A reflux, a különböző hasi fájdalmak, görcsök, a székrekedés egyre több embernek nehezíti meg a mindennapjait. Még azokét is, akik egészségesen táplálkoznak. Hiába ugyanis a jól megtervezett étrend, akad néhány étel, amely megterheli az emésztést. Annak, aki gyakran küzd emésztési gondokkal, érdemes megfigyelnie, jelentkeznek-e a problémák, ha elhagy bizonyos ételeket. Ha csak ritkán tapasztaljuk a tüneteket, illetve nem szeretnénk lemondani kedvenc ételünkről, próbáljunk fokozatosan „leszokni”, hetente maximum kétszer fogyasszuk a gondot okozó ételt vagy élelmiszert. Ha a panaszok nem enyhülnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz, keressünk fel gasztroenterológust. Összegyűjtöttük, melyek a leggyakoribb „bűnösök”.

Bajban az emésztés

Szénsavas üdítők

Megszokott napi bűnözés ez sokaknak, gondolván, ennyi még nem „bántja” az emésztésünket. Sajnos nagyobbat nem is tévedhetnének: a szénsavas italok gyakori fogyasztása reflux kialakulásához vezethet. A puffadásról és a szinte azonnal jelentkező böfögésről nem is beszélve, ami szintén kellemetlen.

Olajban sült ételek

A rántott ételek, a sült krumpli, a lángos a diétázók egyik fő mumusa. Érdemes minél ritkábban fogyasztanunk ezeket, és nem csak az alakunk megőrzése érdekében. Talán a nevében gyorskaja, ám az emésztésünket alaposan lelassítja. A baj továbbá az, hogy ezek az ételek ellazítják a nyelőcső alsó záróizmát – aminek feladata, hogy megakadályozza, a savak a gyomorból visszajussanak a nyelőcsőbe – ez pedig refluxos tüneteket okozhat. Nem véletlenül érezhetünk gyomorégést, akár szívtájéki fájdalmat egy-egy kiadós rántott étel elfogyasztása után. Ugyanígy érezhetünk a burgonyából készült chipsek után is, amelyek szintén olajosak, zsírosak, megfekszik a gyomrot, nehezítik az emésztést, ráadásul rendkívül hizlalóak.

Szójaszósz

A szushiimádók étrendjének fontos része. Sajnos azonban glikációs végtermék (angolul AGE, vagyis Advanced Glycation End), és gyomorbántalmakat okozhat, ha sokat fogyasztunk belőle. A glikációs végtermék egy kémiai folyamat eredményeként alakul ki a magas fehérjetartalmú élelmiszerekben, ha magas hőfokon kezeljük, sütjük, főzzük őket. Ez a kémiai reakció a szénhidrátok, fehérjék és zsírok közt zajlik le és gyulladást okozhat a szervezetben. Nem csak a gyomor számára ártalmas, de a bőrnek sem tesz jót. Azt javasoljuk, ha legközelebb szushit eszik, próbálja elhagyni a „mártogatóst”, és figyelje a szervezete reakcióját.

Vörös húsok

Kisebb adagban egészségesek, ám ha sokat fogyasztunk belőlük, nem csak a szívünknek és a vérnyomásunknak ártunk. Zsírban gazdagok lévén – hasonlóan az olajban sült ételekhez –, ellazítják a nyelőcső záróizmát, ami szintén gyomorégéses panaszokhoz vezet. Míg a joghurtban található baktériumok az emésztést segítik, a vörös húsokban (és a feldolgozott hústermékekben) úgynevezett Neu5Gc molekula található, amely gyulladást okozhat a bélrendszerben. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk például a steakről, de érdemes ritkábban fogyasztani, illetve olyan marhából készíteni, amely szabad tartásban nevelkedett és kukoricatakarmány helyett füvet legelt.

Éretlen banán

Hajlamosak vagyunk a boltban a „csúnya”, megbarnult helyett a világosabb, zöldesebb árnyalatú, még éretlen banánt választani. Ezzel nincs is baj, ha otthon hagyunk a gyümölcsnek időt, hogy beérjen. Fontos, hogy éretlenül ne együk, az éretlen banánnak ugyanis magas a tannintartalma, ami lelassítja az emésztést (igaz, ez például hasmenéskor kifejezetten hasznos lehet) és megviseli a bélrendszert. Ha gyakran tapasztal székrekedést, kellemetlen tüneteket banánfogyasztás után, érdemes türelmesnek lenni, és csak érett állapotban enni ezt a szuper gyümölcsöt.

Tojás

Az egyik legegészségesebb étel, mindenkinek ajánljuk gyakori fogyasztását. Ugyanakkor, ha túl sokat eszünk belőle, allergiás tüneteket okozhat – a gyerekek között ez a második leggyakoribb allergiafajta. De nem csak allergiás tüneteket okoz, gyomorbántalmakat is előidézhet azoknál, akik érzékenyek rá.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink