EDZÉS UTÁN A LEGJOBB FEHÉRJETURMIXOT INNI
Nos, nem minden esetben. Kétségtelen, egy megerőltető edzés után jó, ha iszunk egy pohár fehérjét, de nyugodtan próbáljunk ki más ételeket, italokat is, amelyek segítenek a regenerációban, illetve növelik a szervezet ellenálló-képességét. Együnk fehérjében gazdag ételeket (például húsokat), vagy kortyoljunk zöld teát, ami egy intenzív edzés után segíti a szervezet gyorsabb regenerációját. Persze érdemes ezt reggeli edzések után kipróbálni, hiszen a zöld tea koffeinben gazdag ital.
AZ ENERGIAITAL KEVÉSBÉ ÁRTALMAS, MINT A SZÉNSAVAS ÜDÍTŐK
Az energiaitalok dobozain gyakran feltüntetik, hogy nem csak felpörget, de ilyen-olyan vitamint, gyógynövénykivonatot is tartalmaz. Ezeket a feliratokat látva nem aggódunk, és gyakran limit nélkül fogyasztunk belőlük, azt gondolva, még mindig jobb, mintha cukros, szénsavas üdítőt innánk, például kólát, amitől szintén azt várjuk, hogy felpörgessen. Sajnos rossz hírt kell közölnünk: ezek az italok szintén rengeteg cukrot tartalmaznak, semmivel sem egészségesebbek, mintha kólát innánk. Legjobb, ha kávét iszunk sovány tejjel, cukor nélkül.
A DIÉTÁS ÜDÍTŐK SEGÍTENEK MEGŐRIZNI AZ ALAKUNKAT
Ha valamilyen üdítőn azt olvassuk: zero kalória, máris nyúlunk érte, és hajlamosak vagyunk sokkal többet fogyasztani belőle. Igaz ez az alacsony zsírtartalommal hirdetett ivójoghurtokra is. Az igazság sajnos az, hogy ezek az italok inkább hizlalnak, mint fogyasztanak. Már csak azért is, mert többet iszunk belőlük, gondolván, hogy nem árt az alakunknak. Másfelől pedig az édes ízt valahogyan elő kell teremteni, így cukor helyett más, egészségtelen édesítőket adnak az üdítőhöz: aszpartámot, szacharint, szuklarózt. A light joghurt esetében kicsit más a helyzet; ott a zsírtartalom tényleg kevesebb, de több benne a cukor, így hosszú távon az is jobban hizlal.
A PALEO ÉTREND FOGYASZT
Nem minden esetben. Igaz, hogy a fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étrend rövid távon fogyást eredményez, ám hosszú távon számolni lehet súlygyarapodással. Kutatások bizonyítják, hogy azoknak, akik kevesebb szénhidrátot, viszont több fehérjét visznek be a szervezetükbe, 90 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy a testtömegük 10 százalékát pluszban felszedjék magukra. Érdemes csökkenteni a megevett hús mennyiségét. Férfiaknak, ha nem szeretnének hízni, nem ajánlott napi 56 gramm fehérjénél többet fogyasztaniuk, nők esetében ez az érték 46 gramm.
MINDEN KALÓRIA EGYFORMÁN SZÁMÍT
300 kalória és 300 kalória között is óriási különbség lehet: ha például az egyiket süti, a másikat csirke formájában fogyasztottuk el. A bevitt kalóriát a szervezet egyes esetekben másképp használja fel, attól függően, hogy mi van az adott ételben, mennyire könnyű megemészteni, menynyi cukrot vagy éppen szénhidrátot tartalmaz, miként hat az anyagcserére, és így tovább. Nem mindegy tehát, hogy a bevitt kalória mekkora része hasznos a szervezetnek, mit tud belőle felhasználni és mi az, amit csak zsírként raktároz. Ráadásul a jóllakottságérzés is más egyes ételek után, ahogyan például hamarabb éhezünk meg a cukros ételek után is.