Az már rég nem kérdés, hogy a cukor fogyasztása nincsen jó hatással az egészségünkre. De az bizonyára sokak számára új információ, hogy az agyunk működését is negatívan befolyásolja a túlzott cukorfogyasztás!

Édes élet, rossz memória? Le a cukorral!

Minimális cukorfogyasztás esetén nincsen ok aggodalomra, de egyre inkább úgy tűnik, hogy sokan vannak, akik nem figyelnek oda a cukorbevitelre. Nem kell feltétlenül csokoládéhegyekre gondolni: elég egy üveg kóla vagy egy méretes kávéköltemény mozi előtt, és már túl is vagyunk az ajánlott napi cukormennyiségen. Pedig még nem is beszéltünk a joghurtokról, a müzlikről, a felvágottakba és a készételekbe tett glükózról, a fruktózról, a mézről és a kukoricaszirupról. Miközben a napi energiabevitel csak 5 százalékának kellene cukorból származnia. Ez a nőknél – 1800 kalóriát alapul véve – 90 kalória, ami nagyjából egy kocka csokinak vagy egy Túró Rudinak felel meg. Emelje fel a kezét az, aki nem eszik ennél több cukrosat!

A cukorfogyasztás az „agyunkra megy”!

A nagy mennyiségű cukor fogyasztása negatív hatással van az agyműködésünkre és a mentális jólétünkre. Amikor valaki cukrozott ételt fogyaszt, a nyelven található receptorok jeleket küldenek az agyba: Hahó! Itt a jutalom – és azonnal közérzetjavító hormonok szabadulnak fel, például dopamin. Ritka alkalmanként ez rendben is van, de ha túl gyakran cukros nassal vigasztaljuk magunkat, akkor számos problémába ütközhetünk – mondják a kutatók. A jutalmazó rendszer túlzott aktiválása idővel a kontroll elvesztéséhez, állandó sóvárgáshoz és cukorfüggőséghez vezet. A túlsúlyos gyerek agya másképp reagál a cukor ízére, az agyi áramkörök hajlamossá teszik arra, hogy egész életében vágyakozzon a cukor után.

 

Mit kockáztatunk túlzott cukorfogyasztás esetén?

Egy 2012-es vizsgálat azt állapította meg, hogy a magas cukortartalmú étrend gátolja a tanulást, valamint rontja, lassítja a memóriát. Emellett kialakulhat inzulinrezisztencia is, ami azért is baj, mert az inzulin erősíti a szinaptikus kapcsolatokat az agysejtek között, segítve őket a jobb kommunikációra. viszont ha felborul az egyensúly, nem jut elegendő ebből a hormonból az agyba. Ha már megtapasztaltuk, hogy lezuhant a vércukorszintünk, az ingerlékenység, a hangulatváltozások és a fáradtság tüneteit észlelhettük. Ennek az az oka, hogy az édes, cukrozott étel után egekbe szökik a vércukorszint, majd visszazuhan. Így változik a hangulatunk is, feldob egy kis édesség, majd, ha elmúlik a hatása, idegesek, lehangoltak leszünk. A krónikusan magas vércukorszint testszerte okozhat gyulladást, így az agyban is. A kutatások szerint ez a gyulladás akár a depresszió egyik lehetséges oka is lehet. A tinédzserek különösen érzékenyek a cukros ételekre, rajtuk még látványosabban jelentkezik a hirtelen hangulatváltozás.

 

Szabaduljon meg a cukorfüggőségtől 3 hét alatt!

Ahogy múlnak az évek…

Az életkor előrehaladtával különösen fontos, hogy megfelelő étkezéssel támogassuk agyunk működését. Egyre több kutatás azt mutatja, hogy a cukorban gazdag életmód, a túlzott cukorfogyasztás növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét.

Csak óvatosan! A túlzott cukorfogyasztás 9 káros hatása

 

Mit lehet tenni?

Be kell látni, hogy a cukorfogyasztás lassan több kellemetlenséggel jár, mint élvezettel. Szerencsére nem kell teljesen lemondanunk az édes ízekről, csak nagyon oda kell figyelnünk a mértéktartásra, valamint arra, hogy lehető legritkábban együnk cukortartalmú élelmiszereket.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink