Az utóbbi években a figyelem középpontjába került a D-vitamin. A tudomány felismerte, hogy nem csak a csontrendszer szempontjából fontos, de számos betegség is megelőzhető a szedésével, és bizonyos mennyiségű D-vitamin szükséges ahhoz, hogy a szervezet folyamatai rendben legyenek. Ezért a korábban ajánlott mennyiséget a tízszeresére emelték hazánkban. A napfényhiányos időkben különösen lényeges, hogy más forrásokból megfelelő mennyiség jusson belőle a szervezetünknek.

A sokoldalú D-vitamin

A napfény ereje

Természetes úton, a napozással jut elegendő D-vitamin a szervezetbe. Azonban az utóbbi évtizedekben óvatosabban kellett bánnunk a napozással, hiszen az UV-sugárzás súlyosan károsíthatja a bőrt. De aki óvakodik a napfénytől vagy nagyon magas faktorszámú fényvédőt használ, és más módon nem pótolja ezt a vitamint, annak a szervezete hiányt szenved. Pedig napi fél óra napozással már a szervezetünk előállítja a szükséges mennyiséget. A legújabb kutatások szerint ez a vitamin a szervezet immunfolyamataiban is komoly szerepet játszik.

Azt mondhatjuk, hogy az egész rendszerünket befolyásolja, van szerepe a testsúly szabályozásában, de a gyakori felső légúti betegségekben is. Dán kutatások azt mutatták, hogy a spermiumok minősége is javult, ha pótolták. De gátolja a daganatos sejtek szaporodását is, jó hatással van a cukorbetegségre, az asztmára és a depresszióra is, mindezt tanulmányokkal igazolták. Ha csak laikusként, józan ésszel végiggondoljuk: többségünk nyáron makkegészséges, ragyog a bőre, a legritkább esetben kap el náthát. Aztán, ahogy vége a napsütésnek és kezdődik az ősz, a többség alighogy kilábal az egyik fertőzésből, jön a másik.

Ha hiány lép fel

Akkor a legegyszerűbb esetben az egész telet náthával, hurutokkal töltjük. A lehangoltság is jellemző a D-vitamin-hiányban szenvedőkre, valamint felléphetnek bőrproblémák, csont- és izomfájdalmak. Ötvenéves kor felett pedig a csontritkulás is gyorsabban alakul ki. A hiányt speciális laborvizsgálattal végzik, ha fennáll a gyanú, hogy ez a gondunk, kérjünk D-vitamin-vizsgálatot, és kérjük ki a kezelőorvosunk tanácsát.

Természetes pótlás télen

Télen elsősorban a zsírban gazdag halak, makréla és lazac napi fogyasztásával enyhíthetjük a hiányt, de ez szinte megoldhatatlan. Ezért mindenképpen fontos vitamint szedni. A magyar lakosság 2/3-a télen a szükséges D-vitamin-mennyiségnek alig 2-4 százalékához jut hozzá, ez pedig roppant kevés. Így tavaszra komoly vitaminhiányos állapot alakulhat ki a szervezetben.

Ezek is érdekelhetnek

Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.

Ajánlataink