A nátha, vagy hétköznapi nevén a megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik az októbertől márciusig terjedő időszakban. Egy átlagos felnőtt évente háromszor lesz náthás, a betegség 3–7 napig tart. A kellemetlen tünetek – fejfájás, orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés, levertség – jellegzetesek, így szinte mindenki azonnal diagnosztizálja önmagán a betegséget. Mondjon nemet a kórokozóknak, és próbálja megállítani a náthát.

Állítsa meg a náthát!

ELSŐ LÉPÉS: a tünetek észlelésekor

Fáradtan ébred, kapar a torka és minden porcikája fáj? Amint a megfázás tüneteit észleli, azonnal kezdje meg a baktériumok, vírusok elleni támadást.

Indítsa a napot egy nagy pohár citromos vízzel vagy minimum fél liter gyümölcslével. A hidratáltság megőrzése nagyon fontos, segít a torokfájás csökkentésében és az orrdugulás enyhítésében. Ahhoz, hogy hatékonyan harcoljon a betegség ellen, fontos a sós vizes gargalizálás. Adjon fél teáskanál sót egy pohár meleg vízhez, majd öblögessen a keverékkel. A só enyhén fertőtlenítő hatású, csökkenti a gyulladást, s vizet von el az ödémás garat nyálkahártyájából, segítve a váladék oldását és távozását. Fontos az orr tisztán tartása. A különböző sóoldatok, tengeri sós orrsprayk kimossák az orrváladékot, valamint az orrnyálkahártyán található kórokozókat és allergéneket. Finoman, kíméletesen tisztítják az orrot, nem sértik a nyálkahártyát, elősegítik a könnyű légzést.

MÁSODIK LÉPÉS: a tünetek jelentkezése utáni 2 órában
Ha továbbra is rossz a közérzete, irány a gyógyszertár!

Sokféle gyógyszer, gyógyhatású készítmény áll rendelkezésre a nátha tüneteinek enyhítésére. A láz és a fájdalom csillapítására jó a paracetamol vagy az ibuprofen, esetleg az aszpirin. A köhögés elleni szirupok nemcsak a köhögést csillapítják, a torokfájás ellen is bevethetők. A megfázás, köhögés, rossz közérzet egyik leghatásosabb természetes gyógyszere a méz, amely gyulladásgátló, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. A legjobb, ha melegítés nélkül fogyasztja, mert hő hatására gyorsan bomlanak értékes összetevői. Szerezzen be mentolos kenőcsöt, amely a mellkasra kenve tisztítja a légutakat, az arcon pedig nyugtatja az orr alatt kipirosodott bőrt.

HARMADIK LÉPÉS: a tünetek megjelenését követő 6 órában
Ha teheti, maradjon otthon és töltse a napot pihenéssel.

Maradjon ágyban! Az ágynyugalom erősíti a szervezet immunrendszerét. Nemcsak a gyógyulás miatt tanácsos otthon maradni: ez a betegség cseppfertőzéssel terjed, így könnyen megfertőzheti a járműveken az utastársait, a munkahelyén a kollégáit is. Ha mégis dolgoznia kell, naponta többször is mosson kezet, köhögéskor, tüsszentéskor használjon zsebkendőt, és ha lehetséges, használjon szájmaszkot. Ne feledkezzen meg a folyadékpótlásról. Az orrváladék fellazítását, ürülését is elősegíti a bőséges folyadékfogyasztás.

Fogyasszon sok ásványvizet, gyümölcslevet, gyógyteát és ebédre csirkehúslevest! A meleg gőz csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, a sós lé fertőtleníti a torkot. A rendszeres szellőztetés nemcsak a megelőzésben segít. A kórokozókkal teli helyiségben lassabb a gyógyulás, ráadásul a fűtéstől száraz levegő tovább irritálhatja az amúgy is gyulladt nyálkahártyát. Ezen, a szellőztetésen túl párologtatással is segíthet: tegyen sós vízzel vagy kamillateával teli tálkát a radiátorra. A levegőt is fertőtleníti, ha a párologtatóba menta, eukaliptusz, citrom vagy fenyőillóolajat tesz.

NEGYEDIK LÉPÉS: a nap végén
Utolsó esély felvenni a harcot a kórokozók ellen.

Vacsorázzon fehérjékben gazdag ételeket: sovány húst, halat, babot, barna rizst, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret és sok-sok, antioxidánsban gazdag zöldséget! Az egészséges táplálkozás segít az immunrendszer erősítésében. Vegyen egy forró fürdőt! Fürdés után maradjon pár percet a gőzben, a gőz ugyanis nedvesen tartja az orrüregeket, nyugtató hatású, csökkenti a duzzanatot. Az orr- és arcüreg eldugult járatait segít megnyitni az arcra helyezett meleg borogatás is. A pihentető éjszakai alváshoz szüksége lehet egy extra párnára: így enyhítheti a kellemetlen orrdugulást.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink