Különleges, speciális diéta ez, amit egyes betegségek vagy a helytelen életvitelünk miatt kell tartanunk. Fülöp Lili dietetikus elmondja, mire fontos odafigyelni a májkímélő étrend esetén.

Figyelj a zsírra! Mindent a májkímélő diétáról

A májkímélő diétát akkor érdemes elkezdeni, ha például túlzott alkoholfogyasztás vagy valamely hepatitis vírus indokolttá teszi, illetve ha a túlzó, egészségtelen táplálkozásunk (folyamatosan magas zsírtartalmú étrend) már máj- vagy epeproblémákat okoz. Hogy mik az alapvető szabályok a májkímélő diéta esetében, arról Fülöp Lili dietetikust kérdeztük.

 

A májkímélő diéta szakaszai

– A lényeg a zsírszegénység bevezetése, ez testtömegkilogrammonként 0,5-1 grammnyi zsiradékot jelent, tehát egy 80 kg-os ember esetében maximum 80 g. Akut gyulladás esetén a májkímélő diéta egyszerű szénhidrátokkal kezdődik: szűrt gyümölcs-/zöldséglevekkel, pürékkel, főtt burgonyával, befőttekkel, majd néhány nap elteltével a fehérjék beépítésével folytatódik (zsírszegény tejtermékek, majd sovány húsok). A fehérjéket felépítő aminosavak közül kettő, a metionin és a cisztein jó hatással van a betegségre, ezek például a sovány túróban, halakban, kölesben, tojásfehérjében találhatóak meg. A zsírok beépítését akkor érdemes elkezdeni, ha a pépes ételekről már sikerül áttérni a szilárdabb fogásokra is, legyenek ezek akár kekszféleségek, pirítós vagy főtt rizs. A zsírok közül az úgynevezett MCT, azaz közepes hosszúságú triglicerideket tartalmazó zsírok a leghatékonyabbak az első időszakban, mert felszívódásuk eltérő módon kikerüli a májkapuér-rendszert, emésztésükhöz nincs szükség epesavra. Ilyen MCT zsírokat tartalmaz például a kókuszolaj, azonban kizárólagos használata nem javasolt.”

Ha a beépülési szakaszon túl vagyunk, általános javaslat a májkímélő étrendre, hogy normál testsúly esetén 1800-2500 közötti kalóriamennyiséget, megfelelő sovány fehérjéket, kevés zsiradékot érdemes fogyasztani.

– Ilyenkor a szénhidrátok közül a vízben nem oldódó rostokat nagy arányban tartalmazó alapanyagok lehetnek problémásak, ilyen például a cellulóz vagy a lignin, amit korpafélékben, búzacsírákban, hüvelyesekben stb. találhatunk meg. Az első időszakban érdemes elkerülni ezeket, de a vízben oldódó rostok nyugodtan fogyaszthatóak (például: alma, zabpehely, spenót, sárgarépa stb.)! Vitaminok tekintetében a C-, B1-, B6-vitaminok és a folsav gyakorolhat jótékony hatást az állapotra. A diéta lényege a sokszori kis étkezések biztosítása, az alkohol és a fűszeres, csípős, zsíros ételek elkerülése – folytatja a szakember.

Miket együnk a májkímélő diéta során?

  • Sovány túróból készült ételek, például házi túrókrém, túrógombóc, túrófelfújt
  • Köleses fogások: kásák, zöldséges rakott ételek
  • Gyümölcs- és zöldség: szűrt/préselt változatban, de friss gyümölcsök, zöldségek formájában is
  • Teflon serpenyőben sült rántotta vagy omlett, főtt/lágy tojás
  • Zöldséglevesek, krémlevesek (zsírszegényen!)
  • Sovány hús- és halfélék főzve, párolva, sütőben sütve
  • Főtt rizs, burgonya
  • Kefires saláták

 

Az orvosok általánosan az alábbi paramétereket nézik a vérvizsgálat során a májat érintő megbetegedéseknél: GOT (AST) és GPT (ALT), Gamma-GT és Alkalikus foszfatáz (AP, ALP), így az eredmények ellenőrzésekor is megnézik ezeket a paramétereket. De a javulás megállapítása és a terápia folytatása minden esetben orvosi kompetencia.

Egészséges emberek esetében ez a diéta kicsit szűkebb az alapanyagválaszték tekintetében mint egy normál, kiegyensúlyozott táplálkozásnál, így ha nincs kifejezett májprobléma, nem szükséges a májkímélő diéta tartása!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink