Gyakran olyankor is valami léleknyugtató nassolni való után nyúlunk, ha nem korog a gyomrunk. De szerencsére van megoldás a hirtelen ránk törő falásrohamokra.

Miért eszel, ha nem vagy éhes? Mutatjuk a megoldást!

Felgyorsult életvitelünk sajnos egyre több stresszel jár, melynek hatására könnyeben kezdünk bele egy-egy kiadós étkezésbe, vagy engedünk az édes csábításnak. De ha nem az éhség a probléma, akkor nem az evés rá a megoldás. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok, amik az állandó étkezési kényszer mögött állnak! – írja a Bors.

Stressz

A stressz hatására az adrenalin mellett a kortizol hormon szintje is megemelkedik a szervezetünkben, ami beindítja az ősi „üss vagy fuss” vészreakciót. Ehhez az agyunknak és az izmainknak is több energiára van szüksége. Állandó stressz hatására azonban az agyalapi mirigy egy idő után nem tudja megfelelően elkülöníteni a valódi és a „mindennapos” stresszt, aminek következtében folyton ennénk, pedig nem is vagyunk éhesek.

Fáradtság

Ha nem alszunk eleget, a szervezetünkben megemelkedik az ún. ghrelin nevű hormon, mely állandó evésre késztet minket. Ezzel párhuzamosan minél fáradtabbak vagyunk, annál jobban csökken a leptinszintünk, ami a jóllakottság érzésének szabályozásában segít, hogy ne együk túl magunkat és ne legyünk túlsúlyosak. Ha ezen hormonok egyensúlya a kialvatlanság miatt felborul, leptinrezisztencia léphet fel, amitől akkor is éhesek vagyunk ha tele a hasunk.

Szorongás

nő stressz

Fotó: Shutterstock

A mértéktelen evés, a folytonos édesség utáni vágy látszólag segíthet a stresszes helyzetek levezetésében. Ezek a kis étkezések pihentető, stresszoldó hatásúak, adnak bizonyos elfoglaltságot, és kis időre elvonják a figyelmet a mindennapi gondokról. De a folytonos étkezés nem épp a legmegfelelőbb módja az érzelmi terhek feldolgozásának. A lelkiismeret-furdalással járó stresszevést tegyük legálissá egészséges rágcsálnivalókkal: gyümölcsökkel, zöldségekkel.

A közösségi nyomás

Az érzelmi alapú evés nemcsak akkor történik meg, amikor szomorúak vagyunk. Könnyen olyan társasági helyzetben találhatjuk magunkat, főleg így a nyár folyamán, amikor képtelenek vagyunk ellenállni az finom falatok csábításnak, és figyelmen kívül hagyjuk a jeleit annak, hogy már nem vagyunk éhesek. De az is előfordulhat, hogy pusztán kötelességünknek érezzük, hogy a barátainkkal tartsunk.

Hogyan állhatunk le az ész nélküli habzsolással?

Találjunk olyan hétköznapi tevékenységet az életünkben, melyekkel egészséges módon vezethetjük le az érzelmi stresszt, mint például testmozgás, jóga vagy meditáció. Találkozzunk olyan barátokkal, akik támogatnak minket az egészséges életmód kialakításában, és lehetőség szerint ne tartsunk otthon túl sok édességet. Így ha ránk törne ismét az érzelmi vagy stresszéhség, könnyebben le tudjuk győzni.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink