A természet patikája szinte minden bajra kínál gyógyírt, legyen szó gyulladásról, fertőzésről vagy akár csak egyszerű fejfájásról. Gyógynövényekkel minden panasz enyhíthető, sok esetben pedig meg is szüntethető.

A természet patikája – nőknek

Vörösáfonya

Mire jó? Segít megelőzni a húgyúti fertőzéseket.

A nők fele élete során legalább egyszer átesik húgyúti fertőzésen, és sokaknál rendszeresen visszatérnek a kellemetlen panaszok. A legfontosabb ok az anatómia: a viszonylag rövid húgycső miatt a baktériumok könnyen elérik a húgyhólyagot. A szexuálisan aktív nőknél többször fordul elő ilyen fertőzés, mert a közösülés is irritálhatja a húgycsövet, de a cukorbetegség és egyéb krónikus betegségek is hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Az áfonyában epikatechin nevű antioxidáns található, amelynek baktériumölő hatása van. A fertőzést okozó baktériumok (általában az Escherichia coli nevű okozza a panaszokat) így nem tudnak megtapadni a húgycső falán, és nem alakul ki hólyaghurut.

Alkalmazása: Az áfonya akkor fejti ki igazán baktériumölő hatását, ha magát a gyümölcsöt fogyasztja vagy a levét hígítatlanul issza. Az ajánlott napi adag 15–30 ml. Mivel savas, fanyar gyümölcsről van szó, sokan tabletta formájában szedik.

Mire figyeljen? Különösebb óvintézkedéseket nem igényel a szedése, de mivel savas gyümölcsről van szó, refluxos vagy gyomorfekélyben szenvedők tüneteit súlyosbíthatja, illetve a fogzománcot is koptathatja. Hosszú távú szedését beszélje meg kezelőorvosával.

Lenmag

Mire jó? Véd a szív- és érrendszeri, valamint a rákos betegségektől.

A lenmag gazdag vitaminokban (A-, B-, C-, D- és E-vitamin), ásványi anyagokban (kálium, kalcium, foszfor, kén, vas, cink, nátrium, klór, fluor), valamint élelmi rostokban. A lenmagban található olaj az egészséges ómega 3 zsírsav legjobb növényi forrása. Ez a zsiradék az emberi szervezet számára jótékony hatású. Fogyasztása hozzájárul az optimális vérzsírszinthez, gátolja a meszes plakkok lerakódását az érfalakon.

Alkalmazása: Az ómega 3 zsírsav a magon belül található, ezért érdemes a lenmagot darálva fogyasztani. Naponta 2-3 evőkanál őrölt lenmagot adjon az ételekhez: tésztákhoz, salátákhoz, turmixhoz, süteményekhez, kenyérhez, gabonapehelyhez, de akár leveshez is.

Mire figyeljen? A lenmag fogyasztása biztonságos, ritkán okozhat a lenmagolaj hasmenést.

Barátcserje

Mire jó? Elsősorban különböző nőgyógyászati panaszok orvoslására.

A barátcserje – egyebek között – flavonoidokat, iridoidglükozidokat és terpenoidokat tartalmaz. Jótékony hatásának lényege az agyalapi mirigy serkentése, elsősorban az LH-hormonnak nevezett lutropin termelése. Ez közvetett módon befolyásolja a progeszterontermelést, ami pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. A prolaktintermelés szabályozásában is segít, ez különösen a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteit (ingerlékenység, hangulati ingadozás, fejfájás, mell érzékenysége) csökkenti.

Alkalmazása: Leginkább kapszula formájában lehet hozzájutni, de készíthet a barátcserjéből tinktúrát is, amelyből 40–80 cseppet kell naponta fogyasztani.

Mire figyeljen? Terhesség és szoptatás alatt nem szedhető a hormonháztartásra gyakorolt hatása miatt. Ritkán bőrkiütést okoz.

Ezek is érdekelhetik!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink