Az már rég nem kérdés, hogy a cukor fogyasztása nincsen jó hatással az egészségünkre. De az bizonyára sokak számára új információ, hogy az agyunk működését is negatívan befolyásolja a túlzott cukorfogyasztás!

Édes élet, rossz memória? Le a cukorral!

Minimális cukorfogyasztás esetén nincsen ok aggodalomra, de egyre inkább úgy tűnik, hogy sokan vannak, akik nem figyelnek oda a cukorbevitelre. Nem kell feltétlenül csokoládéhegyekre gondolni: elég egy üveg kóla vagy egy méretes kávéköltemény mozi előtt, és már túl is vagyunk az ajánlott napi cukormennyiségen. Pedig még nem is beszéltünk a joghurtokról, a müzlikről, a felvágottakba és a készételekbe tett glükózról, a fruktózról, a mézről és a kukoricaszirupról. Miközben a napi energiabevitel csak 5 százalékának kellene cukorból származnia. Ez a nőknél – 1800 kalóriát alapul véve – 90 kalória, ami nagyjából egy kocka csokinak vagy egy Túró Rudinak felel meg. Emelje fel a kezét az, aki nem eszik ennél több cukrosat!

A cukorfogyasztás az „agyunkra megy”!

A nagy mennyiségű cukor fogyasztása negatív hatással van az agyműködésünkre és a mentális jólétünkre. Amikor valaki cukrozott ételt fogyaszt, a nyelven található receptorok jeleket küldenek az agyba: Hahó! Itt a jutalom – és azonnal közérzetjavító hormonok szabadulnak fel, például dopamin. Ritka alkalmanként ez rendben is van, de ha túl gyakran cukros nassal vigasztaljuk magunkat, akkor számos problémába ütközhetünk – mondják a kutatók. A jutalmazó rendszer túlzott aktiválása idővel a kontroll elvesztéséhez, állandó sóvárgáshoz és cukorfüggőséghez vezet. A túlsúlyos gyerek agya másképp reagál a cukor ízére, az agyi áramkörök hajlamossá teszik arra, hogy egész életében vágyakozzon a cukor után.

 

Mit kockáztatunk túlzott cukorfogyasztás esetén?

Egy 2012-es vizsgálat azt állapította meg, hogy a magas cukortartalmú étrend gátolja a tanulást, valamint rontja, lassítja a memóriát. Emellett kialakulhat inzulinrezisztencia is, ami azért is baj, mert az inzulin erősíti a szinaptikus kapcsolatokat az agysejtek között, segítve őket a jobb kommunikációra. viszont ha felborul az egyensúly, nem jut elegendő ebből a hormonból az agyba. Ha már megtapasztaltuk, hogy lezuhant a vércukorszintünk, az ingerlékenység, a hangulatváltozások és a fáradtság tüneteit észlelhettük. Ennek az az oka, hogy az édes, cukrozott étel után egekbe szökik a vércukorszint, majd visszazuhan. Így változik a hangulatunk is, feldob egy kis édesség, majd, ha elmúlik a hatása, idegesek, lehangoltak leszünk. A krónikusan magas vércukorszint testszerte okozhat gyulladást, így az agyban is. A kutatások szerint ez a gyulladás akár a depresszió egyik lehetséges oka is lehet. A tinédzserek különösen érzékenyek a cukros ételekre, rajtuk még látványosabban jelentkezik a hirtelen hangulatváltozás.

 

Szabaduljon meg a cukorfüggőségtől 3 hét alatt!

Ahogy múlnak az évek…

Az életkor előrehaladtával különösen fontos, hogy megfelelő étkezéssel támogassuk agyunk működését. Egyre több kutatás azt mutatja, hogy a cukorban gazdag életmód, a túlzott cukorfogyasztás növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét.

Csak óvatosan! A túlzott cukorfogyasztás 9 káros hatása

 

Mit lehet tenni?

Be kell látni, hogy a cukorfogyasztás lassan több kellemetlenséggel jár, mint élvezettel. Szerencsére nem kell teljesen lemondanunk az édes ízekről, csak nagyon oda kell figyelnünk a mértéktartásra, valamint arra, hogy lehető legritkábban együnk cukortartalmú élelmiszereket.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink