Mindenki dús és egészséges hajkoronát szeretne. Ha úgy érzi, hogy a haja erőtlen, gyenge és nagyon hullik, itt az idő, hogy közelebbről is megvizsgálja, mi állhat a háttérben. A hajhullás, a hajszálak állapota utalhat mentális és fizikai betegségekre egyaránt, érdemes hát komolyan utánajárni, mi lehet a gond. Íme, a leggyakoribb okok, amelyek a haj ritkulásához vezethetnek.

Árulkodó hajproblémák

FIZIKÁLIS ÉS ÉRZELMI STRESSZ

Míg a kisebb mértékű stressz jótékony hatású – stimuláló élmény, mely energetizál, aktivizál, motivál –, addig a túlzott stressz megbetegíti a szervezetet. Stressz hatására a szervezetben olyan hormonális folyamatok játszódnak le, melyek kihatnak a szervezet fizikai és mentális egészségére is. Egyebek mellett a bőrben is kóros folyamatok indulnak el: az erek összeszűkülnek, a pórusok összehúzódnak, a bőr felszíne hideggé, nyirkossá válik. Ezen folyamatok eredményeképpen romlik a bőr, a hajhagymák és a szőrtüszők tápanyag- és oxigénellátása.

Stressz hatására erősödik a haj zsírosodása, nehezen kezelhetővé válik. Stressz ként éli meg a szervezet a lázas állapotot, a sebészeti beavatkozásokat, műtéteket, a súlyos, krónikus betegségeket, de még egy egyszerű megfázást is. Ugyanilyen káros az emocionális, érzelmi stressz, az idegeskedés, lelki trauma is. Sokkos állapot hatására a hajhagymák hirtelen felfüggesztik növekedési fázisukat, és nyugalmi fázisba kerülnek, majd kihullanak. A hajhullás 3-6 hónappal a fizikai vagy lelki stressz bekövetkezte után jelentkezik, és akár 6-8 hónapig is fennmaradhat, így nehéz a kiváltó okot megtalálni.

Mit tehet? Ha valóban érzelmi vagy fizikai stressz okozza a hajhullást, akkor a haj növekedése néhány hónap után újra megindul. Törekedni kell a stresszorok kiiktatására és érdemes stresszoldó technikákat elsajátítani. Fontos a nyugodt és elegendő alvás, a rendszeres sportolás.

BETEGSÉGEK

Nőknél gyakori, hogy hajhullást okoz egy gócfertőzés vagy gyulladásos folyamatok, mint például nőgyógyászati megbetegedések, kezeletlen fogászati problémák, fülorr-gégészeti betegségek vagy krónikus epehólyag-gyulladás. Előfordulhat, hogy a hajhullást valamilyen autoimmun folyamat okozza: ekkor a hajszálak szőrtüszői a növekedési periódusban gyulladásban vannak.

Mit tehet? A hajhullás pontos okának felderítéséhez szükség lehet góckutatásra. Ekkor a kivizsgálás során olyan elváltozásforrást keresnek az orvosok, amely távoli, a kiindulási ponttal nem mindig összefüggő területen jelentkező tüneteket okoz, és a folyamat krónikus jellege miatt panaszt általában nem is okoz.

MAGAS TESZTOSZTERONSZINT

A férfi hormonok relatív többlete gyakran okoz nőknél férfias típusú hajhullást. Az androgén alopecia az egész fejbőrt arányosan érintve, jelentős ritkulást okoz a hajállományban, aminek következtében a fejbőr a homlok feletti zónában láthatóvá válik a megritkult haj miatt. Gyakori jelenség ez változókorban, amikor az addig védő molekulaként működő ösztrogén szintje drasztikusan csökken.

A tesztoszteron a hajgyökérben átalakulva lerövidítheti a hajszálak növekedési idejét, miközben megvastagítja a gyökér körüli kötőszöveteket, elzárva a tápanyag útját a gyökértől. Ha fiatal nőknél figyelhetők meg a hormonális hajhullás jellegzetességei, akkor érdemes a kiváltó ok, valamilyen hormonális rendellenesség után kutatni. Ha a hajhulláshoz menstruációs zavar, esetleg szőrösödés és aknés bőrtünetek is társulnak, gondolni kell a policisztás ovárium szindróma lehetőségére.

Mit tehet? A fogamzásképes korban lévő nőkön jelentkező androgén típusú hajhullás tünetileg jól kezelhető a fogamzásgátló hatással is rendelkező antiandrogén szerekkel. Változókorban megoldás lehet a fejbőr táplálása, hidratálása, a hajhagymákhoz speciális kezelésekkel eljuttatott vitaminok, nyomelemek és keringésfokozók, növekedési faktorok.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink