1. BOGYÓS KINCSEK
A bogyós gyümölcsök rendkívül jó rostforrásnak számítanak. Egy csészényi, vagyis egy nagyobb maroknyi adagban átlagosan 8-10 gramm rost található. Ezáltal telít, hosszan tartó jóllakottságérzést biztosít. Keverje a reggeli müzlibe vagy joghurtba, így a reggeli még tartalmasabb lesz, még tovább érzi majd jóllakottnak magát.
2. KENYÉRCSERE
A fehér vagy félbarna kenyeret cserélje teljes kiőrlésű kenyérre. A teljes kiőrlésű, magokkal is dúsított kenyérféleségek 5,5-szer hosszabb időre biztosítanak jóllakottságérzetet, ráadásul hamarabb is lakunk jól az ilyen kenyérrel. Mivel töményebbek, hamar telítenek, kevesebbel is beérjük belőlük.
3. GYÜMÖLCSÖK
A délelőtti gyümölcsnassolással kellemesen eltelíthetjük a gyomrunkat az ebédig. A legjobb, ha teljes értékű gyümölcsöt fogyaszt, vagyis nem készít belőle gyümölcslevet, mártást vagy pépet. A gyümölcsöknek ugyanis feldolgozatlanul a legnagyobb a rost- és a folyadéktartalmuk, így telítik legjobban a gyomrot.
4. LÉLEGEZZEN MÉLYEKET
Amikor úgy érzi, kezd éhessé válni, holott annak még egyáltalán nincs itt az ideje, próbáljon kijutni a friss levegőre és lélegezzen legalább 5-10 alkalommal jó mélyen és alaposan, lehetőleg hasi légzéssel. Majd igyon meg egy nagy pohár hideg vizet és térjen vissza aktuális tevékenységéhez.
5. EGYEN TÖBB BABOT!
A hüvelyesek nagy szolgálatot tesznek a diétás étrendben. Nagyon jól lehet velük húsokat helyettesíteni. Lassan szívódnak fel, lassan, egyenletes mértékben növelik a vércukorszintet, és hosszan tartó teltségérzetet biztosítanak. Szénhidráttartalmuk elég magas, így mellettük már nem érdemes plusz szénhidrátforrást fogyasztani. Készíthető bableves, babsaláta, zöldbableves, lencseleves vagy lencsesaláta, de nagyon ízletes a vöröslencse-főzelék is.
6. VITAMINT CSAK A TERMÉSZETBŐL
Dicséretre méltó, ha vitaminkészítményekkel próbálja növelni szervezete ellenálló képességét és fedezni az esetleges hiányokat. Ennek ellenére jó, ha tisztában van azzal, hogy ezek a készítmények, vitaminok, multivitaminok növelhetik az étvágyat, így hatásukra lehet, hogy többet kíván majd enni. Próbálja inkább természetes módon, megemelt zöldség- és gyümölcsfogyasztással fedezni napi vitaminszükségletét.
7. EGYEN ÖTSZÖR
Napi ötszöri étkezéssel elkerülhető a vércukorszint hirtelen csökkenése, sőt az anyagcsere sem lassul le. Természetesen fontos ügyelni a porciókontrollra. Vagyis, az adagok legyenek kisebbek, ne okozzanak kellemetlen teltséget. Mindig csak annyit együnk, amennyivel éppen jóllakunk.
8. KERÜLJE A BÜFÉVACSORÁKAT
Ha ügyel a testsúlyára, érdemes kerülni a büféjellegű vagy korlátlan fogyasztást engedő éttermeket. Egy felmérés szerint ilyen helyeken hajlamosak vagyunk az optimális vacsoraadagnál akár 73 százalékkal is többet enni. Hiszen minden elérhető, bármi választható. A bőség zavarában pedig nagyon nehezen vesszük észre az agy jelzését, miszerint: elég már!
9. ELEGENDŐ ROSTOT!
A javasolt napi rostfogyasztás 2530 gramm körül van, ha fogyni szeretnénk, érdemes ezt a mennyiséget megnövelni az erősebb teltségérzet érdekében. Ezt a mennyiséget például két szelet teljes kiőrlésű kenyérből, egy marék natúr mandulából és egy adag brokkoliból nyerheti ki egy nap alatt.
10. KEZDJEN LEVESSEL!
Ha egyszerű, rántás-, habarás- és tejszínmentes levessel kezdi a főétkezéseket, sokkal kevesebbet kíván majd enni a főételből. Hamarabb tapasztalja majd a jóllakottságot, és kalóriákban mérve is kevesebbet eszik majd. A legjobb a zöldségleves, a fűszeres paradicsomleves és az erőleves. A levesbetétet hagyja ki az ételből, koncentráljon a folyadék és a zöldségek mennyiségére.