A migrénes fejfájás a lakosság akár 10–20 százalékát is érintheti, és sok esetben már gyerekkorban elkezdődik. Az orvoshoz fordulók között jóval nagyobb a nők aránya. A migrén pontos oka egyelőre ismeretlen, de a tudomány jelen állása szerint valószínűsíthető, hogy az agyhártya vérellátását biztosító verőerek görcsös összehúzódása okozza. Kialakulása függ az öröklött génektől és a minket ért környezeti tényezőktől. Néhány egyszerű életmódbeli– és étrendváltoztatással azonban enyhíthetjük a panaszok súlyosságát- írja a Bors.
Tengeri halak
Az idegrendszer regenerációjához jó minőségű zsírokra, vitaminokra és fehérjére van szükségünk. Az omega3 zsírsavak fontos szerepet töltenek be az idegsejtek életében. A magas zsírtartalmú halak (hering, makréla, pisztráng, lazac) fogyasztása jelentősen csökkenti a migrénrohamok gyakoriságát és súlyosságát.
Zöld leveles zöldségek
A legjobb természetes magnéziumforrásnak számítanak a hüvelyesek, a gabonafélék, valamint a zöld leveles zöldségek, mint a kelkáposzta, spenót, rukkola, mángold, római saláta, valamint a fodros kel és a brokkoli. Tele vannak létfontosságú vitaminokkal, értékes tápanyagokkal, rostokkal, de emellett kalciumban és foszforban is bővelkednek.
Friss gyömbér
A gyömbér nem csupán az emésztési problémákra kiváló, de fájdalomenyhítő hatása miatt ideális ízületi gyulladás, fejfájás és menstruációs görcsök enyhítésére. Kifejezetten gazdag A, B, C és E– vitaminokban, mindemellett tartalmaz cinket, foszfort, káliumot és magnéziumot. Teája egyszerre migrén enyhítő és immunrendszer erősítő. De a legjobb ha frissen fogyasztjuk.
Olajos magvak
Ha hajlamosak vagyunk a migrénre, érdemes minél több E–vitaminban gazdag ételeket fogyasztani. A tokoferolként is ismert vitamin erősíti az immunrendszert, javítja a sejtek regenerációs folyamatát védi a bőrt a korai öregedéstől, csökkenti a vérnyomást és hatásos fájdalomcsillapító. Elsőrangú természetes E–vitamin források az olajos magvak, napraforgómag, mandula és a diófélék.
További tippek a tünetek enyhítésére:
• Hideg vizes borogatás
• Nyugalom és csend; zárjuk ki az erős zajokat, zavaró fényeket
• Gyógyszeres fájdalomcsillapítás; a tabletta segít enyhíteni a kínzó, szűnni nem akaró fejfájást
• Triptánok; hatékonyan csökkentik a fájdalmat, az émelygést, a fény– és hangérzékenységet
• Akkupunktúra; abban az esetben, ha a gyógyszeres terápia nem segített, érdemes lehet
felkeresni egy akupunktőrt
• Bőséges folyadékbevitel; a víz hidratál, ami akadálya lehet a fejfájás kialakulásának
• Rendszeres testedzés; a mozgás révén jelentősen megnő a fejfájással szembeni ellenálló képességünk
Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni a fejfájással?
A migrénes fejfájás ugyan nem gyógyítható, de ma már jól kezelhető. Feltétlenül forduljunk vele szakorvoshoz, amennyiben korábban nem volt jellemző a fejfájás, de mostanában egyre gyakrabban jelentkeznek a kínzó tünetek, netán a régóta fennálló fejfájás jellege vagy gyakorisága megváltozik. Akkor is érdemes felkeresni a háziorvosunkat, ha a panasz hirtelen, gyanús körülmények között vagy kellemetlen kísérőtünetekkel jelentkezik.