Akár életünk része volt eddig a sport, akár nem, mindenképpen érdemes olyan ízületkímélő gyakorlatokat beiktatni a mindennapjainkba, amik fejlesztik az egyensúlyunkat és az izomerőnket. Nem árt azonban körültekintőnek lenni. Ha régóta nem mozogtunk, akkor ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk.
Jóga
Sohasem késő belevágni ebbe a különleges mozgásformába. A jóga növeli az állóképességet, javítja a testtartást, ugyanakkor nagy előnye, hogy rendszeres gyakorlása kilazítja a megmerevedett ízületeket, csökkenti a csontritkulás kockázatát és erősíti az idegeket. A légzőgyakorlatok növelik a tüdőkapacitást, a lassan végzett nyújtások növelik testünk rugalmasságát.
Kerékpározás
A biciklizés remek zsírégető, értelemszerűen csökkenti az elhízás kockázatát, kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert és a gyakori tekerés hatására nagymértékben javulhat szervezetünk terhelhetősége, fizikai teljesítőképessége.
Nordic walking
A botokkal való intenzív séta kitűnő kardiómozgás, az egész testet átmozgatja. Növeli az izmok rugalmasságát, dinamikusabbá teszi a mozgást, jót tesz az ízületeknek, az állóképességnek és a mozgáskoordinációnak. Mindemellett számtalan betegség megelőzésében és kezelésében is segíthet, ezért is javasolják magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás esetében is.
Úszás
A kor előrehaladtával a csökkenő izomtömeg miatt könnyen fájdalmas kudarcélmény lehet egy-egy rosszul megválasztott edzésforma. Az úszás viszont az egyik legjobb sport hatvanéves kor felett, főleg, ha túlsúllyal és ízületi problémákkal küzdünk. Egész szervezetünk működését pozitívan befolyásolja: növeli az izmok rugalmasságát, edzi a tüdőt és segíti a szív működését.
Tai Chi
A kor előrehaladtával testünkben átalakul a test-zsír aránya, lassul az anyagcsere, csökken az izomtömeg, a csontok-izmok rugalmassága, valamint a szervezet állóképessége. Az eredetileg harcművészetként indult mozgásforma gyakorlása fokozza a szervezet energikusságát, relaxál, megnyugtatja az elmét, határozottan javítja az izmok állapotát és a szívműködést.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Hogyan sportolj, ha elmúltál 40? Az orvos válaszol!
- 7 tipp kalória- és porciókontrollra
- Vesd papírra a céljait! Hogyan segít az edzésben a motivációs lista?