A kínzó migrén egy rohamszerűen jelentkező, erős intenzitású, rendszerint féloldali, kínzó, lüktető fejfájás. Kísérő tünetei közé tartozhat a hányás, hányinger, valamint a fényre, hangra való fokozott érzékenység.

A megfelelő étrend a migrén legjobb ellenszere

A migrénes fejfájás a lakosság akár 1020 százalékát is érintheti, és sok esetben már gyerekkorban elkezdődik. Az orvoshoz fordulók között jóval nagyobb a nők aránya. A migrén pontos oka egyelőre ismeretlen, de a tudomány jelen állása szerint valószínűsíthető, hogy az agyhártya vérellátását biztosító verőerek görcsös összehúzódása okozza. Kialakulása függ az öröklött génektől és a minket ért környezeti tényezőktől. Néhány egyszerű életmódbeli és étrendváltoztatással azonban enyhíthetjük a panaszok súlyosságát- írja a Bors.

Tengeri halak


Az idegrendszer regenerációjához jó minőségű zsírokra, vitaminokra és fehérjére van szükségünk.
Az omega3 zsírsavak fontos szerepet töltenek be az idegsejtek életében. A magas zsírtartalmú halak (hering, makréla, pisztráng, lazac) fogyasztása jelentősen csökkenti a migrénrohamok gyakoriságát és súlyosságát.


Zöld leveles zöldségek

spenót

Fotó: unsplash.com


A legjobb természetes magnéziumforrásnak számítanak a hüvelyesek, a gabonafélék, valamint a zöld
leveles zöldségek, mint a kelkáposzta, spenót, rukkola, mángold, római saláta, valamint a fodros kel és a brokkoli. Tele vannak létfontosságú vitaminokkal, értékes tápanyagokkal, rostokkal, de emellett kalciumban és foszforban is bővelkednek.


Friss gyömbér


A gyömbér nem csupán az emésztési problémákra kiváló, de fájdalomeny
hítő hatása miatt ideális ízületi gyulladás, fejfájás és menstruációs görcsök enyhítésére. Kifejezetten gazdag A, B, C és Evitaminokban, mindemellett tartalmaz cinket, foszfort, káliumot és magnéziumot. Teája egyszerre migrén enyhítő és immunrendszer erősítő. De a legjobb ha frissen fogyasztjuk.


Olajos magvak

Fotó: shutterstock


Ha hajlamosak vagyunk a migrénre, érdemes minél több E
vitaminban gazdag ételeket fogyasztani. A tokoferolként is ismert vitamin erősíti az immunrendszert, javítja a sejtek regenerációs folyamatát védi a bőrt a korai öregedéstől, csökkenti a vérnyomást és hatásos fájdalomcsillapító. Elsőrangú természetes Evitamin források az olajos magvak, napraforgómag, mandula és a diófélék.


További tippek a tünetek enyhítésére:


Hideg vizes borogatás
Nyugalom és csend; zárjuk ki az erős zajokat, zavaró fényeket
Gyógyszeres fájdalomcsillapítás; a tabletta segít enyhíteni a kínzó, szűnni nem akaró fejfájást
Triptánok; hatékonyan csökkentik a fájdalmat, az émelygést, a fény és hangérzékenységet
Akkupunktúra; abban az esetben, ha a gyógyszeres terápia nem segített, érdemes lehet
felkeresni egy akupunktőrt

Bőséges folyadékbevitel; a víz hidratál, ami akadálya lehet a fejfájás kialakulásának

Rendszeres testedzés; a mozgás révén jelentősen megnő a fejfájással szembeni ellenálló képességünk

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni a fejfájással?


A migrénes fejfájás ugyan nem gyógyítható, de ma már jól kezelhető. Feltétlenül forduljunk vele
szakorvoshoz, amennyiben korábban nem volt jellemző a fejfájás, de mostanában egyre gyakrabban jelentkeznek a kínzó tünetek, netán a régóta fennálló fejfájás jellege vagy gyakorisága megváltozik. Akkor is érdemes felkeresni a háziorvosunkat, ha a panasz hirtelen, gyanús körülmények között vagy kellemetlen kísérőtünetekkel jelentkezik.

Ezt már olvastad?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink