A napfény ereje
Természetes úton, a napozással jut elegendő D-vitamin a szervezetbe. Azonban az utóbbi évtizedekben óvatosabban kellett bánnunk a napozással, hiszen az UV-sugárzás súlyosan károsíthatja a bőrt. De aki óvakodik a napfénytől vagy nagyon magas faktorszámú fényvédőt használ, és más módon nem pótolja ezt a vitamint, annak a szervezete hiányt szenved. Pedig napi fél óra napozással már a szervezetünk előállítja a szükséges mennyiséget. A legújabb kutatások szerint ez a vitamin a szervezet immunfolyamataiban is komoly szerepet játszik.
Azt mondhatjuk, hogy az egész rendszerünket befolyásolja, van szerepe a testsúly szabályozásában, de a gyakori felső légúti betegségekben is. Dán kutatások azt mutatták, hogy a spermiumok minősége is javult, ha pótolták. De gátolja a daganatos sejtek szaporodását is, jó hatással van a cukorbetegségre, az asztmára és a depresszióra is, mindezt tanulmányokkal igazolták. Ha csak laikusként, józan ésszel végiggondoljuk: többségünk nyáron makkegészséges, ragyog a bőre, a legritkább esetben kap el náthát. Aztán, ahogy vége a napsütésnek és kezdődik az ősz, a többség alighogy kilábal az egyik fertőzésből, jön a másik.
Ha hiány lép fel
Akkor a legegyszerűbb esetben az egész telet náthával, hurutokkal töltjük. A lehangoltság is jellemző a D-vitamin-hiányban szenvedőkre, valamint felléphetnek bőrproblémák, csont- és izomfájdalmak. Ötvenéves kor felett pedig a csontritkulás is gyorsabban alakul ki. A hiányt speciális laborvizsgálattal végzik, ha fennáll a gyanú, hogy ez a gondunk, kérjünk D-vitamin-vizsgálatot, és kérjük ki a kezelőorvosunk tanácsát.
Természetes pótlás télen
Télen elsősorban a zsírban gazdag halak, makréla és lazac napi fogyasztásával enyhíthetjük a hiányt, de ez szinte megoldhatatlan. Ezért mindenképpen fontos vitamint szedni. A magyar lakosság 2/3-a télen a szükséges D-vitamin-mennyiségnek alig 2-4 százalékához jut hozzá, ez pedig roppant kevés. Így tavaszra komoly vitaminhiányos állapot alakulhat ki a szervezetben.