A rendszeres sport az egészségmegőrzés egyik leghatásosabb eszköze lehetne, sokak napi mozgásadagja azonban gyakran a minimális szintet sem éri el. Ha 40 éves kor felett, hosszabb mozgásszegény időszak után szeretnél újra formába lendülni, nem árt vigyázni!

Hogyan sportolj, ha elmúltál 40? Az orvos válaszol

Sport 40 felett: Ezek a rendszeres fizikai aktivitás várható pozitív hatásai

Ha a negyedik X után vágunk bele a sportolásba, annak számos egészségügyi előnye lehet. Nézzük, melyek ezek:

  • Nő a szív- és keringési rendszer teljesítőképessége, a tüdőkapacitás, az izomtömeg és az izomerő.
  • Javul a mozgáskoordináció, az egyensúlyérzék, a hajlékonyság.
  • Csökken a megbetegedések kialakulásának kockázata (pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, mozgásszervi betegségek).
  • Javul a pszichés állapot, a koncentráció, a szellemi teljesítmény.

 

Mikor lehet veszélyes a sport 40 felett?

Nem mindegy, hogy a testmozgás milyen intenzitású, gyakoriságú, és az sem, hogy pontosan milyen mozgásformáról van szó. A súlyfelesleggel rendelkező, a fizikai inaktivitást hirtelen mozgásban dúsabb életmódra váltó vagy a hobbiból testedzést űző emberek ritkán gondolnak arra, hogy kedvenc tréningjük akár veszélyeztetheti is az egészségüket. Sokan azt hiszik, hogy a sport 40 felett ugyanazokkal a mozgásformákkal, ugyanolyan intenzitással végezhető, mint 10-20 évvel fiatalabban és súlytöbblet nélkül. A rendszertelen, ritkán végzett sport ráadásul egy akut stresszhelyzet, amely fokozza a véralvadékonyságot és a stresszhormonok szintjét, és elhízás, inzulinrezisztencia, 2. típusú cukorbetegség, magas koleszterin- és trigliceridszint fennállásakor hozzájárulhat a keringési betegségek kockázatának növekedéséhez.

 

Ezek az átgondolatlanul végzett testedzéssel összefüggő főbb veszélyek!

Szívesemény

– A hirtelen szívhalál 16,9-szer gyakoribb mozgás közben/közvetlenül utána.

– A szívinfarktus 2–10-szer gyakoribb nagy fizikai aktivitás alatt/közvetlenül utána.

Vérnyomáskiugrás

Mozgásszervi probléma:

– rándulások

– ízületi szalag- vagy izomszakadás

– porckorongsérv

– sérülés ízületi aszimmetria miatt

 

Mozgásprogram és betegségek – fő a biztonság!

40 éves kor felett az is előfordulhat, hogy van egy vagy akár több olyan betegségünk, melyet figyelembe kell venni a mozgásprogram megtervezésénél, hiszen minden esetben a biztonságra kell törekedni.

Magas vérnyomás betegség esetén például érdemes mellőzni a haspréssel járó gyakorlatokat (pl. hasizomgyakorlatok, nagyobb súlyok emelése), 180/120 Hgmm nyugalmi vérnyomásérték felett pedig nem javasolt az „edzés”, és terhelés alatt ne emelkedjen 220/120 Hgmm fölé a vérnyomás.

A rendszeres, alacsony intenzitású mozgás hatására viszont hosszú távon a szisztolés érték akár 10 Hgmm-rel, a diasztolés érték 5-8 Hgmm-rel csökkenhet.

A haspréssel járó gyakorlatokat egyébként nemcsak a magas vérnyomás, hanem pl. az ISZB, az aranyér, a hasfali sérv, a zöldhályog esetén is ajánlott elkerülni.

– A szívizom elégtelen vérellátásával jellemezhető iszkémiás szívbetegségek (ISZB) gyanúja vagy fennállása esetén még az edzésprogram tervezése előtt kötelező a terheléses vizsgálat, és a kardiológus által javasolt testmozgások jönnek szóba.

Légúti allergia, tüdőasztma vagy egyéb tüdőbetegség esetén ajánlott például az úszás, de a szabadtéri mozgásokat inkább allergénmentes időszakban, tiszta levegőn végezzük.

Cukorbetegség esetén elengedhetetlen a fokozott vércukorkontroll naponta többször is, hogy elkerüljük a vércukorszint váratlan leesését. A biztonság kedvéért mindig legyen nálunk 2-3 dl 100%-os narancslé. Cukorbetegségben a rosszabb sebgyógyulás miatt tegyünk óvintézkedéseket a hámsérülések (pl. kidörzsölődés) ellen is.

Mozgásszervi betegségek esetén első lépés az oldaleltérések feltárása (ortopédiai és/vagy FMS-vizsgálat) és korrekciója gyógytornász által összeállított és betanított egyéni mozgásprogram segítségével.

Túlsúlyos és elhízott embereknél nemcsak a felsoroltak, hanem jó néhány egyéb betegség is előfordulhat akár egyidejűleg, ezért mindenképpen törekedni kell a súlytöbblet leadására, melynek egyik alapeleme a rendszeres testmozgás. Elhízottakra jellemző viszont a nehezített mozgáskoordináció, az egyensúlyzavar, gyakoriak a csípő/térd ízületi problémák, a lúdtalp, problémás a hőleadás, és többnyire az eddig felsorolt veszélyekre is figyelni kell.

 

Mozgásgyógyszer

A biztonságos mozgás érdekében első teendő az esetleges betegségek számba vétele, gyanú esetén kivizsgálás. Hasznos lehet a genetikai hajlam feltárása (pl. mélyvénás trombózis, magas koleszterin, triglicerid).

A fogyókúra legfontosabb tényezője a megfelelő táplálkozás. Az energiabevitel mérséklése mellett egyebek között érdemes az alacsony glikémiás indexű és telítettségű szénhidrátok, rostok, antioxidánsok, ómega-3 zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok (pl. magnézium) fogyasztására és a megfelelő folyadékbevitelre is figyelmet fordítani. A betegségekről, a terheléses vizsgálat eredményeiről a mozgásprogramot összeállító gyógytornászt, személyi edzőt is tájékoztatni kell!

A fizikai aktivitást tehát érdemes fokozatosan, az aktuális egészségi állapotnak és edzettségi szintnek megfelelően felépíteni.

Először az alacsony vagy közepes intenzitású edzésformákat választva, főleg 40 éves kor felett, súlyfelesleg vagy egyes betegségek fennállásakor, hogy a rendszeres testmozgás ne veszélyt, hanem egy egészséges életstílust jelentsen, annak összes áldásos hatásával együtt.

 

Cikkünk szerzője Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!
Palvin Barbi 31 évesen is bombaformában, kiderült a titka
Október 8-án ünnepli születésnapját hazánk népszerű modellje, Palvin Barbara, akiből már többen próbálták kiszedni a szépségtrükkjeit, és bomba alakjának titkát.
Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!

Ajánlataink