Az, hogy a túlzott cukorfogyasztás igencsak egészségtelen, ma már nem titok. Azonban az utóbbi években egyre több kutatás bizonyította, hogy az élelmiszerekhez adott fruktóz, vagyis gyümölcscukor sem túl hasznos, nem csak a mérleg nyelvét billentheti el, de károsítja az agyat is. Rossz hatással van a tanulási képességre, bizonyítja ezt a Kaliforniai Egyetem egyik kutatása is: a fruktózzal táplált patkányok nehezebben jutottak ki a labirintusból. De nem csak a cukor butít, sajnos a túlzottan olajos, zsíros ételek is.
Akinek ilyen ételekben túl gazdag az étrendje, annak növekedhet a reakcióideje, károsodhat a memóriája. Sőt, ezek az ételek – bő olajban rántott húsok, sült krumpli vagy akár a vastag zsíron sütött rántotta is – akár hangulatingadozást, depressziót is okozhatnak. És persze függőséget is, hiszen minél gyakrabban fogyasztjuk őket, annál gyakrabban kívánjuk meg újra és újra. Érdemes tehát a telített zsírsavban gazdag ételektől tartózkodni. Viszont az egyszeresen telítetlen z sírsavak kifejezetten hasznosak lehetnek egészségügyi szempontból – fogyasszunk minél több olívaolajat, avokádót. És persze ómega 3 zsírsavban gazdag ételeket is csempésszünk minél gyakrabban a tányérra.
Együnk sok olajos halat (például lazacot), diófélét, lenmagot. Sajnos a rosszul megválasztott ételek már egészen fiatal korban „butítanak”. A gyerekkori elhízáson túl más érv is szól a csipsz és a pizza ellen. Egy 2011-ben végzett brit vizsgálat szerint azok a gyerekek, akik kicsi korukban (háromévesen) sok gyorséttermi ételt ettek, öt évvel később rosszabbul teljesítettek egy IQ-teszten.
Tiltólistán a cukor
A legtöbb egészségtudatos ember a fentiek ismeretében kerüli a cukrot, a csipszet és a bő olajban rántott ételeket. Azonban sajnos rengeteg olyan élelmiszert fogyasztunk nap mint nap, amelyekről azt hisszük, hogy egészségesek, holott tele vannak cukorral. Íme, néhány, amellyel jobb, ha vigyázunk, és csak ritkán fogyasztjuk. „Fitt” gabonapelyhek Ezek a reggeli pelyhek telis-tele vannak cukorral, kukoricasziruppal. Rengeteg rejtett édesítőt tartalmaznak, egyáltalán nem egészségesek, sőt. Felnyomják a vércukorszintünket, így tartós jóllakottságérzetet sem nyújtanak. Mint más esetekben, itt is elkerülhető a meglepetés, ha vásárlás előtt átfutjuk a dobozon az összetevők listáját.
Ezt együk helyette: Otthon készített zabkása gyümölccsel.
Kész gyümölcsös tejberizs
Manapság már sokféle gyümölcsös, cukros tejberizst találunk a boltok polcain. Egészségesnek hisszük ezeket, ám egyáltalán nem azok, tele vannak cukorral, gyümölcsöt pedig szinte egyáltalán nem tartalmaznak.
Ezt együk helyette: Vegyünk natúr, sovány tehéntúrót, keverjük össze banánnal vagy más, akár fagyasztott gyümölccsel.
Juharszirup
Bár leginkább az amerikaiak fogyasztják, itthon is egyre népszerűbb a juharszirup. Mondani sem kell – bár természetes édesítőnek tűnhet –, a legtöbb gyártó teletömi cukorral. A karamelles színt az ételfesték, a túl édes ízt pedig a kukoricaszirup adja.
Ezt együk helyette: Mézet.
Lekvárok
Az üzletekben kapható, trendi csomagolásban árult lekvárok között is jobb, ha válogatunk. Nagy többségük tele van hozzáadott fruktózzal, olykor ételszínezékkel is.
Ezt együk helyette: Organikus vagy saját készítésű lekvárt. Olyat válasszunk, amelyikről tudjuk, hogy a gyümölcsök cukortartalmán kívül nem tartalmaz rengeteg hozzáadott cukrot.
Ketchup
Sajnos a finom ketchupok is nagyon sok hozzáadott cukrot tartalmaznak. A tartósítószerekről már nem is beszélve.
Ezt együk helyette: Akár el is készíthetjük otthon a saját ketchupunkat, de ha erre nincs mód, válasszunk inkább kicsit drágább, de egészségesebb, organikus terméket.