Mire a gyerekek óvodába kerülnek, többnyire kialakul a saját ízlésviláguk, amely az idő haladásával egyre változik – és nem feltétlenül a szülő által kívánt irányba. ahogy nőnek a kicsik, úgy szűkül egyre a szívesen elfogyasztott ételek köre. Ahelyett, hogy erővel próbálnánk meggyőzni őket az egészséges táplálkozás előnyeiről, észrevétlenül vezessük be a gyerekeket a megfelelő mindennapi menü rejtelmeibe.

Egészséges kiskukták

Ennek a legjobb módja az, ha bevonjuk a gyerekeket a főzésbe. Akár már 5-6 éves gyerekek is lehetnek kiskukták, a nagyobbak pedig komolyabb folyamatokban is segíthetnek. Ha látják, hogyan készülnek az ételek, ha a kezükbe vehetik a zöldségeket, akkor nagyobb kedvvel fogyasztják majd őket. Természetesen néhány alapszabályt érdemes betartani. Hegyes, éles kést ne adjunk a gyerekek kezébe. A kisebbek használjanak műanyag kést, a nagyobbak pedig legfeljebb tompa kenőkést. A puhább zöldségeket ezekkel is fel lehet darabolni.

Tartsuk távol őket a forró fazekaktól, serpenyőktől és a sercegő olajtól. minden zöldséget, gyümölcsöt mossunk meg. Ezt együtt is megtehetjük akár a mosogatónál, akár egy mélyebb tálban a konyhapulton. Fogjuk fel az egész együtt főzőcskézést játékként. Adjunk a gyerekekre kis színes kötényt, akár egy jópofa szakácssapka is kerülhet a fejükre. Kerítsünk színes műanyag fakanalakat, és nevezzünk ki a gyerekeknek saját edényeket. Beszéljék meg, mit fognak készíteni és miből. majd készítsék ki a hozzávalókat, és mindenről beszéljék meg, mi az, mit fognak belőle készíteni, mire lehet még felhasználni. Fontos, hogy a gyerekek megismerjék a különféle élelmiszereket, ételtípusokat. Vonjuk be őket a főzési folyamatba.

A puhább zöldségeket, például a gombát nyugodtan feldarabolhatják. segíthetnek pucolni, darabolni, reszelni, kevergetni, fűszerezni. Ha éppen nem akad dolguk, adjunk nekik egy tálat, amelybe elcsenhetnek pár darabot a felhasznált zöldségekből, majd kevergethetik kedvükre, mintha tényleg főznének. igen, a gyerekekkel főzőcskézés jár némi járulékos veszteséggel, de ennyit megér! Főzés közben biztassuk őket arra, hogy kóstolják meg nyersen a zöldség- és gyümölcsféléket.

Tálaljunk közösen!

Minden az alapokkal kezdődik. Ahhoz, hogy a gyermek megtanuljon egészségesen étkezni, példát kell mutatni neki. méghozzá a szülőknek. Így a közös főzésen túl a közös tálalás és a közös étkezés is fontos része a folyamatnak. Éppen ezért tálaljanak és étkezzenek is közösen. Ügyeljünk arra, hogy minden étkezés mellé kínáljunk friss zöldséget, salátafélét vagy párolt, grillezett zöldségeket. Készítsünk a reggeli vagy a vacsora mellé zöldségtálat. Erre akár együtt is feldarabolhatjuk a paprikát, paradicsomot, retket, kígyóuborkát. Tegyük az asztalra, hogy mindenki számára elérhető legyen. Ne tegyük közvetlenül a gyerek tányérjára, mert akkor esetleg úgy érezheti, kötelező elfogyasztania. Muszájból pedig semmi nem fog jólesni.

Tegyük a színes zöldségekkel teli tálat az asztal közepére. Fontos, hogy a szülők is fogyasszanak a zöldségekből. Amennyiben a gyerek rendszeresen szembesül azzal, hogy a szülei szívesen ropogtatják a zöldségeket, egy idő után ő is felnőttesen szeretne viselkedni, és megkívánja azokat. Nagyon fontos azonban, hogy ez ne legyen erőltetett. ugyanez lehet a helyzet a friss zöld salátákkal. Húsok mellé készítsünk közösen salátát. A gyerekek szívesen tépkedik a salátaleveleket egy nagy tálba vagy kevergetik a salátakeverékeket. Ők lehetnek a salátafelelősök. Készítsék elő nekik a salátát, a paprikát, a paradicsomot, a kukoricát, bármit, amit a salátába szánnának. Ők pedig szórhatják, téphetik, keverhetik kedvükre és feltálalhatják, mint az általuk készített ételt. Így talán szívesebben is fogyasztják, ha azt látják, hogy anya és apa milyen szívesen vesz belőle és milyen jóízűen eszi.

Ezek is érdekelhetnek

Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz
Három vadiúj diéta, ami 2025-ben segít végre lefogyni
Fedezd fel a 2025-ös év legújabb diétáit! Innovatív megközelítések, amelyek az egészségedet és életmódodat is forradalmasítják. Ismerd meg a jövő trendjeit és jövőre könnyebb lesz megszabadulni a feleslegtől!
A mai kor új „betegsége” – szexuális anorexia
Most nincs kedvem hozzá! De már hónapok, esetleg évek óta? Van, hogy a vágy hiányát nem a fejfájás, a stressz vagy a fáradtság okozza, hanem valami más, ami ráadásul mindenféle fizikai ok nélkül jelentkezik.
5 alakkímélő desszert karácsonyra
Az ünnepi fogások koronája a desszert, amit akkor sem érdemes elfelejteni, ha éppen diétázunk.
Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!

Ajánlataink