A fertőzést okozó gomba nedves, meleg helyen tenyészik a legjobban, így azok, akik rendszeresen sportolnak, edzőterembe vagy uszodába járnak, a szokásosnál jóval nagyobb veszélynek vannak kitéve. A tünetek először a talpon, a lábujjakon és a lábujjak között tűnhetnek fel. Eleinte csak égő, viszkető érzés jelentkezik, majd ha ezt nem vesszük figyelembe, és nem kezdjük el kezelni a problémát, hamarosan kellemetlen, apróbb kiütések is jelentkezhetnek az említett területeken. Később hámlás és fájdalom is következhet. Ha még ebben az állapotban is kezeletlenül hagyjuk az érintett területeket, akkor a fertőzés átterjedhet a körmökre is, amelyek megvastagodnak, elszíneződnek, letöredeznek. Látványra is elég rémisztő, de amikor a fájdalom a körmökre és a körömágyakra is kiterjed, ember legyen – szó szerint – a talpán, aki zokszó nélkül elviseli a gyötrelmeket. A lábgombára azért is érdemes figyelni, mert kialakulása mögött súlyosabb betegségek is rejtőzhetnek. Ilyen például a még észrevétlen cukorbetegség, vérellátási zavarok vagy valamilyen súlyosabb allergia.
Kik a veszélyeztetettek?
Kevesen tudják, hogy az általános egészségi állapottól és az immunrendszer erősségétől is függ, hogy kinek van hajlama a bőrgombára. Könnyebben fertőződnek a cukorbetegek, és a gyenge immunrendszerrel rendelkezők. Szintén veszélyeztetettebbek, akik hajlamosak a lábizzadásra, hiszen nedvesedő lábon könnyebben telepszenek meg a gombák. Ilyen esetekben a betegség lefolyása és a gyógyulási folyamat is sokkal hosszabb. A testi adottságokon kívül a környezeti tényezők is rejthetnek kisebb-nagyobb veszélyeket. Akik gyakran fordulnak meg fürdőhelyeken, strandokon, uszodákban, edzőtermekben vagy egyéb nyilvános helyeken lévő zuhanyozókban, könnyedén elkaphatják a gombásodást. Sőt, akkor is érezhetjük a kellemetlen tüneteket, ha mások által is viselt cipőt vagy papucsot veszünk fel. Éppen ezért legyünk óvatosak, ha vendégségben arra kényszerülünk, hogy levegyük a cipőnket. Sőt, idegen helyen jobb, ha nem hagyjuk mezítláb futkározni a kisgyerekeket.
A kezelés
A gombásodás kitartó és rendszeres kezelést igényel. Általában két héten keresztül naponta kétszer kell az orvos által előírt készítményekkel kezelni, de ha a fertőzés súlyos vagy az immunrendszer az átlagosnál gyengébb, akkor ennél jóval tovább elhúzódhat a kezelési idő. Sajnos, aki egyszer átesett a lábgombás fertőzésen, hajlamosabb lesz erre a későbbiekben is. Ezért az újrafertőződést minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni. A legjobb, ha azonnal fertőtlenítjük az összes addig hordott cipőt.
Szó esett a lábgomba következményeképpen kialakuló körömgombáról is. Sajnos, a köröm fertőzésétől nehezebb megszabadulni, ugyanis a gomba csak a köröm növekedésével egy ütemben távolítható el. Ez több mint fél évig is eltarthat. Kezelése lehet felszíni, de súlyosabb esetekben gyógyszerek alkalmazását is javasolják. Mivel azonban a gyógyulás sokáig tart, érdemes ebben az időszakban rendszeresen laborvizsgálatokra járni.
Mielőtt megtörténne a baj
- A legjobb megelőzni a bajt, vagyis elkövetni mindent, hogy ne kelljen a kínzó tünetektől szenvedni. Különösen azokra igaz ez, akik hajlamosak a betegségre vagy egyszer már átestek a fertőzésen. Elegendő néhány apró, de mégis alapvető higiéniai szabályt betartani.
- A törülközőket, harisnyanadrágokat, zoknikat fertőtlenítős mosószerrel, főzőprogrammal érdemes mosni.
- A legjobb, ha a zokni és a harisnya kizárólag pamutalapú, míg cipőből tanácsos csak tiszta bőrt viselni. Legyünk figyelmesek! Ha a cipőnek csak a külseje bőr, a bélése azonban műbőr, máris nagyobb eséllyel szaporodnak a gombák.
- Amikor csak lehet, szellőztessük a lábunkat. Otthon azonnal váltsunk papucsra, nyáron minél szellősebb lábbelit válasszunk.
- Fürdés után ne feledkezzünk meg a láb alapos szárításáról. Különös gonddal töröljük szárazra a lábujjközöket!
- Rendszeresen használjunk lábfertőtlenítő sprayt, dezodort vagy hintőport.
- Edzőterembe, strandra, sőt, akár vendégségbe is mindig vigyünk magunkkal saját papucsot.
Természetes ellenszerek
Hosszú évekkel ezelőtt többnyire a teafaolajat használták lábgomba ellen, hiszen a teafa gátolja a gombák szaporodását. Alkalmazása előtt érdemes egy semleges olajjal elkeverni, és azzal ecsetelni a sebes területet. Jó megoldás még a teafaolajos lábfürdő. Mintegy 20 cseppnyit tegyünk egy lavór vízbe, és abban áztassuk a lábat. Hasonlóan pozitív hatást érhetünk el különféle gyulladáscsökkentő olajokkal, mint a például a rozmaring-, a levendula- vagy a borsmentaolaj. Sokakat sajnos, irritálnak a különböző olajfélék, nekik ajánljuk a gyakorlatilag mindenre használható fokhagymát, vagyis a fokhagymakivonatos készítményeket. Ezek lehetnek krémek vagy porok is. Szintén tökéletes és természetes gyógymód lehet a körömvirágkrém, amely köztudottan gyulladáscsökkentő hatású, így nem csak a tüneteket, hanem a kellemetlen égő és viszkető érzést is csillapítani tudja.