Ennek a legjobb módja az, ha bevonjuk a gyerekeket a főzésbe. Akár már 5-6 éves gyerekek is lehetnek kiskukták, a nagyobbak pedig komolyabb folyamatokban is segíthetnek. Ha látják, hogyan készülnek az ételek, ha a kezükbe vehetik a zöldségeket, akkor nagyobb kedvvel fogyasztják majd őket. Természetesen néhány alapszabályt érdemes betartani. Hegyes, éles kést ne adjunk a gyerekek kezébe. A kisebbek használjanak műanyag kést, a nagyobbak pedig legfeljebb tompa kenőkést. A puhább zöldségeket ezekkel is fel lehet darabolni.
Tartsuk távol őket a forró fazekaktól, serpenyőktől és a sercegő olajtól. minden zöldséget, gyümölcsöt mossunk meg. Ezt együtt is megtehetjük akár a mosogatónál, akár egy mélyebb tálban a konyhapulton. Fogjuk fel az egész együtt főzőcskézést játékként. Adjunk a gyerekekre kis színes kötényt, akár egy jópofa szakácssapka is kerülhet a fejükre. Kerítsünk színes műanyag fakanalakat, és nevezzünk ki a gyerekeknek saját edényeket. Beszéljék meg, mit fognak készíteni és miből. majd készítsék ki a hozzávalókat, és mindenről beszéljék meg, mi az, mit fognak belőle készíteni, mire lehet még felhasználni. Fontos, hogy a gyerekek megismerjék a különféle élelmiszereket, ételtípusokat. Vonjuk be őket a főzési folyamatba.
A puhább zöldségeket, például a gombát nyugodtan feldarabolhatják. segíthetnek pucolni, darabolni, reszelni, kevergetni, fűszerezni. Ha éppen nem akad dolguk, adjunk nekik egy tálat, amelybe elcsenhetnek pár darabot a felhasznált zöldségekből, majd kevergethetik kedvükre, mintha tényleg főznének. igen, a gyerekekkel főzőcskézés jár némi járulékos veszteséggel, de ennyit megér! Főzés közben biztassuk őket arra, hogy kóstolják meg nyersen a zöldség- és gyümölcsféléket.
Tálaljunk közösen!
Minden az alapokkal kezdődik. Ahhoz, hogy a gyermek megtanuljon egészségesen étkezni, példát kell mutatni neki. méghozzá a szülőknek. Így a közös főzésen túl a közös tálalás és a közös étkezés is fontos része a folyamatnak. Éppen ezért tálaljanak és étkezzenek is közösen. Ügyeljünk arra, hogy minden étkezés mellé kínáljunk friss zöldséget, salátafélét vagy párolt, grillezett zöldségeket. Készítsünk a reggeli vagy a vacsora mellé zöldségtálat. Erre akár együtt is feldarabolhatjuk a paprikát, paradicsomot, retket, kígyóuborkát. Tegyük az asztalra, hogy mindenki számára elérhető legyen. Ne tegyük közvetlenül a gyerek tányérjára, mert akkor esetleg úgy érezheti, kötelező elfogyasztania. Muszájból pedig semmi nem fog jólesni.
Tegyük a színes zöldségekkel teli tálat az asztal közepére. Fontos, hogy a szülők is fogyasszanak a zöldségekből. Amennyiben a gyerek rendszeresen szembesül azzal, hogy a szülei szívesen ropogtatják a zöldségeket, egy idő után ő is felnőttesen szeretne viselkedni, és megkívánja azokat. Nagyon fontos azonban, hogy ez ne legyen erőltetett. ugyanez lehet a helyzet a friss zöld salátákkal. Húsok mellé készítsünk közösen salátát. A gyerekek szívesen tépkedik a salátaleveleket egy nagy tálba vagy kevergetik a salátakeverékeket. Ők lehetnek a salátafelelősök. Készítsék elő nekik a salátát, a paprikát, a paradicsomot, a kukoricát, bármit, amit a salátába szánnának. Ők pedig szórhatják, téphetik, keverhetik kedvükre és feltálalhatják, mint az általuk készített ételt. Így talán szívesebben is fogyasztják, ha azt látják, hogy anya és apa milyen szívesen vesz belőle és milyen jóízűen eszi.