1. Tojás
A legegészségesebb ételek közé tartozik, szuper fehérje és ásványianyag-, vitaminforrás, a kiegyensúlyozott táplálkozás alapköve: a tojást sokféleképpen elkészíthetjük, főzhetjük, süthetjük, de a mikró… Inkább ne. A főtt tojás ugyanis szétrobbanhat a készülékben, vagy ha nem is ott, röviddel azután, hogy kivettük onnan, például a tányérunkon. Maradjunk inkább a forró víznél – lassabb, de biztonságosabb. Ha mindenképp ragaszkodunk a mikróhoz, pucoljuk meg a főtt tojást és vágjuk negyedekbe, mielőtt melegíteni kezdenénk.
2. Erős paprika, csili
Nem csak az erős paprikával, csilipaprikával készült ételek állagának minőségét roncsolja a mikró, de kellemetlen élményben lehet része annak is, aki kinyitja a sütő ajtaját. Magas hő hatására a paprikában található kapszaicin felszabadul, olyan érzést keltve, mintha paprika spray-t használtunk volna, irritálja a szemünket és a torkunkat.
3. Paradicsomszósz
Nem vagyunk álszentek, nyilván mindannyian a könnyebb utat választjuk, ha az előző napi bolognait melegítjük meg: mikrózzuk és nem a tűzhelyen kavargatjuk a paradicsomszószos ételt. Mégis, kellemetlen következményekkel kell számolnunk, ha így döntünk. Nem az étel minősége romlik, de a mikrónkra biztosan ráfér majd egy alapos tisztítást, hiszen a paradicsomszósz szétfröcskölődik a gépben. Ha ragaszkodunk az étel efféle melegítéséhez, használjunk takaróedényt.
4. Szőlő
Persze, nem túl életszerű, hogy a gyümölcsöket mikróban (vagy bárhogy) melegítjük fogyasztás előtt, de nem javasoljuk a szőlőt akkor sem mikróba tenni, ha más ételekkel együtt melegítenénk, mondjuk mártásként vagy köretként. A szőlő ugyanis felrobban a gépben. Aszalt formában, vagyis mazsolaként sem bírja a mikrohullámokat, ilyen állapotában ugyan fel nem robban, de füstölni kezd.
5. Fagyasztott hús
A legtöbb mikrón találunk olyan programot, ami a fagyasztott ételt olvasztja ki és hasznos is ez a funkció, hiszen nem mindig van időnk hosszú órákat várni, míg kienged az élelmiszer. A hússal azonban érdemes türelmesnek lenni. A mikróban melegített ételek esetében tapasztaljuk, hogy nem egyenletesen melegszenek át – így van ez a fagyasztott húsnál is: míg egyes részei szinte megfőnek, máshol fagyos marad. A hideg részen a baktériumok könnyebben elszaporodnak, számos betegséget, fertőzést okozva ezzel. Inkább vegyük ki előző este a másnapra tervezett csirkemellet a fagyasztóból, és tegyük át a hűtőbe.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Konzervből is finomat! 6 tipp, hogy a legjobbat hozzuk ki belőle
- 3 könnyű kakaós desszert 30 perc alatt
- Hogyan készül a fogyókúrás pizza?