A reflux, a különböző hasi fájdalmak, görcsök, a székrekedés egyre több embernek nehezíti meg a mindennapjait. Még azokét is, akik egészségesen táplálkoznak. Hiába ugyanis a jól megtervezett étrend, akad néhány étel, amely megterheli az emésztést. Annak, aki gyakran küzd emésztési gondokkal, érdemes megfigyelnie, jelentkeznek-e a problémák, ha elhagy bizonyos ételeket. Ha csak ritkán tapasztaljuk a tüneteket, illetve nem szeretnénk lemondani kedvenc ételünkről, próbáljunk fokozatosan „leszokni”, hetente maximum kétszer fogyasszuk a gondot okozó ételt vagy élelmiszert. Ha a panaszok nem enyhülnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz, keressünk fel gasztroenterológust. Összegyűjtöttük, melyek a leggyakoribb „bűnösök”.

Bajban az emésztés

Szénsavas üdítők

Megszokott napi bűnözés ez sokaknak, gondolván, ennyi még nem „bántja” az emésztésünket. Sajnos nagyobbat nem is tévedhetnének: a szénsavas italok gyakori fogyasztása reflux kialakulásához vezethet. A puffadásról és a szinte azonnal jelentkező böfögésről nem is beszélve, ami szintén kellemetlen.

Olajban sült ételek

A rántott ételek, a sült krumpli, a lángos a diétázók egyik fő mumusa. Érdemes minél ritkábban fogyasztanunk ezeket, és nem csak az alakunk megőrzése érdekében. Talán a nevében gyorskaja, ám az emésztésünket alaposan lelassítja. A baj továbbá az, hogy ezek az ételek ellazítják a nyelőcső alsó záróizmát – aminek feladata, hogy megakadályozza, a savak a gyomorból visszajussanak a nyelőcsőbe – ez pedig refluxos tüneteket okozhat. Nem véletlenül érezhetünk gyomorégést, akár szívtájéki fájdalmat egy-egy kiadós rántott étel elfogyasztása után. Ugyanígy érezhetünk a burgonyából készült chipsek után is, amelyek szintén olajosak, zsírosak, megfekszik a gyomrot, nehezítik az emésztést, ráadásul rendkívül hizlalóak.

Szójaszósz

A szushiimádók étrendjének fontos része. Sajnos azonban glikációs végtermék (angolul AGE, vagyis Advanced Glycation End), és gyomorbántalmakat okozhat, ha sokat fogyasztunk belőle. A glikációs végtermék egy kémiai folyamat eredményeként alakul ki a magas fehérjetartalmú élelmiszerekben, ha magas hőfokon kezeljük, sütjük, főzzük őket. Ez a kémiai reakció a szénhidrátok, fehérjék és zsírok közt zajlik le és gyulladást okozhat a szervezetben. Nem csak a gyomor számára ártalmas, de a bőrnek sem tesz jót. Azt javasoljuk, ha legközelebb szushit eszik, próbálja elhagyni a „mártogatóst”, és figyelje a szervezete reakcióját.

Vörös húsok

Kisebb adagban egészségesek, ám ha sokat fogyasztunk belőlük, nem csak a szívünknek és a vérnyomásunknak ártunk. Zsírban gazdagok lévén – hasonlóan az olajban sült ételekhez –, ellazítják a nyelőcső záróizmát, ami szintén gyomorégéses panaszokhoz vezet. Míg a joghurtban található baktériumok az emésztést segítik, a vörös húsokban (és a feldolgozott hústermékekben) úgynevezett Neu5Gc molekula található, amely gyulladást okozhat a bélrendszerben. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk például a steakről, de érdemes ritkábban fogyasztani, illetve olyan marhából készíteni, amely szabad tartásban nevelkedett és kukoricatakarmány helyett füvet legelt.

Éretlen banán

Hajlamosak vagyunk a boltban a „csúnya”, megbarnult helyett a világosabb, zöldesebb árnyalatú, még éretlen banánt választani. Ezzel nincs is baj, ha otthon hagyunk a gyümölcsnek időt, hogy beérjen. Fontos, hogy éretlenül ne együk, az éretlen banánnak ugyanis magas a tannintartalma, ami lelassítja az emésztést (igaz, ez például hasmenéskor kifejezetten hasznos lehet) és megviseli a bélrendszert. Ha gyakran tapasztal székrekedést, kellemetlen tüneteket banánfogyasztás után, érdemes türelmesnek lenni, és csak érett állapotban enni ezt a szuper gyümölcsöt.

Tojás

Az egyik legegészségesebb étel, mindenkinek ajánljuk gyakori fogyasztását. Ugyanakkor, ha túl sokat eszünk belőle, allergiás tüneteket okozhat – a gyerekek között ez a második leggyakoribb allergiafajta. De nem csak allergiás tüneteket okoz, gyomorbántalmakat is előidézhet azoknál, akik érzékenyek rá.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink