Ha túl sok savas anyag jut a szervezetünkbe, eltolódik az egyensúly, ami az immunrendszer gyengülését és akár a fogyás sikertelenségét – is – okozhatja. A vér analízis mindezt egy csepp vérből megállapítja, sőt egyes betegségeket még a tünetek megjelenése előtt képes jelezni.

A vércsepp titkai

Vérvétel, másképp

Egy golyóstollszerű eszközzel megszúrják egy ujjunkat és a kiserkenő vércsepp mikroszkopikus képét együtt nézzük a szakemberrel. Az okleveles élelmiszermérnök számára az élő vér számos információval szolgál a szervezet állapotáról, a betegségekről, sőt azok előjeleiről. Az első öt-tíz perc nagyon informatív, a vér ilyenkor még őrzi diagnosztikai értékeit, azután ahogy alvad, ez fokozatosan csökken. A véranalízis a szervezet sav-bázis egyensúlyát vizsgálja, ha ez eltolódik: túl sok savas anyag jut a szervezetbe, a méreganyagok felhalmozódnak és gyengül az immunrendszer.

Mi minden látható a vércseppben?

– A vér alakos elemeit; a vörös- és fehérvérsejteket, vérlemezkéket figyeljük, ezek minőségi paraméterei árulkodóak – mondja Heszberger Diána. – Minél jobban vagy hosszabb ideig maradnak mozgásban, annál jobb állapotban van a szervezet. – Fehérvérsejteket is látunk, amelyeknek szintén mozogniuk kell és a számuk is informatív. Feladatuk, hogy összeszedjék a lerakódásokat és eltüntessék a méreganyagokat. Ha nem mozognak, a kórokozók lehetőséget kapnak a szaporodásra. A sok fehérvérsejt gyulladásra utal, de az elszaporodásukat okozhatja vérképzőszervi rendellenesség is. A vérben lévő nagy fekete pacák az immunrendszert terhelő vegyianyag-lerakódásokat mutatják, amelyek keletkezhetnek amalgámtömésből, dohányzásból, nem jó minőségű gyógygombák, algák fogyasztásából, gyógyszermaradványokból. Ha valakinél sok a gomba és a vörösvértestek nagyon összetapadtak, nagy valószínűséggel daganat kialakulása előtt áll. Sokszor koleszterinkristálykák is látszanak a vérben. Ha sok, valószínű, hogy állandó savas terhelés alatt van a szervezet.

A máj által termelt koleszterin feladata, hogy a savas jellegű anyagokat kicsapja, így védje meg a vér pH-értékét. Helyreállítja a megfelelő kémhatást, de ha túl sok marad a vérben, az lerakódik és szív- és érrendszeri problémákat okozhat. Vannak fogaskerékre hasonlító, úgynevezett BURR-sejtek, amelyek a vese terheltségére utalnak. Vesehomok, ciszta vagy vesekő esetén szinte az összes vörösvértest így néz ki.

Sok esetben lehet látni mozgó parazitákat, amelyeket a háziállatainktól, rossz minőségű húsfogyasztással, szennyezett ivóvízzel vihetünk be a szervezetünkbe. Ha az immunrendszer nem tudja eltávolítani ezeket, eleszik a sejtek elől a tápanyagokat és az ásványi anyagokat, de belénk is ürítenek, ami azért baj, mert az anyagcseretermékeik toxinok. Az ízületi problémák, a májterheltség, a B12-vitamin- és vashiány jelei is láthatók a vérben. A stressz, a légszennyezés is olyan hatással van a szervezetre, mintha túl savasan táplálkoznánk.

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink