Hasnyálmirigy-gyulladás esetén kihagyhatatlan a diéta, ami bizonyos esetekben életünk végig tart. Ám nem mindegy, hogy akut vagy krónikus gyulladásról beszélünk, és azt is fontos leszögezni, hogy nem szabad egyszerre több diétát követni!

A dietetikus válaszol: ilyen a jól felépített hasnyálmirigy-gyulladás elleni diéta

A betegség típusa és szintje dönti el a diétát

Először is érdemes tisztázni, hogy az akut hasnyálmirigy-gyulladás több szintjét is megkülönböztetjük (enyhe, középsúlyos, súlyos), és több ok is állhat a háttérben, például epekő, alkoholizmus.

– A tünetek nagyon szerteágazóak: övszerű/hátba sugárzó fájdalom, hányinger, hányás, hasi puffadás, hőemelkedés, láz, vérnyomás ingadozás stb.. Ha a terápiának csupán a dietetikai részét nézzük, akkor mindig nulldiétával kezdünk. Ez a koplalást jelenti. Erre azért van szükség, hogy nyugalomba helyezzük a hasnyálmirigyet. Ilyenkor a kezelés része a parenterális táplálás, amikor a tápanyagot különböző formulákkal egyből a gyomor-bél valamely szakaszába juttatják. Ezt követően a visszavezetést mindig a laboratóriumi értékekhez mérten építik fel magyarázza – Fülöp Lili dietetikus. – Ha azonban enyhe a gyulladás, akkor megmaradhat a szájon át való táplálkozás, szigorú, speciális diétával. A felépítő diéta a folyadékok után mindig a könnyen emészthető szénhidrátokkal kezdődik (pirítós, puffasztott rizs, reszelt sárgarépa, kompót, nyákleves, főtt rizs, tök főzelék stb.), aztán jönnek a sovány fehérjék (főtt, párolt, sütőzacskós csirkemell, pulykamell, halfilé stb.) és csak a legvégén a zsírok, abból is először nagyon óvatosan joghurttal-kefirrel elkezdhetünk habarni, ilyenkor zsírsavösszetétel szempontjából (MCT zsír) jó a kókuszolaj, és szépen fokozatosan növeljük. Ez egy rost-, fűszer- és zsírszegény étrend, sok folyadékkal, az alkohol totális kizárásával – szögezi le a dietetikus szakember.

A hasnyálmirigy-gyulladás diétája alatt felléphet A- és E-vitaminhiány, ezeket, ha indokolt, érdemes pótolni.

 

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetében már visszafordíthatatlan szöveti károsodásról beszélünk. 80%-ban az alkoholizmus a felelős a történtekért. A betegségnél sokszor előfordul, hogy nem is jár tünettel, de gyakori a nem görcsös jellegű fájdalom, ami akár órákig-napokig eltarthat, ezen kívül émelygést, hányást, fájdalmat okoz, de gyakori a tökéletlen emésztés is, ami fogyással jár. A laborvizsgálatok közül ilyenkor gyanakvásra adnak okot az emelkedett pancreasenzim-értékek (lipáz, elasztáz 1, amiláz).

– Ezekben az esetekben a diéta teljesen egyéni a beteg tápláltsági állapotától függően. Ez azt jelenti, hogy a diéta teljes eltérő is lehet a két esetben, de a nagy mennyiségű zsiradék kerülése (napi 45-60 g az adag átlagosan) alapvetően mindkettőnél fontos. A diéta abban segít, hogy fenntartsa a tápláltsági állapotot, főleg akkor, ha drasztikus fogyás van, a kímélő ételek fogyasztásával csökkentse a fájdalmat, valamint megelőzze a következő gyulladást – folytatja Fülöp Lili.

Hasnyálmirigy-gyulladás diéta kontra 160 grammos diéta

Ha egy családon belül valaki egészségügyi okból átáll egy diétára, előfordulhat, hogy a hozzátartozója is követi őt. Nagy kérdés, hogy egy egészséges embernek jó-e, ha a hasnyálmirigy-gyulladásos beteg étrendét követi.

– Nincs probléma vele, ha a család is átáll, sok esetben hordozza az egészséges táplálkozás jegyeit a diéta, de ez már csak a felépítő diéta utáni, könnyű-vegyes étrendre vonatkozik. A rostok visszavezetése a betegség súlyosságától függ, a család többi tagja értelemszerűen ne rostszegényen táplálkozzon! Ha például valaki a családból mondjuk IR betegség miatt 160 grammos szénhidrátdiétát folytat, az ne térjen át a felépítő diétára! A cukorbeteg diéta során kedvelt élelmi rostban gazdag tápanyagokat ugyanis a felépítő diétába nem tudjuk azonnal beépíteni. Egy hasnyálmirigyes betegnek több, mint 160 gramm szénhidrátra lehet szüksége, így ebben a tekintetben sem összekeverendő a két diéta.

Leegyszerűsítve: a 160 grammos diéták esetében a szénhidrát mennyiségét szorítjuk le, míg a hasnyálmirigy-gyulladás esetén kialakított diétáknál a zsírt.

Baj lehet, ha csalunk!

A hasnyálmirigy-gyulladás komolyságát tekintve egyáltalán nem szabad csalni a diétával, hiszen az egészségünk múlik azon, hogy betartjuk-e az utasításokat! Ha akut esetről van szó, és túl vagyunk a felépítő folyamaton, akkor egy-egy kilengés minimálisan tolerálható. Ilyen lehet a sovány túrós-gyümölcsös édességek fogyasztása, de a hajtogatott tészták, a croissant vagy a rántott hús továbbra is tabu!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink