Tünet: gyomorfájdalom
Az emésztőrendszer, a gyomor rendkívül érzékeny a stresszhatásokra. Sokan már az egészen kismértékű feszültségre is gyomorfájdalommal, hányingerrel, hasfájással reagálnak, de gyakori a hasmenés vagy éppen a székrekedés. Hosszú távon irritábilis bél szindróma és gyomorfekély is kialakulhat. Az orvos a tüneteket kezelheti a helyzettől függően görcsoldókkal, hányinger elleni szerekkel vagy javasolhat étrendi változtatásokat.
A stressz okozta gyomorbántalmak orvoslásakor első lépésként tanuljon meg különféle stresszkezelő technikákat, relaxációs gyakorlatokat, és ügyeljen arra, hogy mindennap végezzen testmozgást. Ha fáj a gyomra, nem a mozgás, ami először eszébe jut fájdalomcsillapítóként, pedig az endorfinok segítenek a panaszok enyhítésében.
Tünet: hajhullás
A hirtelen hajhullásnak számos egészségügyi oka lehet, de stressz is kiválthatja a kellemetlen tüneteket. A nagymértékű túlterheltség állhat a hátterében egy alopecia areata nevű autoimmun betegségnek, amikor fehérvérsejtek támadják meg a hajtüszőt, gátolva a hajnövekedést, hajhullást okozva. Előfordulhat, hogy valamilyen érzelmi vagy fizikai túlterheltség hatására a növekvő hajszálak nagy számban nyugalmi fázisba kerülnek, majd néhány hónapon belül hirtelen – fésülködés, hajmosás közben – kihullanak.
Mindenképpen forduljon orvoshoz, ha hajhullása a szokottnál nagyobb mértékű. az orvos kizárja a hátterében meghúzódó egészségügyi problémákat, esetleg a hajhullásra is ajánlhat kezeléseket, azonban ilyenkor a stressz kezelése a legfontosabb teendő! Ha egyedül nem tudja a szorongás, a feszültség mértékét csökkenteni, kérje szakember segítségét és sajátítson el stresszkezelő módszereket.
Tünet: szemhéjrángás
A szemhéjrángás tünete az esetek többségében mindkét szemnél jelentkezik, de szerencsére nem egyszerre. Van, akinél a felső szemhéjizom, másnál a szem alatti ideg rángatózik egykét percig, néha hosszabb ideig. Ezeknek a bosszantó izomgörcsöknek a stressz az egyik leggyakoribb kiváltó oka, de az okokról nem sokat tudni. Ha a tünetek erősek és hosszabb időn át fennállnak – akár hónapokon keresztül is –, akkor érdemes más kiváltó okra gyanakodni, például fényérzékenységre vagy száraz szem szindrómára. Az sem kizárt, hogy egy rendszeresen szedett gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik a szemhéjrángás.
Ha szemhéjrángást tapasztal, hunyja be a szemét, lélegezzen mélyeket, próbáljon lazítani. Lélegezze be a levegőt lassan, tartsa bent legalább nyolc másodpercig, majd lassan fújja ki. Ismételje meg ezt négyszer, közben az ujjával gyakoroljon enyhe nyomást a szemhéjára.