A természet patikája szinte minden bajra kínál gyógyírt, legyen szó gyulladásról, fertőzésről vagy akár csak egyszerű fejfájásról. Gyógynövényekkel minden panasz enyhíthető, sok esetben pedig meg is szüntethető.

A természet patikája – nőknek

Vörösáfonya

Mire jó? Segít megelőzni a húgyúti fertőzéseket.

A nők fele élete során legalább egyszer átesik húgyúti fertőzésen, és sokaknál rendszeresen visszatérnek a kellemetlen panaszok. A legfontosabb ok az anatómia: a viszonylag rövid húgycső miatt a baktériumok könnyen elérik a húgyhólyagot. A szexuálisan aktív nőknél többször fordul elő ilyen fertőzés, mert a közösülés is irritálhatja a húgycsövet, de a cukorbetegség és egyéb krónikus betegségek is hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Az áfonyában epikatechin nevű antioxidáns található, amelynek baktériumölő hatása van. A fertőzést okozó baktériumok (általában az Escherichia coli nevű okozza a panaszokat) így nem tudnak megtapadni a húgycső falán, és nem alakul ki hólyaghurut.

Alkalmazása: Az áfonya akkor fejti ki igazán baktériumölő hatását, ha magát a gyümölcsöt fogyasztja vagy a levét hígítatlanul issza. Az ajánlott napi adag 15–30 ml. Mivel savas, fanyar gyümölcsről van szó, sokan tabletta formájában szedik.

Mire figyeljen? Különösebb óvintézkedéseket nem igényel a szedése, de mivel savas gyümölcsről van szó, refluxos vagy gyomorfekélyben szenvedők tüneteit súlyosbíthatja, illetve a fogzománcot is koptathatja. Hosszú távú szedését beszélje meg kezelőorvosával.

Lenmag

Mire jó? Véd a szív- és érrendszeri, valamint a rákos betegségektől.

A lenmag gazdag vitaminokban (A-, B-, C-, D- és E-vitamin), ásványi anyagokban (kálium, kalcium, foszfor, kén, vas, cink, nátrium, klór, fluor), valamint élelmi rostokban. A lenmagban található olaj az egészséges ómega 3 zsírsav legjobb növényi forrása. Ez a zsiradék az emberi szervezet számára jótékony hatású. Fogyasztása hozzájárul az optimális vérzsírszinthez, gátolja a meszes plakkok lerakódását az érfalakon.

Alkalmazása: Az ómega 3 zsírsav a magon belül található, ezért érdemes a lenmagot darálva fogyasztani. Naponta 2-3 evőkanál őrölt lenmagot adjon az ételekhez: tésztákhoz, salátákhoz, turmixhoz, süteményekhez, kenyérhez, gabonapehelyhez, de akár leveshez is.

Mire figyeljen? A lenmag fogyasztása biztonságos, ritkán okozhat a lenmagolaj hasmenést.

Barátcserje

Mire jó? Elsősorban különböző nőgyógyászati panaszok orvoslására.

A barátcserje – egyebek között – flavonoidokat, iridoidglükozidokat és terpenoidokat tartalmaz. Jótékony hatásának lényege az agyalapi mirigy serkentése, elsősorban az LH-hormonnak nevezett lutropin termelése. Ez közvetett módon befolyásolja a progeszterontermelést, ami pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. A prolaktintermelés szabályozásában is segít, ez különösen a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteit (ingerlékenység, hangulati ingadozás, fejfájás, mell érzékenysége) csökkenti.

Alkalmazása: Leginkább kapszula formájában lehet hozzájutni, de készíthet a barátcserjéből tinktúrát is, amelyből 40–80 cseppet kell naponta fogyasztani.

Mire figyeljen? Terhesség és szoptatás alatt nem szedhető a hormonháztartásra gyakorolt hatása miatt. Ritkán bőrkiütést okoz.

Ezek is érdekelhetik!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink