Articsóka
Finom és telis-tele van antioxidánsokkal, a hideg időszakban kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Segít védekezni a krónikus betegségekkel szemben, sőt a bőrünk is hálás lesz, ha gyakran landol a tányérunkon, hiszen bőrfiatalító hatású. Emésztőrendszerünk kiegyensúlyozott működéséhez is hozzájárul: segít megelőzni a székrekedést és a különböző bélrendszeri gyulladásokat. Akár frisset, akár fagyasztottat tudunk beszerezni, sokféleképpen elkészíthetjük. Ízesítsünk vele salátát vagy pároljuk meg és tálaljuk köretként.
Túró
Rendkívül sokszínű, gazdag kalciumforrás: fogyaszthatjuk édesen és sósan, köretként vagy főételként. Neutrális íze miatt szinte minden fűszerrel remekül párosítható. Fehérjében gazdag, mindössze 13 gramm túró egy felnőtt napi fehérjeszükségletének már tíz százalékát tartalmazza. Érdemes az ízesítés nélküli, sovány túrót választani a boltban, mert az cukrot sem tartalmaz. Fogyasszuk időnként reggelire a görög joghurt helyett, vacsorára a tojás vagy a saláta mellé, esetleg vaj helyett kenjünk túrót a szendvicsre.
Gránátalma
Bár a fogyasztása után könnyen úgy nézhetünk ki, mint aki egy véres csatát élt túl (a gyümölcshús kikaparása nem a legegyszerűbb), de az is biztos, hogy ennek az antioxidánsokban gazdag, finom gyümölcsnek bérelt helye kellene, hogy legyen az étlapunkon. Polifenolokban, C-vitaminban, rostban, káliumban igen gazdag. Igaz, hogy nem ér fel egy egész gyümölcs vitamintartalmával, de ma már több helyen kapni olyan gránátalmalevet, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot, igyuk gyakran.
Babfélék
Télen valahogy jobban esik a főzelék, mint a forró nyári napokon – főzzünk minél gyakrabban! Alapanyagból bőséges a választék. Vegyük például a babféléket, amelyek fehérjében, rostban, vitaminokban és antioxidánsokban gazdagok. A bab gyorsítja az emésztésünket, a kiegyensúlyozott bélrendszeri működésért is felel, így még fogyókúrában is hatásos alapanyag lehet. Ha konzervbabot veszünk, főzés előtt alaposan mossuk át, mert gyakran sós lében tartósítják.
Áfonya
Bár a téli időszak nem éppen az áfonya szezonja, mivel remekül fagyasztható, ebben az időszakban sem kell lemondanunk róla, és minthogy nagyon egészséges, nem is szabad. A szemfülesebbek nyáron telepakolják a fagyasztót a kis kék bogyókkal, érdemes azonban egyszerre csak akkora mennyiséget kiolvasztanunk, amennyit tényleg elfogyasztunk, ugyanis gyorsan fonnyad. Tökéletesen illik a smoothie-hoz, a natúr joghurthoz, de még gyümölcsfagyit is készíthetünk belőle. Antioxidánsokban gazdag.
Fahéj
A fahéj régi kedvencünk, télen pedig különösen sokszor kerül elő a konyhában (főleg a karácsonyi sütések alkalmával). Nagyszerű ízesítő, feldobja nem csak a kávét, de megszórhatjuk vele a sütiken kívül az uzsonnára fogyasztott almát, a zabkását – és a sor hosszan folytatható. Gyulladáscsökkentő hatással bír, antioxidánsokban gazdag.
A tenger gyümölcsei
A tengerparti nyaralások elmúltával természetesen ritkábban kerülnek a tányérunkra ezek a finom ételek, nem érdemes azonban teljesen elfeledkeznünk róluk a következő nyári szezonig. Az ómega 3 zsírokban gazdag halak (tonhal, lazac, hering, szardínia, szardella, pisztráng) és kagylók elsőrangú fehérjével, vassal és cinkkel látják el a szervezetünket.