Préselt alapanyagok
Az extrudálás élelmiszer-ipari eljárás, amelynek során különböző nyers élelmiszereket (például gabonákat, húsféléket stb.) félfolyékony masszává alakítanak, majd átpréselik egy szűk nyíláson. A folyamat hőkezelést is magába foglal: a felgőzölt vagy felforralt alapanyagokat a gyártás során ízesítik, végül megjelenik a tökéletesen egységesre formázott és azonos összetételű késztermék. A préselés során az alapanyagok lazulnak, amivel részben lebomlanak a nehezen emészthető részek. A könnyen emészthetőség azonban nem jelenti azt, hogy az extrudált kenyér diétás vagy fogyókúrás, ahogy a a fogyni vágyok körében másik népszerű, nagy kedvenc, a puffasztott rizs sem az.
Nem a kalóriatartalmuk a gond…
Az extrudált kenyér és a puffasztott rizs nem káros az egészségre, viszont nem telítenek el megfelelően, pontosan azért, mert könnyen és gyorsan emészthetők. Ezért a súlyvesztés elősegítésére nem ajánlottak, hiszen hamar megéhezhetünk az elfogyasztásuk után. Az való igaz, hogy kevesebb kalóriát tartalmaznak, mintha például kenyeret ennénk, viszont a pékárutól hosszabb távon érezhetjük magunkat tele, így kisebb az esélye annak, hogy nassolunk mellé valamit.
Csodaszer? Nem!
Ezen termékek nagy előnye, hogy több fajtát gyártanak belőlük, amelyek rizsből vagy kukoricából készülnek, emiatt gluténmentesek. Tehát akinek gluténmentesen kell étkeznie, az talál gluténmentes extrudált kenyeret is. (Az összetételt mindenképpen ellenőrizni kell a csomagoláson!)
Az extrudált kenyér és a puffasztott rizs tehát nem csodaszer, és nem feltétlenül diétás, ezért attól, hogy ezeket esszük, még ne várjunk feltétlenül fogyást. A legjobb, ha a súlycsökkenés elérése érdekében a teljes életmódunkon változtatunk, amihez dietetikustól és személyi edzőtől kaphatunk szakszerű segítséget.
Tudta?
Az extrudált kenyerek hazája Skandinávia, itt szinte nemzeti eledelnek számítanak a préselt finomságok, pedig az ízük sokszor inkább a fűrészporra hasonlít. A nálunk is népszerű Wasa svéd termék a királyi családról kapta a nevét.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Diéták és mítoszok… De mi a valóság?
- Nem mozdul a mérleg nyelve? Így győzheti le a diétás holtpontokat
- 5 tévhit a diétázásról, ami valójában hizlal