A nátha, vagy hétköznapi nevén a megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik az októbertől márciusig terjedő időszakban. Egy átlagos felnőtt évente háromszor lesz náthás, a betegség 3–7 napig tart. A kellemetlen tünetek – fejfájás, orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés, levertség – jellegzetesek, így szinte mindenki azonnal diagnosztizálja önmagán a betegséget. Mondjon nemet a kórokozóknak, és próbálja megállítani a náthát.

Állítsa meg a náthát!

ELSŐ LÉPÉS: a tünetek észlelésekor

Fáradtan ébred, kapar a torka és minden porcikája fáj? Amint a megfázás tüneteit észleli, azonnal kezdje meg a baktériumok, vírusok elleni támadást.

Indítsa a napot egy nagy pohár citromos vízzel vagy minimum fél liter gyümölcslével. A hidratáltság megőrzése nagyon fontos, segít a torokfájás csökkentésében és az orrdugulás enyhítésében. Ahhoz, hogy hatékonyan harcoljon a betegség ellen, fontos a sós vizes gargalizálás. Adjon fél teáskanál sót egy pohár meleg vízhez, majd öblögessen a keverékkel. A só enyhén fertőtlenítő hatású, csökkenti a gyulladást, s vizet von el az ödémás garat nyálkahártyájából, segítve a váladék oldását és távozását. Fontos az orr tisztán tartása. A különböző sóoldatok, tengeri sós orrsprayk kimossák az orrváladékot, valamint az orrnyálkahártyán található kórokozókat és allergéneket. Finoman, kíméletesen tisztítják az orrot, nem sértik a nyálkahártyát, elősegítik a könnyű légzést.

MÁSODIK LÉPÉS: a tünetek jelentkezése utáni 2 órában
Ha továbbra is rossz a közérzete, irány a gyógyszertár!

Sokféle gyógyszer, gyógyhatású készítmény áll rendelkezésre a nátha tüneteinek enyhítésére. A láz és a fájdalom csillapítására jó a paracetamol vagy az ibuprofen, esetleg az aszpirin. A köhögés elleni szirupok nemcsak a köhögést csillapítják, a torokfájás ellen is bevethetők. A megfázás, köhögés, rossz közérzet egyik leghatásosabb természetes gyógyszere a méz, amely gyulladásgátló, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. A legjobb, ha melegítés nélkül fogyasztja, mert hő hatására gyorsan bomlanak értékes összetevői. Szerezzen be mentolos kenőcsöt, amely a mellkasra kenve tisztítja a légutakat, az arcon pedig nyugtatja az orr alatt kipirosodott bőrt.

HARMADIK LÉPÉS: a tünetek megjelenését követő 6 órában
Ha teheti, maradjon otthon és töltse a napot pihenéssel.

Maradjon ágyban! Az ágynyugalom erősíti a szervezet immunrendszerét. Nemcsak a gyógyulás miatt tanácsos otthon maradni: ez a betegség cseppfertőzéssel terjed, így könnyen megfertőzheti a járműveken az utastársait, a munkahelyén a kollégáit is. Ha mégis dolgoznia kell, naponta többször is mosson kezet, köhögéskor, tüsszentéskor használjon zsebkendőt, és ha lehetséges, használjon szájmaszkot. Ne feledkezzen meg a folyadékpótlásról. Az orrváladék fellazítását, ürülését is elősegíti a bőséges folyadékfogyasztás.

Fogyasszon sok ásványvizet, gyümölcslevet, gyógyteát és ebédre csirkehúslevest! A meleg gőz csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát, a sós lé fertőtleníti a torkot. A rendszeres szellőztetés nemcsak a megelőzésben segít. A kórokozókkal teli helyiségben lassabb a gyógyulás, ráadásul a fűtéstől száraz levegő tovább irritálhatja az amúgy is gyulladt nyálkahártyát. Ezen, a szellőztetésen túl párologtatással is segíthet: tegyen sós vízzel vagy kamillateával teli tálkát a radiátorra. A levegőt is fertőtleníti, ha a párologtatóba menta, eukaliptusz, citrom vagy fenyőillóolajat tesz.

NEGYEDIK LÉPÉS: a nap végén
Utolsó esély felvenni a harcot a kórokozók ellen.

Vacsorázzon fehérjékben gazdag ételeket: sovány húst, halat, babot, barna rizst, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret és sok-sok, antioxidánsban gazdag zöldséget! Az egészséges táplálkozás segít az immunrendszer erősítésében. Vegyen egy forró fürdőt! Fürdés után maradjon pár percet a gőzben, a gőz ugyanis nedvesen tartja az orrüregeket, nyugtató hatású, csökkenti a duzzanatot. Az orr- és arcüreg eldugult járatait segít megnyitni az arcra helyezett meleg borogatás is. A pihentető éjszakai alváshoz szüksége lehet egy extra párnára: így enyhítheti a kellemetlen orrdugulást.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink