A jojóeffektus elsődleges okai a helytelen táplálkozási szokások mellett a fokozott stressz, a kellő mennyiségű mozgás és pihenés hiánya – no meg az, ha a drasztikus, éheztetős fogyókúrát feladva bánatodban máris átesel a ló másik oldalára. Ettől nemcsak a leadott kilók jönnek gyorsan vissza, hanem felborulhat a hormonháztartásod, és közelebb kerülhetsz többek között ahhoz, hogy cukorbeteg legyél, magas vérnyomással vagy szívbetegséggel küzdj. A tartós fogyáshoz olyan életmódbeli változásokra van szükség, amelyek hosszú távon is működnek.
1. Készíts listát!
Szorítanak a határidők, a szűk család látogatóba jön, és még takarítani sincs időd? Az ilyen helyzetekben sokaknál jelentkezik az úgynevezett stresszevés, ami akár komoly habzsolássá is fajulhat. A megoldás az lehet, ha írsz egy listát azokról a tevékenységekről, amelyek kikapcsolnak (pl. futás, meditálás, olvasás). Ha úgy érzed, összecsapnak a fejed felett a hullámok, vedd elő a jegyzeted, és válaszd ki azt a tételt, amivel az elkövetkező tíz percben lazítani fogsz. Meglátod, utána újult erővel állsz a kihívások elé!
2. Fókuszálj a jó dolgokra!
Ha minden gondolatod a kalóriaszámlálás körül forog, és állandóan a mérleget lesed, nehéz lesz elérned a kitűzött célt. Hiába követed ugyanis szigorúan a fogyókúrádat, testsúlyod a napszak vagy a hidratáltság függvényében akkor is ingadozhat. Több kutatás is alátámasztotta, hogy a kalóriák miatti idegeskedés rendkívül káros: a stressz növeli a vércukorszint megemelkedéséért felelős kortizol hormon mennyiségét. Erre a folyamatra a szervezeted inzulinnal válaszol, ám ilyenkor több inzulin termelődik, mint amennyi az egységnyi glükóz sejtekbe szállításához szükséges. Emiatt a vércukorszint hirtelen nagyon alacsonyra zuhanhat, és ez falási rohamokhoz vezethet. Ezért koncentrálj inkább olyan dolgokra és tevékenységekre, amelyektől evés nélkül is jobban érzed magad.
3. Tegyél rendet a konyhádban!
Lehet, hogy meglepően hangzik, de ha nincs rend a konyhádban, az megakadályozhatja, hogy átállj az egészségesebb életmódra. Nem mindegy, hogy mit tartasz a kamrában, és mivel töltöd fel a hűtőt: tudatosan összeválogatott alapanyagok nélkül jóval nehezebb az egészséges és alakbarát étrend kialakítása. Vagyis első körben szabadulj meg a zsíros és cukros nassolnivalóktól, és helyettesítsd ezeket friss gyümölcsökkel, zöldségekkel. Miután pedig elhasználtad a hűtő és a kamra eddigi tartalmát, kezdj el feltölteni ezeket sovány húsokkal, teljes kiőrlésű gabonákkal, tojással, alacsony zsír-, de magas fehérjetartalmú élelmiszerekkel. Egyszerűbb lesz például egy gyors, mégis tápláló, alakbarát és ízletes vacsorát készítened, ha tudod, hogy csupa egészséges finomságból válogathatsz!
EZ IS ÉRDEKELHET
- Felkaptál néhány kilót az ünnepek alatt? Itt a megoldás!
- Sport és táplálkozás – Erre figyelj, ha edzés mellett fogyni is szeretnél
- A zsírszövet – barát vagy ellenség?