Az ókorban is „csodaszer” volt
A szezámolaj nem új alapanyag, ősidőktől használja az ember. A szíriaiak és az ókori Egyiptom lakói is ismerték. Indiában a szezámmagot a halhatatlanság szimbólumaként tartják számon. A legújabb kutatásoknak hála, ma már azt is tudjuk, hogy a jó zsírok és olajok nélkülözhetetlenek az egészséges táplálkozásban. Ezek sorába tartozik az ázsiai konyhák kihagyhatatlan alapanyaga, a szezámolaj.
Ez az olaj gazdag többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírokban, és alacsony a telítettzsír-tartalma, ami kifejezetten előnyös tulajdonság. Ezek a zsírok ugyanis segítenek megőrizni szívünk egészségét, és rendszeres fogyasztásukkal alacsonyan tarthatjuk a koleszterinszintet. További kutatások folynak arról, hogy mi lehet a szerepe a szezámolajnak az ízületi gyulladás, a rák, az idegi sérülések és egyéb gyulladások megelőzésében. Magas az antioxidáns-tartalma, tartalmaz lecitint, ami a jó memóriát támogatja, valamint mangánt, nikkelt, foszfort, és vasat is. Ezek mellett a fontos ásványi anyagok mellett van benne B1-vitamin és kalcium is. Fogyasztása serkenti az epeképződést és az epehólyag kiürülését, jó hatással van az érelmeszesedési folyamatok lassítására. Továbbá segíti az emésztést is, székrekedés esetén napi 2×1 kanál elfogyasztása megoldja a gondokat.
Fog- és szájápolásra is alkalmas a szezámolaj. Vegyünk a szánkba egy evőkanállal, és 10 percig tartogassuk ott. Ez az eljárás csökkenti a baktériumok mennyiségét a szájban, és hatékonyan segíti a száj és az íny egészségét. Az ajurvédában azt javasolják, lefekvés előtt masszírozzunk be a talpunkba egy kanál szezámolajat, mert az segíti a pihentető éjszakai alvást. Fényes, ragyogó hajkoronánk lesz, ha langyos szezámolajat masszírozunk a fejbőrbe, és hagyjuk hatni 30 percig. Ha lejárt az idő, öblítsük le a hajat meleg vízzel, de samponnal csak másnap reggel mossuk meg. A rendszeres szezámolajos pakolás megvédi a hajat az uszodai klóros víz károsító hatásától is.
A szezámolajban található lecitin segít megőrizni a bőr rugalmasságát. Nem allergizál, sőt kifejezetten jók a tapasztalatok olyan bőrproblémák esetén, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma. Könnyen felszívódik, hidratáló hatású, gyakran keverik a narancsbőr elleni és a körfogatcsökkentő krémekbe is. Nyáron használhatjuk napvédelemre, ugyanis természetes fényvédő hatása van. A leégett bőrt is ápolhatjuk vele, csillapítja az égés okozta fájdalmat. A bőr öregedését is lassíthatjuk szezámolajos pakolásokkal.
Hogyan fogyasszuk?
Markáns aromája miatt nem kell belőle sokat használni. Kiválóan alkalmas saláták, zöldségek, húsok, tészta- és rizses ételek ízesítésére. A gyártók szerint kellemesen lágy ízű és illatú olaj, ami főzéshez, pároláshoz és sütéshez egyaránt használható. Magas hőfokot is elbír, tehát sütni is lehet vele. Az fontos, hogy hűvös, sötét helyen tároljuk, leginkább a hűtőszekrényben, így nem avasodik meg.