Különleges, speciális diéta ez, amit egyes betegségek vagy a helytelen életvitelünk miatt kell tartanunk. Fülöp Lili dietetikus elmondja, mire fontos odafigyelni a májkímélő étrend esetén.

Figyelj a zsírra! Mindent a májkímélő diétáról

A májkímélő diétát akkor érdemes elkezdeni, ha például túlzott alkoholfogyasztás vagy valamely hepatitis vírus indokolttá teszi, illetve ha a túlzó, egészségtelen táplálkozásunk (folyamatosan magas zsírtartalmú étrend) már máj- vagy epeproblémákat okoz. Hogy mik az alapvető szabályok a májkímélő diéta esetében, arról Fülöp Lili dietetikust kérdeztük.

 

A májkímélő diéta szakaszai

– A lényeg a zsírszegénység bevezetése, ez testtömegkilogrammonként 0,5-1 grammnyi zsiradékot jelent, tehát egy 80 kg-os ember esetében maximum 80 g. Akut gyulladás esetén a májkímélő diéta egyszerű szénhidrátokkal kezdődik: szűrt gyümölcs-/zöldséglevekkel, pürékkel, főtt burgonyával, befőttekkel, majd néhány nap elteltével a fehérjék beépítésével folytatódik (zsírszegény tejtermékek, majd sovány húsok). A fehérjéket felépítő aminosavak közül kettő, a metionin és a cisztein jó hatással van a betegségre, ezek például a sovány túróban, halakban, kölesben, tojásfehérjében találhatóak meg. A zsírok beépítését akkor érdemes elkezdeni, ha a pépes ételekről már sikerül áttérni a szilárdabb fogásokra is, legyenek ezek akár kekszféleségek, pirítós vagy főtt rizs. A zsírok közül az úgynevezett MCT, azaz közepes hosszúságú triglicerideket tartalmazó zsírok a leghatékonyabbak az első időszakban, mert felszívódásuk eltérő módon kikerüli a májkapuér-rendszert, emésztésükhöz nincs szükség epesavra. Ilyen MCT zsírokat tartalmaz például a kókuszolaj, azonban kizárólagos használata nem javasolt.”

Ha a beépülési szakaszon túl vagyunk, általános javaslat a májkímélő étrendre, hogy normál testsúly esetén 1800-2500 közötti kalóriamennyiséget, megfelelő sovány fehérjéket, kevés zsiradékot érdemes fogyasztani.

– Ilyenkor a szénhidrátok közül a vízben nem oldódó rostokat nagy arányban tartalmazó alapanyagok lehetnek problémásak, ilyen például a cellulóz vagy a lignin, amit korpafélékben, búzacsírákban, hüvelyesekben stb. találhatunk meg. Az első időszakban érdemes elkerülni ezeket, de a vízben oldódó rostok nyugodtan fogyaszthatóak (például: alma, zabpehely, spenót, sárgarépa stb.)! Vitaminok tekintetében a C-, B1-, B6-vitaminok és a folsav gyakorolhat jótékony hatást az állapotra. A diéta lényege a sokszori kis étkezések biztosítása, az alkohol és a fűszeres, csípős, zsíros ételek elkerülése – folytatja a szakember.

Miket együnk a májkímélő diéta során?

  • Sovány túróból készült ételek, például házi túrókrém, túrógombóc, túrófelfújt
  • Köleses fogások: kásák, zöldséges rakott ételek
  • Gyümölcs- és zöldség: szűrt/préselt változatban, de friss gyümölcsök, zöldségek formájában is
  • Teflon serpenyőben sült rántotta vagy omlett, főtt/lágy tojás
  • Zöldséglevesek, krémlevesek (zsírszegényen!)
  • Sovány hús- és halfélék főzve, párolva, sütőben sütve
  • Főtt rizs, burgonya
  • Kefires saláták

 

Az orvosok általánosan az alábbi paramétereket nézik a vérvizsgálat során a májat érintő megbetegedéseknél: GOT (AST) és GPT (ALT), Gamma-GT és Alkalikus foszfatáz (AP, ALP), így az eredmények ellenőrzésekor is megnézik ezeket a paramétereket. De a javulás megállapítása és a terápia folytatása minden esetben orvosi kompetencia.

Egészséges emberek esetében ez a diéta kicsit szűkebb az alapanyagválaszték tekintetében mint egy normál, kiegyensúlyozott táplálkozásnál, így ha nincs kifejezett májprobléma, nem szükséges a májkímélő diéta tartása!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Végre itt a tavasz, mutatjuk milyen cipő lett most a divat
Beköszöntött a tavasz, az új évszak pedig annak rendje és módja szerint magával hozta az ébredő természetet, a vérpezsdítő színeket és a legüdítőbb cipőtrendeket. Az idei szezonra határozottan az üde színfoltok, valamint a játékos vonalvezetések keveredése lesz a jellemző.
Imádod a tojást? Akkor ezt a három diétát ismerned kell!
Bár elsőre brutálisnak tűnhet a tojásdiéta, ez a kúra úgy segít gyorsan fogyni, hogy nem veszítesz közben izomtömeget.
Hogy lesz a nagy fogyás után formás a comb és a vádli?
A hölgyek szeretnének formás combokkal, a férfiak izmos vádlival büszkélkedni, ám ez nem mindenkinek adatik meg. Sok tényező közrejátszhat abban, hogy miért válhatnak esztétikailag kifogásolhatóvá az alsó végtagok.
Szeretsz bringázni? Akkor erre most nagyon figyelj!
Gyakori, hogy a kerékpárunk egész télen a fészerben, garázsban áll, de ez nem jelenti azt, hogy a tavasz beköszöntével elég csak leporolni egy kicsit, és már nyeregbe is ülhetünk.
Tanulj meg tavasszal meditálni, segítünk elkezdeni
Beköszöntött a március, ami a megújulás időszaka. Ennek pedig nem csak a ruhatárunkban és az otthonunkban kell megtörténnie, de a lelkünkben is.
Fehérjediéta a szakértőtől- 7 napos mintaétrenddel
Most, hogy itt a tavasz szeretnél gyorsan megszabadulni a feleslegtől, hogy beleférj a ruháidba. Íme egy remek étrend, ami segít megszabadítani a télen felkerült néhány kilótól.
Így segíti a fogyást az árpafűlé
Ez a zöld elixír sokat tesz az egészségünkért, a szépségünkért és az alakunkért, ezért érdemes rendszeresen kortyolgatnunk.
A legjobb tippek, hogyan maradjunk formában 50 felett
Az ötödik X után sem kell lemondanunk a mozgás öröméről és jótékony hatásairól. Sőt mi több, ez az a kor, amikor még inkább szükség van rá, hiszen nagyban hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben átvészeljük a változásokat
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.