Felgyorsult életvitelünk sajnos egyre több stresszel jár, melynek hatására könnyeben kezdünk bele egy-egy kiadós étkezésbe, vagy engedünk az édes csábításnak. De ha nem az éhség a probléma, akkor nem az evés rá a megoldás. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok, amik az állandó étkezési kényszer mögött állnak! – írja a Bors.
Stressz
A stressz hatására az adrenalin mellett a kortizol hormon szintje is megemelkedik a szervezetünkben, ami beindítja az ősi „üss vagy fuss” vészreakciót. Ehhez az agyunknak és az izmainknak is több energiára van szüksége. Állandó stressz hatására azonban az agyalapi mirigy egy idő után nem tudja megfelelően elkülöníteni a valódi és a „mindennapos” stresszt, aminek következtében folyton ennénk, pedig nem is vagyunk éhesek.
Fáradtság
Ha nem alszunk eleget, a szervezetünkben megemelkedik az ún. ghrelin nevű hormon, mely állandó evésre késztet minket. Ezzel párhuzamosan minél fáradtabbak vagyunk, annál jobban csökken a leptinszintünk, ami a jóllakottság érzésének szabályozásában segít, hogy ne együk túl magunkat és ne legyünk túlsúlyosak. Ha ezen hormonok egyensúlya a kialvatlanság miatt felborul, leptinrezisztencia léphet fel, amitől akkor is éhesek vagyunk ha tele a hasunk.
Szorongás
A mértéktelen evés, a folytonos édesség utáni vágy látszólag segíthet a stresszes helyzetek levezetésében. Ezek a kis étkezések pihentető, stresszoldó hatásúak, adnak bizonyos elfoglaltságot, és kis időre elvonják a figyelmet a mindennapi gondokról. De a folytonos étkezés nem épp a legmegfelelőbb módja az érzelmi terhek feldolgozásának. A lelkiismeret-furdalással járó stresszevést tegyük legálissá egészséges rágcsálnivalókkal: gyümölcsökkel, zöldségekkel.
A közösségi nyomás
Az érzelmi alapú evés nemcsak akkor történik meg, amikor szomorúak vagyunk. Könnyen olyan társasági helyzetben találhatjuk magunkat, főleg így a nyár folyamán, amikor képtelenek vagyunk ellenállni az finom falatok csábításnak, és figyelmen kívül hagyjuk a jeleit annak, hogy már nem vagyunk éhesek. De az is előfordulhat, hogy pusztán kötelességünknek érezzük, hogy a barátainkkal tartsunk.
Hogyan állhatunk le az ész nélküli habzsolással?
Találjunk olyan hétköznapi tevékenységet az életünkben, melyekkel egészséges módon vezethetjük le az érzelmi stresszt, mint például testmozgás, jóga vagy meditáció. Találkozzunk olyan barátokkal, akik támogatnak minket az egészséges életmód kialakításában, és lehetőség szerint ne tartsunk otthon túl sok édességet. Így ha ránk törne ismét az érzelmi vagy stresszéhség, könnyebben le tudjuk győzni.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Ezt rágcsálja! 12 alacsony szénhidráttartalmú nasi
- Stop a farkasétvágynak! Próbálja ki trükkjeinket, mielőtt nassolni kezdene
- Így nassolj, ha diétázol! 5 hasznos tipp fogyókúrázóknak