Joghurt
A joghurt remek kalciumforrás, de igazi egészségvédő ereje a benne található hasznos baktériumoknak – probiotikumoknak – köszönhető. Megakadályozza a káros baktériumok elszaporodását a bélben, csökkenti a gyulladásos bélbetegségeket, fekélyeket, húgyúti fertőzéseket és a hüvelyi gombás fertőzéseket.
Mennyit fogyasszon? Naponta 1 csészényit.
Olívaolaj
Az egyik legegészségesebb zsír: szívbarát telítetlenzsírsav-tartalma magas, gazdag polifenolokban és antioxidánsokban. segít a szív és az érrendszer egészségének megőrzésében, a rák és az idegrendszeri megbetegedések megelőzésében.
Mennyit fogyasszon? Mindennap 1 evőkanállal (15 ml)
Fokhagyma
A fokhagyma rengeteg biológiailag aktív anyagot – vitamint, ásványi anyagot, aminosavat és enzimet – tartalmaz. javítja a szív és az érrendszer működését, antibiotikus, vírusellenes hatású, segíti az emésztést és védelmet nyújt a rákkeltő anyagokkal szemben. Csökkenti a vérben a káros koleszterin (LDL) szintjét, miközben növeli a jó koleszterin (HDL) arányát.
Mennyit fogyasszon? Legalább napi 1 gerezdet.
Brokkoli
Gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban és fehérjékben. A brokkoli kitűnő C-vitamin-, folsav- és béta-karotin-forrás. A brokkoliban található úgynevezett izoticianátoknak nevezett fitovegyületek gátolják a pajzsmirigy túlzott hormontermelését. Jótékonyan hat az ízületi gyulladásra, csökkenti a vérnyomást, rákmegelőző hatású.
Mennyit fogyasszon? Naponta ½ csészényit főzve vagy párolva.
Áfonya
Az áfonya jótékony hatása magas fitonutriens- és antioxidáns-tartalmának köszönhető, ez utóbbiak közül is elsősorban az úgynevezett antociánoknak. Az antociánok fontos szerepet töltenek be a káros szabad gyökök semlegesítésében, erősítik a szövetek építőkövének, a kollagénnek a termelődését. Segítik az erek tágítását (csökkentve a vérnyomást), gátolják a vérrögképződést. A rendszeres áfonyafogyasztás csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, jótékonyan hat az emésztésre, a memória működésére. Megakadályozza a húgyúti fertőzéseket és bőrszépítő hatása sem elhanyagolható.
Mennyit fogyasszon? Napi ½ csészényit.
Fahéj
Az egyik legismertebb gyógyító fűszer. Csökkenti a vércukorszintet, a káros koleszterin szintjét, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is bír. segíti az emésztést, magas fenoltartalma révén védi a sejteket. Hangulatjavító és kiváló afrodiziákum.
Mennyit fogyasszon? Naponta ¼ teáskanálnyit.
Bab
Magas rosttartalma segítségével csökkenti az összkoleszterin szintjét, védve a szív és az érrendszer egészségét. Segít a vércukorszint stabilizálásában, mérsékli a vastag- és végbélrák veszélyét, segíti a méregtelenítést.
Mennyit fogyasszon? ¾ csészényit naponta.
Tea
Az egyik leggazdagabb antioxidáns-forrás. Hatékonyan véd a szívbetegségek, a stroke és a rák ellen. Csökkenti a rossz koleszterin (LDL) szintjét, megakadályozza a vérrögök képződését, javítja a vérerek működését.
Mennyit fogyasszon? 2-5 csészével naponta.
Zab
Jelentős mennyiségben tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat, fehérjéket. Erősíti az idegrendszert, segít megőrizni a csontok, a fogak és az erek épségét, egészségét. Oldható és nem oldható rostok egyaránt találhatók benne. Az előbbiek segítik az optimális koleszterinszint kialakítását, az utóbbiak felgyorsítják a táplálék mozgását azáltal, hogy a béltraktusban magukba szívják a vizet. A rostok segítenek a vércukorszint stabilizálásában, a vastagbélrák és az elhízás megelőzésében.
Mennyit fogyasszon? A cél 10 gramm oldható rost bevitele naponta. A főtt zab 2-3 grammot tartalmaz adagonként.