1. ISMERJE MEG A KOCKÁZATI TÉNYEZŐKET!
Minden nőnél bekövetkezik a menopauza, de hogy pontosan mikor kezdődik és meddig tart, azt számos tényező befolyásolja, egyebek mellett a genetikai hajlam, a családtörténet, de bizonyos kromoszómarendellenességek, mint például a Turner-szindróma, a kóros soványság vagy a jelentős túlsúly is. További oka lehet a korai menopauzának valamilyen autoimmun betegség, mint a pajzsmirigy megbetegedései vagy a lupus. Olyan külső tényezők is állhatnak a korai menopauza kialakulása mögött, mint a sugárkezelés, a kemoterápia vagy a petefészek eltávolítása, de sokan a helytelen életmódot is az okok közé sorolják. Ezek közül persze jó néhányon nem tud változtatni, de a testsúlyára tud figyelni, és a dohányzásról is lemondhat. Beszéljen orvosával a kockázati tényezőkről!
2. SPORTOLJON MEGFONTOLTAN!
A korai klimax egyik hatékony ellenszere a rendszeres mozgás. A sportolás ugyanis hozzájárul a hormonegyensúly fenntartásához, segít megőrizni a testzsír normál szintjét. De ebben az esetben is igaz a mondás, miszerint a kevesebb több: a túlzásba vitt, a szervezetet extrém módon megerőltető, magas intenzitású edzések pont az ellenkező hatást érik el. Ilyenkor előfordulhat a hormonháztartás egyensúlyának zavara, ami aztán szabálytalan menstruációs ciklust, majd a menstruáció teljes elmaradását eredményezi.
3. TARTSA MEG OPTIMÁLIS TESTSÚLYÁT!
Az ösztrogén zsírraktározó hormon, így a túlsúly túlzott mértékű ösztrogénmennyiséget eredményez, ami a menstruációs ciklus zavaraihoz, majd korai menopauzához vezethet. A helyzet akkor sem jobb, ha a testsúly nagyon alacsony: ekkor a szervezet úgy érzékeli, hogy éhezik, és leállít minden, nem létfontosságú rendszert, például a termékenységet. Minél extrémebb a kilengés mindkét irányba, annál valószínűbb, hogy korai menopauza alakul ki.
4. DOBJA EL A CIGARETTÁT!
A dohányzás az egyik olyan dolog, amelyről biztosan tudják, hogy komoly szerepe van a korai menopauza kialakulásában. A cigarettában található vegyi anyagok, mint a nikotin és a cianid, felgyorsíthatják a petefészkekben található petesejtek csökkenését. A petefészkek érett petesejtképző képessége sérül, és ez nem helyreállítható. Ennek következtében a dohányzó nőknél 1–4 évvel korábban következik be a menopauza.
5. FIGYELJEN A TOXIKUS ANYAGOKRA!
A mindennapi életünkben számos olyan dolgot használunk, amelynek összetevői komoly hormonális változásokat indítanak el a szervezetben. Műanyag edényekben, kozmetikumokban, tisztítószerekben, de még ruhákban (!) is előfordulhatnak hormonkárosító, azaz endokrinromboló (ED) anyagok. Kerülje az ilyen termékekkel való érintkezést a hormonegyensúly fenntartása érdekében.
6. MÉRSÉKELJE AZ ALKOHOLFOGYASZTÁST!
Az alkohol önmagában nem okoz korai menopauzát, de a túlzásba vitt fogyasztása, különösen, ha más kockázati tényezők is jelen vannak, már veszélyes lehet. A nagy mennyiségben fogyasztott alkohol ugyanis – csakúgy, mint a túlzásba vitt koffeinbevitel – csökkenti a termékenységet. Csökkentheti a kockázatot, ha nem iszik többet napi két kávénál és hetente két egység alkoholos italnál.
7. FONTOLJA MEG A HORMONTERÁPIÁT!
Sokan úgy gondolják, hogy mesterséges hormonpótló kezelésekkel jól enyhíthetők a menopauza tünetei, de a nem kívánt súlyos mellékhatások – mellrák, szív- és érrendszeri megbetegedések, stroke – miatt ez nem ajánlott elsődleges megoldásként. Beszéljen orvosával a kockázatokról, és döntsenek együtt, felelősségteljesen.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- 9 tanács, hogy 40 felett is karcsú és fitt maradj
- Mikor ellenőrizte legutóbb? A szűrővizsgálat életet menthet!
- Hogyan sportoljon, ha elmúlt 40? Az orvos válaszol