1. ZSÍROS VAGY ZSÍRBAN SÜLT ÉTELEK
A zsíros vagy zsírban sült ételek már nagyon nehéznek minősülnek éjszakára. (Meg úgy általában is, de ilyenkor aztán főleg.) Túlságosan elnehezítik a gyomrot, amelyet annyira megvisel a túl zsíros étel, hogy csak nehezen tudja megemészteni, feldolgozni. Ha sikerül is elaludni, másnap reggel biztosan nehezebben, nyúzottabban fogunk ébredni. Lefekvés előtt már kerüljük a gyorsételeket, a diót, a fagyit, a rántott, zsírban sült ételeket és a pörköltféleségeket. A vacsora legyen tápláló, de könnyű.
DF-tipp:
Este már csak egy könnyű vacsorát fogyasszunk. Egy szelet sovány fehér hús vagy hal párolt zöldségekkel vagy salátával tökéletes lesz.
2. MAGAS SZÉNHIDRÁT- ÉS CUKORTARTALMÚ FOGÁSOK
Egy-két kocka magas kakaótartalmú étcsokoládé vagy egy pici túró rudi még belefér vacsora után esti nasiként, de ne ilyenkor engedjünk a krémes sütemények vagy a szalámis pizza csábításának. Ezek elfogyasztása már komolyan befolyásolhatja a vércukorszintet: hirtelen megemelkedik, ezzel együtt a szervezet hirtelen „túlpörög”, kitolódik a lefekvés, és az alvás sem lesz elég pihentető. Este tehát már jobb nem sütizni, érdemes kerülni a túl sok szénhidrátot, a szendvics- vagy a tésztalakomákat.
3. VÖRÖS HÚSOK
A vörös húsok túl nehéz ételnek minősülnek, legalábbis vacsorára. Elnehezítik a gyomrot, akadályozzák a nyugodt alvást. Lelassítják az emésztést, a szervezetnek már nem lesz elég ideje és energiája alvásig feldolgozni a nehéz ételt. Nem kell kerülni a fehérjefogyasztást, csak optimalizálni kell a mennyiségét. Egy szelet sovány csirke- vagy pulykamell, bőr nélkül remek vacsora.
DF-tipp:
Készítsük a csirke- vagy pulykamellet sütőzacskóban. Így felesleges zsiradék hozzáadása nélkül tehetünk a tányérunkra omlós, puha, zsírszegény hússzeletet.
4. FŰSZERES ÉTELEK
Az intenzív fűszerek, fűszernövények természetes gyógyszerei lehetnek különféle betegségeknek, ám este már érdemes csínján bánni például a borsszóróval. A fűszeres ételek irritálhatják a gyomrot, esetleg még gyomorégéshez is vezethetnek. Az erős fűszerek nem segítik, inkább megnehezítik az alvást.
5. NAGY ADAGOK
A vacsora általánosságban ne legyen több 400-450 kalóriánál. A túl nagy adagok, a rengeteg étel nem csak a gyomornak és az alvásnak, de bizony a testsúlynak sem tesz jót. Mivel a kései fogyasztás miatt nehézkes a felszívódás, nyugtalan lesz az alvás is. Ezenkívül azt is érdemes figyelembe venni, hogy az óriási vacsoraadagok villámgyorsan vezethetnek a nem kívánt súlyfelesleghez.
Mikor és mennyit?
A legjobb, ha a nap utolsó étkezését úgy időzítjük be, hogy a lefekvéshez képest 2-3 órával hamarabb legyen. Egy tenyérnyi szelet sovány csirke- vagy pulykahús, mellé kétmaroknyi párolt vagy egy nagyobb adag nyers zöldség bőven elegendő. A nyers salátát meglocsolhatjuk egy teáskanálnyi olívaolajjal, pici borecettel. Végül, ha még mindig éhesnek éreznénk magunkat, vagy ha később megéheznénk, fogyasszunk el egy kis pohár natúr joghurtot. Ebbe belekeverhetünk egy teáskanálnyi búza- vagy zabkorpát, amely segíti az emésztést.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 5 VACSORASZABÁLY, AMIT BE KELL TARTANOD, HA DIÉTÁZOL
- 350 KALÓRIÁS VACSORÁK – 7 TUTI RECEPT
- MÉG TÖBB ENERGIA – 24 ÓRA ALATT