Ahogyan a legtöbb szuper eledelt, a zellert is fogyasztották már az ókori görögök is (Dél-Európából terjedt el világszerte), nálunk a középkorban honosodott meg, népszerűsége pedig azóta is töretlen. És nem csak fogyókúra esetén érdemes zellerszárat rágcsálni, hiszen ez a világos színű zöldség nagyon egészséges, a népi gyógyászat egyik fontos alapanyaga. Remek gyulladáscsökkentő, vízhajtó, tisztítja a vesét és a májat, tisztítókúra esetén az egyik legjobb választás.
De nézzük, miért is olyan egészséges a zeller!
- Például azért, mert erős vízhajtó, tisztítja a vesét, segít csökkenteni a vesekő és vesehomok kialakulásának esélyét, illetve enyhíti a panaszokat. Remek emésztés- és anyagcsere-serkentő növény, bátran alkalmazzuk, ha székrekedéssel küzdünk, magas víz- és rosttartalmának köszönhetően gyógyírt jelent a problémára. (Éppen emiatt hasmenés esetén inkább ne fogyasszunk zellert.)
- Rengeteg hasznos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz: a halványító- és metélőzeller szárában nagy mennyiségű C-vitamin található (a gumójában elhanyagolható mennyiség), emellett B-komplex-vitaminokban is gazdag. Kalciummal, foszforral, vassal, nátriummal, magnéziummal és káliummal látja el a szervezetet. Ráadásul szabályozza a szervezet lúgos-savas egyensúlyát is, csökkenti a koleszterinszintet.
- Remek immunerősítő, a tavaszi megfázásos időszakban kifejezetten javallott a fogyasztása, hiszen ilyenkor szezonja is van, vásároljunk sokat belőle. Gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert, jó megoldás nem csak akkor, ha ízületi fájdalmak gyötörnek, de segít megküzdeni a pattanásokkal, enyhíti a légúti betegségeket is.
Fogyókúrázók barátja
A zeller különösen népszerű a diétázók körében, ami nem csoda, tekintve, hogy kalória- és szénhidráttartalma nagyon alacsony, ugyanakkor rostokban gazdag zöldség. Hamar eltelít, jellegzetes ízének köszönhetően a zellerszár önmagában is tökéletes, egészséges rágcsa két étkezés között. De ízesíthetjük vele salátánkat, leveseinket, vagy éppen a reggeli smoothie-t.
Zöldség, ami megnyugtat
Jelentős magnéziumtartalmának köszönhetően az egyik legjobb barátunk lesz stresszesebb időszakban. Fogyasszuk este, elalvás előtt, segít, hogy nyugodt éjszakánk legyen. Emellett jó hatással van a szívre és az érrendszerre, segít csökkenteni a vérnyomást.
Ha lankad a kedv
Népszerű vélekedés, hogy a zeller nemivágy-keltő hatással is bír, ám ez klinikailag nem bizonyított. Ártani azonban nem árt – lásd a fentebb sorolt sok jótékony hatását –, így fogyasszuk bátran, de csodát e téren ne várjunk tőle.
Hogyan fogyasszuk a zellert?
Legjobb, ha nyersen esszük, gumója és szára is fogyasztható. Magjából és leveléből gyógytea is készíthető. Ha smoothie-t készítünk belőle, mixeljük össze almával vagy répával. De persze adhatjuk kedvenc receptjeinkhez is, remek fűszer, ami még finomabbá varázsolja a leveseket, salátákat. Önmagában is nagyon finom, sülve, főve, krémlevesként is megállja a helyét.
Vásárlás során érdemes megvizsgálni a leveleket, szárakat: ha nem tűnnek frissnek, valószínűleg a gumó sem az. Figyeljünk a megfelelő tárolásra, mert hamar megrothadhat. A száraz, hűvös helyeket kedveli. Ha nem áll rendelkezésre pince, ahol tárolhatjuk, de szeretnénk hosszan megőrizni a frissességét, tartsuk mélyhűtőben, hámozva, feldarabolva.
100 g zellerben van:
- Energia: 29 kcal
- Fehérje: 1,4 g
- Szénhidrát: 5 g
- Rost: 1,8 g
- Zsír: 0,3 g