NEKED JÓ EVŐK A GYEREKEID?
Szerencsére mindkét fiam jól eszik. De hazudnék, ha azt mondanám, hogy nekünk semmilyen problémánk nem volt. A nagyobbik fiam például másfél éves koráig evett gyümölcsöt, de akkor történt valami változás. Magam sem tudom, hogy mi, de nem fogadta el a gyümölcsöt. Aztán ahogy ovis lett, csodálkozva hallottam az óvónőktől, hogy megette az ebédre, uzsonnára kapott almát, körtét, szőlőt. Hamarosan otthon is visszatért a gyümölcsökre.
MEKKORA MUNKA VAN EBBEN?
Az egészséges táplálkozásra ugyanúgy meg kell tanítani, hozzá kell szoktatni a gyerekeket, mint például a szobatisztaságra. Folyamatosan, következetesen kell dolgozni azon, hogy rendszeres és változatos legyen a család étrendje. De ugyanakkor semmit sem szabad erőltetni. Nem szabad, hogy az asztalnál minden arról szóljon, mi történik akkor, ha ezt vagy azt nem eszi meg a gyerek. Az viszont mindenképp rossz, ha a kicsik csak néhány ételen élnek. A rossz szokás talán még könnyebben beidegződik, mint a jó.
VAN, HOGY ELGYENGÜLSZ, HA KÖNYÖRÖGNEK EGY KIS ÉDESSÉGÉRT?
Azért, mert dietetikus vagyok, nem tiltom az édességtől a gyerekeimet. Ez ügyben is lefektettük a szabályokat. A fiaim tudják, hogy főétkezés után és néha uzsonnára is ehetnek egy kisebb szelet csokit vagy kaphatnak egy kis adag fagyit, de előtte szépen kell enni a főfogásokból is. Ebből nem szokott vita lenni, mert így vezettem be.
TUDJUK, HOGY A PÉLDA RAGADÓS, DE MÉGIS, MIT TEGYÜNK, HA AZ ÓVODÁS SZTRÁJKBA LÉP, ÉS VÁLOGATNI KEZD?
Semmiképpen ne legyünk erőszakosak. Kedvesen, meggyőző érvekkel közelítsünk a gyerekek felé. A nagyobbakkal már lehet beszélgetni arról, hogy melyik tápanyagra miért van szüksége a fejlődő szervezetének. Mindig csak egy ételt próbáljunk megkedveltetni. Ha nem eszik zöldségköretet, akkor a hús mellé először például bébirépát tegyünk, ha ezt nem fogadja el, akkor másnap párolt borsóval próbálkozzunk. De egy-egy ételt minimum tízszer kell kínálni. Aztán alkalmazhatunk apró trükköket is: a zöldségeket, ha nem eszi meg a levesben, akkor a leves levével össze is turmixolhatjuk. Lehet, hogy úgy mindennél jobban fog ízleni. Jó hír: a legtöbb gyerek idővel kinövi ezt a korszakát. Legyünk kreatívak és türelmesek!
KELL-E TILTANI, MEGVONNI BÁRMIT IS?
Dietetikusként azt vallom, hogy a titok a mértékletességben van. Semmit nem kell megvonni az egészséges, fejlődő szervezettől. Sőt a szülő feladata az, hogy minél több új dologgal megismertesse a gyermekét. Vásárolhatunk közösen egzotikus gyümölcsöt, tengeri herkentyűket, ismerkedhetünk más népek gasztronómiájával. Az étkezés egy szociális cselekvés, amely összehozza az embereket. Viszont ha „rákattan” egy-egy ételre, és folyton azt kéri, akkor ne engedjünk a követelésének. Ha nem eszi meg az ebédet, ne legyen más alternatíva. Ne főzzük meg a virslit! Egy étkezés kihagyásától még senki nem hal éhen. Ilyenkor hozzuk előrébb a következő étkezést, és biztosak lehetünk abban, hogy az egészséges uzsonnából már fog enni „szemünk fénye”.