesek.

Fáradtság

Ha nem alszunk eleget, a szervezetünkben megemelkedik az ún. ghrelin nevű hormon, mely állandó evésre késztet minket. Ezzel párhuzamosan minél fáradtabbak vagyunk, annál jobban csökken a leptinszintünk, ami a jóllakottság érzésének szabályozásában segít, hogy ne együk túl magunkat és ne legyünk túlsúlyosak. Ha ezen hormonok egyensúlya a kialvatlanság miatt felborul, leptinrezisztencia léphet fel, amitől akkor is éhesek vagyunk ha tele a hasunk.

Szorongás

nő stressz

Fotó: Shutterstock

A mértéktelen evés, a folytonos édesség utáni vágy látszólag segíthet a stresszes helyzetek levezetésében. Ezek a kis étkezések pihentető, stresszoldó hatásúak, adnak bizonyos elfoglaltságot, és kis időre elvonják a figyelmet a mindennapi gondokról. De a folytonos étkezés nem épp a legmegfelelőbb módja az érzelmi terhek feldolgozásának. A lelkiismeret-furdalással járó stresszevést tegyük legálissá egészséges rágcsálnivalókkal: gyümölcsökkel, zöldségekkel.

A közösségi nyomás

Az érzelmi alapú evés nemcsak akkor történik meg, amikor szomorúak vagyunk. Könnyen olyan társasági helyzetben találhatjuk magunkat, főleg így a nyár folyamán, amikor képtelenek vagyunk ellenállni az finom falatok csábításnak, és figyelmen kívül hagyjuk a jeleit annak, hogy már nem vagyunk éhesek. De az is előfordulhat, hogy pusztán kötelességünknek érezzük, hogy a barátainkkal tartsunk.

Hogyan állhatunk le az ész nélküli habzsolással?

Találjunk olyan hétköznapi tevékenységet az életünkben, melyekkel egészséges módon vezethetjük le az érzelmi stresszt, mint például testmozgás, jóga vagy meditáció. Találkozzunk olyan barátokkal, akik támogatnak minket az egészséges életmód kialakításában, és lehetőség szerint ne tartsunk otthon túl sok édességet. Így ha ránk törne ismét az érzelmi vagy stresszéhség, könnyebben le tudjuk győzni.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.

Ajánlataink