Tudjuk, hogy fontos az egészséges táplálkozás, talán nagyjából azzal is tisztában vagyunk, hogy mennyit kell ennünk, ha fogyni szeretnénk. De vajon mik a testsúlycsökkentés és az étkezés fő szabályai, ha sportos életmódot folytatunk?

Sport és táplálkozás – Erre figyelj, ha edzés mellett fogyni is szeretnél

Veled is előfordult már, hogy hiába edzettél keményen, sőt, a táplálkozásodra is odafigyeltél, mégsem ment lejjebb a mérleg nyelve? Dr. Farkas Kitti segítségével végigvesszük, hogy mire érdemes ügyelni a sport és táplálkozás tekintetében, ha az állóképesség és az erőnlét növelése, valamint az formálás mellett a testsúlycsökkentés is a célunk!

 

sport és táplálkozás, edzés, fogyás

A sport és táplálkozás összehangolása nagyon fontos a sikeres fogyásban
Fotó: Shutterstock

 

Túlsúly sport mellett?

A testsúly 70 százalékban a táplálkozástól függ, és csak 30 százalékban a mozgástól, ezért sok mozgás ellenére is lehet valaki túlsúlyos.

A sport önmagában nem elég a fogyáshoz, csak szakszerű diétával együtt működik. Figyelni kell tehát a táplálkozásra rendszeres edzés mellett is! Mégpedig úgy, hogy legyen elég energia a mozgáshoz, de az edzés eredményét se nullázzuk le.

Gyakori hiba a sport és a táplálkozás kapcsolatában, hogy ha valaki rendszeresen edz, azt gondolja, többet ehet, mert úgyis lemozogja… Nem így van! Bele kell számolni az extra energialeadást, de ha ugyanannyit be is viszünk, akkor a sporttól jobb lesz ugyan az erőnlétünk, az állóképességünk, de fogyni nem fogunk. A szakszerű diéta azt jelenti, hogy a szervezetünk zsírból veszít, az izmot megtartja, és van elég energia a mozgáshoz is. Szakszerű diétával és mozgással nem lehet nem fogyni, bár a fogyás üteme természetesen egyénenként eltérő lehet. Ha mégsem indul be a súlycsökkenés, akkor érdemes megvizsgálni, hogy helyes módszerrel próbálkozunk-e, és mindent betartunk-e. Ha igen a válasz, akkor érdemes endokrinológiai kivizsgálásra menni, megnézetni a pajzsmirigyértékeket, illetve hárompontos inzulin- és cukorterhelést végeztetni.

 

Ha minden fogyókúrába belebuksz… – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez

 

Fontos a tudatos tervezés

Meg kell határozni a célt, hogy fogyni akarunk-e, megtartani a súlyunkat vagy esetleg izmot építeni.

Ha a testsúly megőrzése vagy testépítés a cél, akkor természetesen a leadott energiamennyiséghez mérten lehet több kalóriát bevinni. Ha fogyás a célunk, akkor nem ehetünk többet, hiszen az a célunk, hogy növeljük a kalóriadeficitet, és a szervezetünk ezt zsírból pótolja.

Gyakori hiba, hogy az ételek kalóriamennyiségét alul-, a mozgás által elégetett kalóriát pedig túlbecsüljük. A sport és táplálkozás, valamint testsúlycsökkentési célok összehangolása miatt pontosan tudnunk kell, hogy mennyi kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, és mennyit égetünk el mozgással. Az utóbbit a mozgás intenzitása és időtartama határozza meg. Amennyiben alacsony intenzitáson végzünk kardió jellegű mozgást, akkor a szervezetnek van elég energiája, amit zsírból fedez. Ha magasabb intenzitáson végezzük az adott mozgást vagy erőnléti edzésformát választunk, akkor az edzéshez megfelelően kell plusz tápanyagot bevinnünk előtte és utána, hogy ne az izomhoz nyúljon, ahonnan ilyen edzésnél gyorsan tud energiát szerezni. Ha jól választjuk meg az edzéshez tartozó kisétkezést, akkor lesz a legjobb hatása az edzésnek, azaz lesz energiánk az edzésre és zsírból fogunk fogyni.

 

Az étrendet az edzés intenzitása is meghatározza!

Intenzíven sportolók esetében, akik hetente minimum 150 percet mozognak, ajánlott úgy felépíteni az étrendet, hogy van pihenőnapi, alacsony intenzitású, valamint magas intenzitású edzésnapi étrendjük, mindegyikhez a szükséges kalória- és tápanyag-összetétel szerint.

  • Fő szabályként érdemes követni, hogy három főétkezés legyen, amelyek között 4–6 óra telik el.
  • Reggelire és vacsorára fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény ételeket válasszunk.
  • Az ebéd legyen a legtartalmasabb étkezésünk, itt fehérjében gazdag és alacsony glikémiás indexű szénhidrátot is tartalmazó fogásokat válasszunk.
  • Edzéshez pedig az intenzitástól függően tegyünk be egy snackétkezést.

Ha a fogyás a cél:

Alapvetően, ha a fogyás a cél, akkor általánosságban napi 1500 kalória jusson edzésnapokra a nőknek, 1800 a férfiaknak. Pihenőnapokon ez lehet 200-300 kalóriával kevesebb. Alacsony intenzitású edzéshez nem szükséges pluszétkezést választani, de ha magasabb intenzitással edzünk, akkor előtte egy órával egy 150 kalóriás, majd utána egy 150–300 kalóriás, fehérjét is és szénhidrátot is tartalmazó étkezést iktassunk be.

 

Táplálékkiegészítők

A táplálékkiegészítők közül van néhány kimondottan ajánlott, mivel szakszerű táplálkozás mellett sem lehet biztosítani mindent, amire egy fokozott fizikai igénybevétel mellett a testnek szüksége lehet. Ezekre akkor van szükség, ha valaki komolyabban edz, azaz a heti általánosan ajánlott 150 perc felett sportszerűen mozog.

 

Hidratálás

A megfelelő folyadékpótlás szintén fontos a testedzés során. Minél hosszabb ideig és minél intenzívebben mozgunk, annál fontosabb, hogy a megfelelő típusú folyadékpótlás megtörténjen, ellenkező esetben a szervezet dehidratált lesz. Edzés előtt egy fél órával igyunk meg fél liter vizet, edzés alatt pedig fogyasszunk rendszeres időközönként vizet. Intenzív és/vagy hosszabb edzésnél, ahol fokozott az izzadás, fontos az elektrolitok, ásványi anyagok bevitele is, amit a legegyszerűbb sportital, sótabletta formájában bevinni.

 

Víz vagy izotóniás ital – Melyiket fogyaszd edzéshez?

 

Ezt a hibát kerüld el!

Tudnunk kell, hogy a nem megfelelően megtervezett, nem szakszerű étrend a fizikai teljesítmény romlásához és izomvesztéshez is vezethet. A komolyabban sportolók esetében pedig a nem megfelelő táplálkozásnak súlyos egészségügyi kockázatai is lehetnek. Gyakori hiba például, ha nem pótoljuk vissza a felhasznált energiát, nem töltjük fel a glikogénraktárakat edzés után. Így izomból fogunk fogyni, és egy idő után nem lesz energiánk edzeni. A „skinny fat” (vékony, de zsíros) jelzőt egyre többet hallani mostanság, ilyen állapothoz vezet, ha nem figyelünk erre.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?
Egyre magasabb az egészségügyi tudatosság szintje a magyarok körében is
Az egészség az első – sokszor hallottuk már, viszont soha nem tudott vitatkozni senki az állítással. Egyszerűen azért, mert így van. Fittnek, aktívnak, szellemileg és mentálisan felkészültnek lenni pedig egészséges, színvonalasabb életet eredményez.
Így marad lapos a has a klimax után is
Válaszd a hízás helyett a lapos hasat! Légy 50 év felett is fantasztikusan nőies és csinos! Megtudhatod, mi ennek a titka.
Készíts igazi, cukormentes szilvalekvárt!
Ha eddig nem tudtad magad rávenni a befőzésre, ezt a sütőben készült cukor és tartósítószer nélküli szilvalekvár receptet mindenképp ki kell próbálnod!

Ajánlataink