Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni. Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondja, hogy mit kell tudni erről az étrendről.

Pajzsmirigyproblémára jódszegény diéta? Erre figyelj!

A jód elengedhetetlen nyomelem a pajzsmirigy normál működéséhez, hiszen hozzájárul a pajzsmirigyhormonok képzéséhez, így pedig a megfelelő fizikai fejlődés és az anyagcsere fenntartásában is szerepet játszik. Felnőttek számára napi 150 mikrogramm nyomelem bevitele javasolt, amit jellemzően a jódozott sóból fedezünk. Egyes pajzsmirigybetegségekben a jódszegény diéta képes a sérült pajzsmirigyfunkciót támogatni.

Nem mindegy azonban, hogy milyen pajzsmirigyzavarról beszélünk!

 

Amikor nincs szükség a pótlásra

Alulműködés kialakulhat tartós jódszegény állapotok hatására is, igaz, ez ritka a fejlett országokban. Ha nem ez a betegség oka, akkor a nyomelem pótlására a legtöbb esetben nincs szükség, hiszen a csökkent működésű pajzsmirigy amúgy sem tudná felhasználni a többletet.

 

A jód számos élelmiszerben megtalálható

Pajzsmirigy-túlműködés esetén szintén szükségtelen a túlzott jódbevitel, mivel ronthatja a már túlműködő pajzsmirigy állapotát. Olyan autoimmun pajzsmirigybetegségeknél, mint például a Hashimoto-betegség, szintén érdemes odafigyelni erre, hiszen a többlet súlyosbíthatja az autoimmun kórképet. A jódszegény diéta étrendjével kapcsolatban tudni kell, hogy ez a nyomelem számos élelmiszerben megtalálható:

legnagyobb mennyiségben a tengeri halak, tengeri herkentyűk, algafélék, illetve a tejtermékek tartalmazzák.

Ezenkívül nagyobb mennyiségű jód forrása még minden jóddal dúsított ásványvíz, a jódtartalmú étrendkiegészítők és az E127-et tartalmazó élelmiszerek (például száraz kekszek). A növényekben is van jód, ám a mennyisége nagyban függ a termőtalaj jódtartalmától – hazánk termőterületei általában jódszegények.

Fontos, hogy a pajzsmirigybetegségek kapcsán endokrinológus szakorvos felügyelje a beteg állapotát, a jódszegény diéta összeállításával kapcsolatban pedig dietetikus szakemberrel kell konzultálni!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink