De vajon jó ötlet-e edzéshez kávét fogyasztani? Kávérajongók, jó hírünk van: több tanulmány is bizonyítja a kávéfogyasztás előnyös hatását testmozgás előtt. Ugyanakkor nem mindegy, hogy mikor fogyasztod, hogyan és mennyit. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!
A kávé javítja a teljesítményt, de nem mindegy, mikor iszod
A Nemzetközi Sporttáplálkozási Társaság (International Society of Sports Nutrition) több tanulmánya is arra a következtetésre jutott, hogy a koffein hatékonyan javítja az állóképességet, hosszabb ideig tartó és intenzívebb edzést tesz lehetővé. Ráadásul egyre több adat utal arra, hogy az edzés előtt kávét fogyasztók körében enyhébb az izomláz, és lerövidül az izmok regenerálódásának az ideje is.
Nem mindegy viszont, hogy mikor fogyasztod el a frissítő italt. A legjobb, ha edzés előtt 45-60 perccel iszol egyet a kedvenc kávédból, a koffein hatása ugyanis 1-2 óra után érvényesül a legjobban. Azzal viszont mindenképpen számolj, hogy a hatás akár 4-6 órán keresztül is kitart: az esti edzés előtti kávé akár alvásproblémákat is okozhat
A fókuszálásban is segít, ha nem viszed túlzásba
A kávé nem csak a fizikai, de a mentális teljesítményt is fokozza. Segít összpontosítani, javítja az éberséget és a gondolkodási képességet. Bármilyen furcsa is, ez akár egy lassú jóga óránál is jól jöhet: egy-egy bonyolultabb pozícióhoz nem árt az extra figyelem. Ne felejtsd el azonban, hogy könnyű átesni a ló túloldalára, a túlzott koffeinfogyasztástól ugyanis könnyen ingerültté vagy feszültté válhatsz. Az egészséges határ valahol a napi két-három csészénél van.
Még a fogyásban is társ – ha megfelelően iszod
Az is bebizonyosodott, hogy a kávéfogyasztók szervezete edzés közben nagyobb arányban hasznosít energiát a zsírraktárakból. Ez tehát azt jelenti, hogy edzés közben több zsírt égetsz, gyorsabban fogysz, ha kávézol.
Ez azonban nem fog megtörténni, ha besétálsz az edzőteremhez közeli kávézóba, és a baristától kikéred a leghabosabb, legcukrosabb, csokidarabokkal megszórt kávécsodát. Az ilyen italok sajnos elképesztően sok üres kalóriát tartalmaznak, ráadásul megemészteni is nehezebb őket.
Pár csepp tej vagy növényi-alapú tejital csupán pár kalória bevitelét jelenti, a benne található szénhidrát és fehérje nem fogja befolyásolni a teljesítményt. De ha például éhgyomros kardióra készülsz, akkor a legjobb, ha a kávét feketén iszod. Ha az eszpresszót unod, vagy nem szereted, egy barista tanfolyamon megismerkedhetsz a többi, alternatív kávékészítési módszerrel, amelyek a kávé keserű íze helyett az édesebb, gyümölcsösebb aromákat emelik ki.
Hidratálj, hidratálj és hidratálj
Sose felejtsd el, hogy a bőséges vízfogyasztás a legfontosabb edzés előtt, közben és után. És ez különösen igaz akkor, ha edzés előtt legurítasz egy csésze feketét. A kávé ugyanis híres dehidratáló hatásáról, ezért ilyenkor érdemes a szokásosnál kissé több vizet fogyasztani. Ugyanez igaz az edzés utáni kávéra: amíg nem pótoltad vissza az edzés során elvesztett folyadékot, addig el a kezekkel a csészétől!